کد خبر: ۵۸۷۱۱۰
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۴
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد مطرح کرد:
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت که از مجموع ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی تنها ۱۰ میلیارد دلار آن به کشور بازگشته است.
آفتاب‌‌نیوز :
ویزر اقتصاد اظهار داشت:از 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی 10 میلیارد دلار آن به کشور بازگشته است، باید نسبت به پول ملی تعصب داشته باشیم مگر چه اتفاقی افتاده که ارزش پول ملی ما کاهش یافته است

فرهاد دژپسند در دومین نشست وزارت اقتصاد و دارایی با مجمع کارآفرینان کشور گفت: کشور در شرایط ویژه‌ای قرار دارد چون همه می‌دانند که ما در جنگ اقتصادی هستیم و تعارف هم نداریم، اینکه بیان شود جنگ اقتصادی نداریم در واقع کم دقتی است. همه نیروها معطوف به این است که از ورود منابع به کشور ممانعت شود و تمام تلاش‌ها صورت می‌گیرد تا مردم از دولت فاصله و در برابر حکومت موضع بگیرند و تمام این ابزارها اقتصادی است.

وی ادامه داد:بنابراین نباید در این شرایط جنگ حیدری-نعمتی داشته باشیم و دیگر من و تو موضوعیت ندارد. همه ما یک هدف داریم، اگر محقق شود همه برنده هسیم و اگر خدای نکرده محقق نشود  همه بازنده هستیم  و برای رسیدن به این هدف نیازمند همگامی است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه ما باید به دنبال رشد سرمایه، رشد تولید، رشد اشتغال، افزایش رفاه و اعتلای کشور باشیم گفت: در این مسیر ناهموار نیاز به این داریم که دست در دست هم بدهیم، یک جایی شما از برخی خواسته‌ها بگذرید و ما نیز باید اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی متذکر شد: اگر کسی پیدا شد که هویت و استقلال ما را نادیده گرفت باید با آن مقابله کرد و راهکار آن نیز تقویت بنیه است و باید منافذی را پیدا کنیم تا این مسیر را به سلامت طی کنیم.

دژپسند خاطرنشان کرد: در حال حاضر همه در مورد سرمایه در گردش مشکل دارند و از سویی نقدینگی بالایی در جامعه وجود دارد. برخی بانک‌ها نسبت تسهیلات به سپرده حتی 100 درصد نیز دارند اما این نسبت برای برخی از بانک‌ها بسیار پایین است و گیر اصلی کار نیز همین بانک‌ها هستند، البته بورس نیز ظرفیت بالایی در تامین مالی دارد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه شرکت‌های ایرانی می‌توانند در خارج از کشور نیز سرمایه‌گذاری کنند، گفت: بنده در دیداری که با مسئولین عراقی داشتم موضوع ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این کشور و همچنین در دیدار با مقامات آذربایجانی سرمایه گذاری شرکت‌های ایرانی در این کشور مطرح شد و دولت در این زمینه حاضر به پشتیبانی کامل است، باید دریچه‌ها را باز کرد و به یکجا محدود نشد.

وی افزود: از 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی 10 میلیارد دلار  آن به کشور بازگشته است، باید نسبت به پول ملی تعصب داشته باشیم مگر چه اتفاقی افتاده که ارزش پول ملی ما کاهش یافته است

وزیر اقتصاد در حاشیه این نشست در  جمع خبرنگاران در مورد اصلاح نظام بانکی و لایحه آن  گفت: اصلاح نظام بانکی لزوماً مبتنی بر لایحه نیست و بخشی از آن در اختیار دولت و اختیارات بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا و کارهای مربوط به آن انجام می‌شود، بخشی از آن نیز نیاز به مصوبه مجلس دارد. در حال حاضر نیز وزارت اقتصاد برای موضوع سهام و دارایی‌های بانک‌های دولتی پیشنهاداتی داده که ساختار و قواعد آن را تهیه کرده است، چون تاکنون وجود نداشت.

وی در پاسخ به سوالی در مورد راه‌اندازی بازار متشکل ارزی گفت: امیدواریم هفته آینده بازار متشکل ارزی اجرایی شود.

 دژپسند در مورد قیمت بنزین گفت: قطعاً به دنبال رفاه جامعه، کاهش فساد و افزایش شفافیت و رشد و سرمایه‌گذاری از طریق اصلاح یارانه‌ سوخت هستیم و موضوع نرخ بنزین در حال بررسی است و نباید اجازه دهیم این سرمایه کشور هدر برود و قیمت آن در آستانه نهایی شدن است.

مالیات؛ دغدغه اصلی کارآفرینان

پیش از سخنان دژپسند در این جلسه برخی کارآفرینان مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند که مجموع این دغدغه‌ها حول محور مسائلی مانند فشارهای مالیاتی بر مولدها، عدم اتخاذ مالیات بر فعالیت غیرمولدها، فراهم‌آوردن شرایط قانونی برای سرمایه‌گذاری خارجی، عدم اعمال صحیح مالیات بر ارزش افزوده و عدم تخصیص تسهیلات بانکی به تولیدکنندگان می‌چرخید.

۷۶ درصد از کسانی که بار اول به زندان می‌افتند بیکار بوده‌اند

در جریان این جلسه همچنین علیرضا نبی یکی از کارآفرینان برتری که به استخدام افراد به شرط داشتن سابقه قضایی معروف است، به آمارهایی جالب از ارتباط آمار زندانیان با بیکاری اشاره کرد و گفت: ۷۶ درصد از کسانی که بار اول به زندان می‌افتند از بیکاران بوده‌اند. همچنین ۴۰ درصد از کسانی که مورد عفو قرار گرفتند و از زندان آزاد شدند، بعد از دو ماه به زندان برگشته‌اند. این مساله نشان‌دهنده تأثیر بیکاری بر ایجاد جرایم گوناگون است.

منبع: خبرگزاری ایلنا و ایسنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۲
سراج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
1
12
سلام - آقای وزیر این حرفها را به چه کسی می گویید؟
می فرمایید "بشود... بشود..." چه کسی باید انجام بده؟ موفقیت در کار "صداقت" می خواهد. بله حتما شما دارید ولی رو نمی کنید! الله اکبر!
ببخشید!
مهدی
|
-
|
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
0
12
فداتون بشم من....باز بگین مردم مقاومت کننن...وقتی ... مردم چه گناهی دارن
خروس محله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
6
6
طرف امنیت اقتصادی ندارهف تولید فایده ای نداره و ضرره، مجبور پولشو تو خارج از کشور سرمایه گذاری بکنه. شما بودی ریسک آوردن پول به داخل و کاهش چند برابری پولت می پذیرفتی؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
1
12
دولت ترکیه ا علام میکند که ایرانیان بزدیک به 4000 مسکن در ترکیه خریده اند به آن اضافه کنید قبرس و کانادا که اعلام نمیکنند اما تبلیغات شبکه ماهواره گواه بر وجود این بازار است پولش از کجا آمده منبع این ارز کجاست ؟ گمان بر خروج سالی 20 ملیارد دلار خروج سرمایه است .
ناشناس
|
-
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
1
12
ای گاش عیب های خود را نیز میدیدیید ودیگران را متهم نمی کردید.وکم کاری نمی کردید.
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
0
9
آخه اینکه بگی فقط 10 میلیارد دلار اومده بقیش نیومده چه فایده ای داره؟ چرا برای اینکه یه عده دلال و تاجر ارز رو خارج نکنن کاری نمیکنین که بعدش بیفتین به چه کنم چه کنم؟
تقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
1
2
باید نسبت به پول ملی تعصب داشته باشیم مگر چه اتفاقی افتاده که ارزش پول ملی ما کاهش یافته است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
1
2
چرا اين وزير را بر كنار نمي كنند.
حمیدرضا
|
United States
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
0
6
بذار برات بگم چه اتفاقی افتاده اقای وزیر! نصف سرمایه ملی کشور منتقل میشه به خارج از مملکت!باقی ش ام تقریبا حیف ومیل میشه توسط ژن های خوب! ....... سهم مردم هم نگاه کردن هست.!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
0
5
چرا میفروشید نفت نذری به هند وچین بدهکارید مگه؟
بهروز
|
Germany
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
0
2
شما که دکترای دورزدن از تحریمها را دارید واسه همینه که چهل میلیارد شده ده میلیارد
رزمنده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
0
0
باسلام.بهتر نیست در کل آسیا یک واحد پولی (مث اروپا)برای معاملات بر قرار بکنند تا کمر دلار شکسته شود؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x