کد خبر: ۵۹۶۹۹۱
تاریخ انتشار : ۰۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
هفته گذشته محسن افشانی به دلیل انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرامش بازداشت و روانه زندان شد، اما جریان این ویدئو جنجالی چه بود که منجر به بازداشت آقای افشانی شد؟
آفتاب‌‌نیوز :

افشانی ویدیویی در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرده بود که در آن به همراه همسرش در اتومیبل بر روی یک آهنگ لب خوانی می‌کند و با اسلحه سرد و گرم نمایش می‌دهد.

در بخشی از این ویدئو چیزی را که به نظر می‌آید یک سلاح گرم است، رو به دوربین در می‌آورد و در بخشی دیگر با حالتی خندان و در حال خواندن ترانه در حال پخش یک خنجر را رو به دوربین در می‌آورد.

تورج کاظمی رئیس پلیس فتا، پیش از دستگیری آقای افشانی گفته بود با پیگیری‌های پلیس فتا این ویدئو شب گذشته از سوی خود محسن افشانی از صفحه اینستاگرامش حذف شد.

انتشار این ویدئو منجر به دستگیری محسن افشانی به دلیل ترویج و تبلیغ اسلحه سرد و گرم شد وی جهت بررسی و تحقیق فعلاً روانه زندان شده است.

در این نوشتار قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا اساساً داشتن اسلحه جرم است و اینکه آیا قدرت نمایی با اسلحه هم جرم محسوب می‌گردد یا خیر؟

در بیشتر کشور‌ها از جمله ایران استفاده از سلاح برای شهروندان مجاز نمی‌باشد و فقط در برخی شرایط استثنایی برای برخی افراد خاص اجازه استفاده از سلاح صادر می‌شود و برای کسانی که به صورت غیر مجاز سلاح حمل می‌کنند مجازات در نظر گرفته شده است.

به موجب ماده ۶ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز مصوب ۱۳۹۰ حمل غیرمجاز سلاح جرم است.

به موجب این ماده حمل سلاح در صورتی جرم است که بدون مجوز باشد، اما نکته قابل توجه این است که انگیزه حمل کننده سلاح اهمیتی ندارد و حمل آن با هر انگیزه‌ای جرم است؛ بنابراین شخصی که بدون مجوز سلاحی همچون کلت کمری یا چاقو را با خود حمل می‌کند، نمی‌تواند با گفتن این جمله که با این اسلحه به کسی آسیب نزدم یا اینکه آن را همراه خود داشتم تا اگر کسی به من حمله کرد بتوانم کاری کنم از خودش دفاع کند.

حال این سؤال مطرح می‌شود که حمل سلاح گرم و سرد جنگی یا سلاح شکاری چه مجازاتی دارد؟

طبق این قانون مجازات حبس و جزای نقدی برای حمل این نوع سلاح‌ها در نظر گرفته شده است، اما میزان حبس و جزای نقدی بستگی به نوع سلاح دارد. با این حال طبق این قانون حداقل مدت حبس تعیین شده برای حمل این سلاح‌ها ۹۱ روز و حداکثر آن ۱۰ سال است. حداقل مبلغ جزای نقدی نیز ۱ میلیون تومان و حداکثر آن ۸ میلیون تومان است در ادامه مجازات‌ها را به تفکیک مورد بررسی قرار می‌دهیم.

به موجب ماده ۶ قانون مذکور هر کس به طور غیر مجاز سلاح گرم یا سرد جنگی یا سلاح شکاری یا قطعات موثر یا مهمات آن‌ها را خریداری، نگهداری یا حمل کند یا با آن‌ها معامله دیگری انجام دهد به ترتیب زیر به حبس تعزیری محکوم می‌شود:

الف. سلاح سرد جنگی، سلاح شکاری یا مهمات آن به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از ده میلیون تا بیست میلیون ریال.

ب. سلاح گرم سبک خودکار، قطعات موثر یا مهمات آن به حبس از دو تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون تا هشتاد میلیون ریال است.

پ. ـ. سلاح گرم سبک خودکار، قطعات مؤثر یا مهمات آن، به حبس از دو تا پنج سال

ت. ـ. سلاح گرم نیمه سنگین و سنگین، قطعات مؤثر یا مهمات آن ها، به حبس از پنج تا ده سال

به موجب تبصره ماده مذکور هرگاه موضوع جرم این ماده بیش از یک قبضه یا قطعات موثر از چند قبضه باشد حسب مورد مجازات مرتکب یک درجه تشدید می‌شود.

حال که با مجازات خرید حمل و نگهداری اسلحه غیر مجاز آشنا شدیم در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا تهدید با اسلحه جرم است؟

به موجب ماده ۵۰۱7 قانون مجازات اسلامی هرگاه کسی به روی شخصی سلاح بکشد و موجب ترس گردد و بر اثر این ترس شخص بمیرد یا مصدوم گردد حسب مورد بر اساس تعاریف انواع جنایات به قصاص یا دیه محکوم می‌گردد.

توجه به این نکته ضروری است که این مجازات در صورتی است سلاح مجوز داشته باشد. اگر سلاح فاقد مجوز باشد حمل کننده سلاح به مجازات حمل و نگهداری غیر مجاز نیز محکوم می‌شود.

ضمناً حمل سلاح فقط برای دارنده مجوز مجاز است نه دیگران هر چند از بستگان درجه یک وی باشد.

مجازات تظاهر و قدرت نمایی به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر

به موجب ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی هرکس به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود، در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از ۶ ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

منبع: فرارو
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین