کد خبر: ۵۸۳۹۳۷
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه اگر صادرات رونق نگیرد تولید و اشتغال با مشکل مواجه می شود، گفت: در صادرات کالاهای صنعتی و معدنی مشکلی نداریم، ولی در صادرات کالاهای اساسی مسائلی وجود دارد که باید بررسی و رفع شود.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش  وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دومین نشست جلسه ستاد تنظیم بازار امسال به تامین اقلام اساسی ماه مبارک رمضان تاکید کرد و گفت: با توجه به تجربه سال گذشته باید مشکلات پیش آمده بررسی شود و از پیش آمد هر گونه مشکل پیشگیری کنیم. بدترین اتفاق ممکن این است که اجازه بدهیم مشکلی پیش بیاید و بعد برای رفع آن اقدام کنیم.

وی افزود: زمان ماه مبارک رمضان و اقلام اساسی مورد نیاز مردم مشخص است. به نکته هایی مثل تامین مرغ و حتی تهیه خرما توجه داشته باشیم. اگر نیاز به واردات داریم پیش از آنکه با مشکل مواجه شویم، باید اقدام کنیم. همیشه باید تامین کالا را جدی بگیریم. حتی در شرایط جدید مشکلی برای تامین نداریم و اگر به موقع عمل کنیم مشکلی پیش نمی آید.وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اواخر سال گذشته اقدامات خوبی داشتیم، عنوان کرد: باید قیمت تمام شده در تامین کالا و عوامل موثر بر قیمت را بررسی کنیم. باید نسبت به شیوه توزیع دقت بیشتری داشته باشیم و با دلالی مقابله شود.

وی با اشاره به وضعیت بازار در روزهای پایانی سال ۹۷ عنوان کرد: تمام تشکل های صنفی برای تامین و عرضه مایحتاج مردم تلاش کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در برخی از جاها باید تصمیمات را اصلاح کنیم، گفت: دولت در این وضعیت ارزی ۱۴ میلیارد دلار کالای اساسی تامین کرده است. در این شرایط باید عرضه و نظارت هم بررسی شود. اگر عرضه به اندازه نیاز بازار نباشد، نظارت هم نمی تواند به تنظیم بازار کمکی کند. میزان عرضه همین الان باید بررسی و اگر عرضه کم است، برای تامین آن اقدام شود.

رحمانی با تاکید بر تصمیم به موقع عنوان کرد: باید به تصمیماتی که روی بازار تاثیر دارد دقت شود. مشکل مرغ را همه مردم درک کردند، در حالی که نسبت به پوشاک این اتفاق را شاهد نبودیم. اگر در زمینه تامین پوشاک پیش از نوروز دقت نمی شد، همین مشکل رخ می داد و به یک معضل تبدیل می شد. با توجه به تجربه های پیشین می توانیم جلوی چنین پیش آمدهایی را بگیریم.

وی با تاکید مجدد به تامین اقلام اساسی مورد نیاز برای ماه مبارک رمضان تصریح کرد: امروزه جامعه نمی تواند غافلگیری را از ما بپذیرد. در شرایط کنونی هیچ مشکلی برای تامین اقلام مورد نیاز نداریم.

۵ برنامه وزارت صنعت برای رونق تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای سال ۹۸ پنج برنامه اصلی داریم، گفت: برنامه های امسال براساس رونق تولید برنامه ریزی شده است. یک طرف با تولید و از سوی دیگر با توزیع مواجه هستیم. اگر در تولید مشکل داشته باشیم، در تنظیم بازار هم با مشکل مواجه می شویم. رونق تولید را در حمایت از ساخت داخل و صادرات را جزو اولویت قرار دادیم. تقاضای داخلی مشخص است و برای صادرات هم پروژه هایی تعریف کرده ایم.

اگر صادرات رونق نگیرد تولید و اشتغال با مشکل مواجه می شود

رحمانی ادامه داد: یکی از برنامه های ما صادرات به کشورهای همسایه است. اگر صادرات رونق نگیرد تولید و اشتغال با مشکل مواجه می شود. در حال حاضر نیمی از کارخانه های کشور خالی و اگر همین گونه پیش برویم با مشکل مواجه می شویم. در صادرات کالاهای صنعتی و معدنی مشکلی نداریم، ولی در صادرات کالاهای اساسی مسائلی وجود دارد که این مسئله باید بررسی و رفع شود تا مردم با مشکلی مواجه نشوند و نسبت به صادرات حس منفی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه حدود ۵۵ درصد از صادرات ما به ۱۵ کشور همسایه است، تصریح کرد: در واقع ما ۲ درصد از واردات کشورهای همسایه به میزان ۲۵ میلیارد دلار را تامین می کنیم و اگر بتوانیم این میزان را به ۴ درصد افزایش دهیم با شرایط بهتری مواجه می شویم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در خصوص معدن برنامه های ویژه داریم، عنوان کرد: ارزش تولیدات معدنی کشور ۲۰ میلیارد دلار است و اگر در شرایط کنونی این میزان از تولیدات معدنی را نداشتیم، به طور حتم با مشکل مواجه می شدیم.

رحمانی فناوری، نظام توزیع و اصلاح ساختار را از دیگر برنامه های امسال دانست و افزود: نظارت و رصد بازار جزو پروژه های ویژه امسال است. امسال فرصت هایی داریم که باید از آن ها استفاده کنیم. در سال های گذشته تولید پوشاک در داخل به این اندازه نبود و باید این مسئله را جدی بگیریم. شب عید با تمام فشارهایی که وجود داشت واردات پوشاک از مناطق آزاد را برای شکل گیری تولید داخل، نپذیرفتم. امروز شاهدیم که تولید داخلی پوشاک و لوازم خانگی به افزایش قابل توجهی رسیده است.

روزانه ۳ هزار دستگاه خودرو تحویل می شود

وی عنوان کرد: امیدوارم امسال با کمک همه، برنامه ریزی و اقدامات به موقع بتوانیم بهتر از سال گذشته در خدمت مردم باشیم. ما می توانیم اثرگذار باشیم و مردم باید برای ما اهمیت بسیاری داشته باشند. اواسط سال گذشته بازار با کمبود لوزام خانگی مواجه بود، ولی در اواخر سال با همت همه این مسئله رفع شد. تولید خودرو در آبان سال گذشته به یک چهارم رسید، در حالی که هم اکنون روزانه ۳ هزار دستگاه خودرو تحویل می شود. در صورتی که اوایل تولید روزانه به هزار دستگاه هم نمی رسید. امسال باید با انسجام بیشتری ورود کنیم تا مردم دچار مشکل نشوند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین