کد خبر: ۵۹۸۷۸۱
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۹
یک سخنگوی سازمان ملل گفت که اقدامات ایران در راستای افزایش غنی سازی به حفظ برجام کمک نمی کند.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش ریانووستی، فرحان حق، یکی از سخنگوهای سازمان ملل گفت که افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم توسط ایران به حفظ برجام کمک نمی کند.

فرحان حق گفت: دبیر کل سازمان از بیانیه ایران درخصوص غنی سازی اورانیوم، بیش از ۳.۶۷٪ آگاه شده است. او از ایران می خواهد که همچنان به برجام پایبند بماند، زیرا این اقدامات کمکی به این کشور نمی کند.

گفتنی است که دو روز پیش در حدود ۱۴ ماه پس از خروج آمریکا از برجام و تداوم ناتوانی اروپا از عمل به توافقات برجامی گام دوم ایران برای کاستن از تعهدات برجامی اعلام شد.

طبق اعلام ایران، فرایند غنی‌سازی اورانیوم ایران از روز یکشنبه به بالای ۳.۶۷ درصد افزایش خواهد یافت. تهران همچنین هشدار داد در صورتی که سایر طرف‌ها برای عمل به تعهدات خود اقدام نکنند بعد از ۶۰ روز گام سوم را برخواهد داشت.

۱۰ تیرماه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نتیجه گام اول ایران در واکنش به بد عهدی غرب در برجام و عبور ذخایر اورانیوم ایران با غنای ۳.۶۴ درصد از سقف ۳۰۰ کیلوگرم را تأیید کرد.

ایران بر اساس بندهای ۲۶، ۳۶ و ۳۷ برجام تصمیم گرفته است که از تعهداتش در توافق هسته‌ای بکاهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر در آخرین گزارش خود، برای پانزدهمین بار پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را تأیید کرده بود.

قریب به ۲ ماه پیش، شورای عالی امنیت ملی ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن آمریکا به دلیل خروج از برجام، از کشورهای اروپایی باقی‌مانده در این توافق نیز به خاطر کُندی و کم کاری در تأمین تعهدات‌شان به شدت انتقاد کرد.

ایران همچنین در بیانیه هشدار آمیز خود به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده بود تا به تعهدات‌شان به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی عمل کنند و چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تأمین کنند، در مرحله بعدی تهران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به تغییر رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف می کند. در پایان مهلت ۶۰ روزه ایران هشدار خود را عملی کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین