کد خبر: ۵۹۹۹۳۹
تاریخ انتشار : ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰
موگرینی همچنین گفت که برجام در سلامت کامل نیست اما هنوز زنده است: "شاید پیش‌بینی در این مقطع مناسب نباشد که بگوییم برجام چند روز، ماه یا سال در پیش دارد. اما اجازه بدهید تاکید کنم، این درست است که ما در مرحله بسیار پیچیده‌ای هستیم، شرایط حتی از شرایط چهار سال پیش که برجام امضا شد پیچیده‌تر است، البته این شاید سخت‌ترین گذرگاه تاریخ نباشد اما توافق هنوز پابرجاست و ابزاری است که برای حل مسئله هسته‌ای ایران ما سعی می‌کنیم از آن استفاده کنیم."
آفتاب‌‌نیوز :

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت که کشورهای باقیمانده در "برجام" هیچکدام عبور ایران از برخی تعهدات برجام را نقض شدید توافق هسته‌ای نمی‌بینند و قصد فعال کردن سازوکار رسیدگی به اختلاف را ندارند.

خانم موگرینی که بعد از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل در کنفرانس خبری حاضر شده بود گفت: "در حال حاضر هیچیک از طرف‌های توافق نشانه‌ای بروز نداده‌اند که می‌خواهند مکانیسم حل اختلاف را فعال کنند و در حال حاضر اطلاعاتی که ما داریم بخصوص از طرف آژانس که عدم تبعیت ایران از برجام چشمگیر نبوده است."

خانم موگرینی همچنین گفت "سهامداران" اینستکس در حال گفتگو هستند که ببینند آیا اینستکس نفت را هم شامل شود یا نه.

اینستکس مکانیسمی که سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه تدوین کرده‌اند تا بتوانند بشکلی قانونی تبادلات مالی با ایران را که پس از تحریم‌های مجدد آمریکا با دشواری زیادی روبرو شده را برقرار نگه دارند.

خانم موگرینی پیش از نشست امروز در بروکسل گفته بود یکی از اهداف نشست این است که تعداد کشورهای اتحادیه اروپا که در اینستکس مشارکت دارند هر چه بیشتر شود.

خانم موگرینی همچنین گفت که برجام در سلامت کامل نیست اما هنوز زنده است: "شاید پیش‌بینی در این مقطع مناسب نباشد که بگوییم برجام چند روز، ماه یا سال در پیش دارد. اما اجازه بدهید تاکید کنم، این درست است که ما در مرحله بسیار پیچیده‌ای هستیم، شرایط حتی از شرایط چهار سال پیش که برجام امضا شد پیچیده‌تر است، البته این شاید سخت‌ترین گذرگاه تاریخ نباشد اما توافق هنوز پابرجاست و ابزاری است که برای حل مسئله هسته‌ای ایران ما سعی می‌کنیم از آن استفاده کنیم."

منبع: بی بی سی
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین