کد خبر: ۵۹۳۲۹۳
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۵
تیم کین سناتور آمریکایی از ویرجینیا خبر داده که وزارت انرژی این کشور بعد از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی، دو مجوز برای انتقال تکنولوژی هسته‌ای به عربستان صادر کرده بود.
آفتاب‌‌نیوز :

ریک پری وزیر انرژی آمریکا در کنار همتای سعودی خود در ریاض دسامبر ۲۰۱۷؛ اولین مجوز انتقال تکنولوژی هسته‌ای از آمریکا به عربستان در همین ماه صادر شد.

تیم کین سناتور آمریکایی از ویرجینیا خبر داده که وزارت انرژی این کشور بعد از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی، دو مجوز برای انتقال تکنولوژی هسته‌ای به عربستان صادر کرده بود.

آقای کین این اطلاعات را بر اساس جوابیه‌ای منتشر کرده که از سوی وزارت انرژی آمریکا به پرسش خود دریافت کرده است.

براین اساس اولین مجوز ۱۶ روز بعد از قتل جمال خاشقجی در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۸ و مجوز دوم در ۱۸ فوریه ۲۰۱۹ صادر شده است.

این دو مجوز در میان هفت مجوز برای انتقال تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی است که از دسامبر سال ۲۰۱۷ توسط آمریکا صادر شده است.

جمال خاشقجی که در دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسید مقیم ایالت ویرجینیا بوده که آقای کین سناتوری آن را برعهده دارد.

در ماه مارس سال جاری سناتور کین در یک جلسه علنی سنا با ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، از این مقام ارشد دولت آمریکا خواست درباره گزارش‌های منتشر شده پیرامون صدور این مجوزها توضیح بدهد.

وزیر انرژی آمریکا با تایید خبر صدور مجوز انتقال تکنولوژی هسته‌ای به کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان، حاضر نشد توضیح بدهد آیا این اتفاق بعد از قتل روزنامه‌نگار سعودی رخ داده یا پیش از آن.

دفتر سناتور کین در پی این نشست به صورت مکتوب از وزارت انرژی خواسته بود که تاریخ صدور این مجوزها را تا جایی که به عربستان مرتبط می‌شود مشخص کند.

سنای آمریکا ولیعهد عربستان را مسئول قتل جمال خاشقجی دانسته است. روز ۲۸ مارس خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود اسنادی در دست دارد که نشان می‌دهند آقای پری مخفیانه، شش مجوز فروش تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این مجوزها در جریان پروژه‌ای بزرگتر صادر شده‌اند که در نهایت به ساخت دستکم دو نیروگاه هسته‌ای در عربستان منجر خواهد شد.

دریافت این مجوز که به بند ۸۱۰ معروف است امر معمولی است و اسناد اعطای این مجوز به شرکت‌های آمریکایی برای دسترسی عمومی در وزارت انرژی آزاد است.

با این حال اسناد مربوط به مجوزهای مربوط به برنامه هسته‌ای عربستان سعودی در این میان قرار نگرفته‌ بودند.

حالا سناتور کین در بیانیه‌ای که با گذشت دو ماه از پرسش خود از وزارت انرژی آمریکا دریافت کرده نوشته جواب دولت "تکان دهنده است".

در این بیانیه آمده است" اشتیاق رییس جمهوری ترامپ برای مهیا کردن هرچه که عربستان می‌خواهد علیرغم مخالفت هر دو حزب در کنگره، به امنیت ملی آمریکا ضربه می‌زند."

سناتور کین در بیانیه خود پرسیده است: "آیا صدور این مجوزها به دلیل ارجحیت داشتن روابط اقتصادی خانواده ترامپ با عربستان بر منافع مردم آمریکا بوده است؟"

آقای کین این سیاست را تنها یکی از چندین اقدام دولت ترامپ خوانده که به تنش‌های خطرناک منطقه دامن می‌زند.

زمانی که سی‌آی‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا محمد بن سلمان را آمر قتل جمال خاشقجی خواند، دونالد ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد کماکان بر سر موضعش در حمایت از دولت عربستان ایستاده است.

درخواست مجوز بند ۸۱۰، بعد از بازبینی وزارت خارجه با مشورت وزارت خانه‌های دفاع، بازرگانی و کمیسیون نظارت برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌ای برای تایید نهایی به وزارت انرژی ارجاع می‌شود.

کشورهای مختلفی از جمله روسیه و کره جنوبی نیز در حال رقابت با شرکت‌های آمریکایی هستند تا بتوانند در زمینه ساخت نیروگاه هسته‌ای با عربستان قرارداد ببندند.

انتظار می‌رود که تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی مشخص شود که برنامه هسته‌ای عربستان توسط چه کشوری اجرا خواهد شد.

منبع: بی بی سی
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین