کد خبر: ۵۹۳۸۱۲
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه وسعت کنونی دریاچه ارومیه به سه هزار و 231 کیلومترمربع و 80 متر (3.231.8 کیلومترمربع) رسیده است، گفت: این رقم نسبت به روز مشابه سال گذشته 829 کیلومتر افزایش یافته است.
آفتاب‌‌نیوز :

عقیل اقدسی اظهار کرد: وسعت دریاچه ارومیه نسبت به اول مهر ماه سال ۱۳۹۷ (سال آبی) نیز یکهزار و ۵۰۸ کیلومترمربع افزایش یافته است.

وی حجم کنونی آب دریاچه ارومیه را ۵.۲۲ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و افزود: این مقدار بیشترین حجم در ۱۰ سال گذشته بوده و بر این اساس حجم آب دریاچه نسبت به مدت مشابه پارسال ۲.۹۷ میلیارد متر مکعب افزایش داشته است.

اقدسی ادامه داد: تراز سطح آب دریاچه ارومیه نیز اکنون ۱۲۷۱.۸۹ متر است که نسبت به روز مشابه سال گذشته ۱۰۴ سانتی متر و نسبت به ابتدای سال آبی ۱۶۲ سانتی متر افزایش دارد.

تراز دریاچه ارومیه از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۷۲ در حد فاصل یکهزار و ۲۷۴ متر تا یکهزار و ۲۷۸ متر متغیر بود، اما از این تاریخ به بعد روند کاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال ۱۳۹۳ کاهش متوسط سالانه ۴۰ سانتی متر و در مجموع ۸ متر از تراز دریاچه ارومیه به ثبت رسید.

پس از تصویب طرح نجات دریاچه ارومیه و با وجود تغییر نداشتن چشمگیر بارش های حوضه در چهار سال گذشته تراز دریاچه ارومیه نسبت به تراز احتمالی از روند گذشته با افزایش همراه شد که این نشان دهنده توقف روند کاهشی و تثبیت وضعیت دریاچه است.

به واسطه بارش های مناسب سال آبی جاری امیدواری به احیای این گنجینه آبی شمال غرب کشور و تحقق اهداف برنامه ریزی برای بازگشت به تراز واسط دریاچه (۱۲۷۲ متر) بیشتر شده است.

دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۴ به عنوان سایت رامسر (تالاب بین المللی) ثبت و در سال ۱۳۵۶ از سوی یونسکو جزو مناطق حفاظت شده نیز اعلام شد.
حوضه آبریز این دریاچه با مساحت ۵۱ هزار و ۸۷۶ کیلومترمربع یکی از ۶ حوضه آبریز اصلی کشور است.

 

منبع: ایرنا

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x