کد خبر: ۵۸۷۷۹۲
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
مدیرکل پیشگیریهای فرهنگی و اجتماعی قوه قضائیه
مدیرکل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان راه اندازی 602 مرکز مشاوره در کنار دادگاه های خانواده گفت: تا پایان سال 1400 دست کم 1080 مرکز مشاوره ایجاد می شود.
آفتاب‌‌نیوز :
 ماده 16 قانون حمایت خانواده به ایجاد مراکز مشاوره در کنار دادگاه های خانواده اشاره دارد و براساس ماده 1174 قانون مدنی، آیین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده مصوب سال 1392 هم بر دایر شدن مراکز مشاوره در کنار دادگاه های خانواده تاکید دارد.

این قوانین و آیین نامه ها به منظور حفظ و تحکیم بنیان خانواده و حمایت از آن در جامعه است، پیشتر افراد متقاضی طلاق به ویژه طلاق توافقی بدون انجام هیچ مشاوره ای با مراجعه به دادگاه، حکم طلاق را دریافت کرده و در دفترخانه ازدواج و طلاق به طور رسمی از هم جدا می شدند که یکی از اهداف ایجاد مراکز مشاوره، کنترل و کاهش وقوع طلاق در کشور است.

علی محمد زنگانه مدیرکل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه درباره چرایی تشکیل مراکز مشاوره در مجاورت دادگاه خانواده اظهارداشت: این برنامه با هدف اجرای ماده 16 قانون حمایت از خانواده مبنی بر ایجاد مراکز مشاوره در کنار دادگاه های خانواده تدوین و پیاده سازی شده است.

مدیرکل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از جمله ویژگی های این مراکز را راه اندازی مراکز تخصص غربالگری و ارزیابی اولیه عنوان و تصریح کرد: مراکز غربالگری با هدف ارجاع هدفمند و ارائه خدمات تخصصی مشاوره با تمرکز بر علل اصلی طلاق با استفاده از ظرفیت سازمان های همکار فعالیت می کند.

وی گفت: البته اثربخشی مشاوره به زوجین متقاضی طلاق در سال های گذشته هم به اثبات رسیده است.

زنگانه با تشریح دستاوردها و نتایج حاصل از اجرای برنامه ایجاد مراکز مشاوره در کنار دادگاه های خانواده گفت: ابلاغ دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاور خانواده توسط رئیس قوه قضاییه در سال 96، ارجاع زوجین متقاضی طلاق (با اولویت طلاق توافقی) قبل از دادرسی به مراکز مشاوره موضوع قانون در 31 استان و ارجاع سایر دعاوی خانواده به مراکز مشاوره (با اتکا به ماده 18 قانون حمایت خانواده) در استان های منتخب ازجمله عملکردهای این برنامه به شمار می رود.
وی، همچنین فراخوان و ثبت نام متقاضیان معاف از آزمون برای عضویت، تشکیل 31 واحد مشاوره و 31 شورای مشورتی در دادگستری استان های سراسر کشور، راه اندازی 602 مرکز مشاوره در معیت دادگاه های خانواده و بکارگیری 930 مشاور تایید صلاحیت شده برای ارائه مشاوره های روانشناختی، مددکاری، حقوقی و مذهبی انجام شده که 470 مرکز مشاوره در سال 96 و 132 مرکز در سال 97 راه اندازی شده است.

**راه اندازی 120 مرکز مشاوره در استان تهران در سال 97

دبیر ستاد کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی گفت: در این مدت 94 دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان در استان های کشور راه اندازی و تجهیز و 367 شعبه شوراهای تخصصی حل اختلاف خانواده تشکیل شد.

وی دیگر دستاوردها را ایجاد 16 مرکز غربالگری و 120 مرکز مشاوره در استان تهران در سال 97 بیان کرد و گفت: فرایند ارجاع طلاق های توافقی در استان تهران به مراکز مشاوره از آذر 97 آغاز شده است.

زنگانه با بیان برگزاری 702 کارگاه آموزشی توانمندسازی و بازآموزی با موضوع 6 علت اصلی طلاق، اظهارداشت: 930 روانشناس، مددکارو مشاوران حقوقی و مذهبی مراکز مشاوره خانواده در این کارگاه ها آموزش دیدند.

منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین