کد خبر: ۶۰۰۱۳۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
خبرگزاری آسوشیتدپرس از آمادگی ایران برای مذاکره بر سر قدرت دفاعی خود خبر داده بود
خبرگزاری آسوشیتدپرس با تفسیری اشتباه از مصاحبه محمدجواد ظریف با NBC از آمادگی ایران برای مذاکره بر سر قدرت دفاعی مشروع خود خبر داده بود؛ خبری کذب که موجب واکنش پمپئو و ترامپ نیز شد. رئیس جمهوری آمریکا که بارها نشان داده اطلاعاتشان را از رسانه ها دریافت می کند، از برداشت نادرست یک رسانه از اظهارات وزیر امور خارجه ایران درباره برنامه موشکی به وجد آمده و آن را دستاورد خوبی برای خود برشمرد. وزیر خارجه آمریکا نیز در صفحه توئیتر خود به دروغ مدعی آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مذاکرات موشکی شد.
آفتاب‌‌نیوز :

در نشست کابینه دولت آمریکا، دونالد ترامپ از وزیر خارجه خود خواست تا گزارشی درباره ایران ارائه کند، مایک پمپئو گفت: نخست آنکه باید بگویم ما از مردم ایران حمایت می کنیم، مقام های ایرانی آنچه را که مردم می خواهند، انجام نمی دهند.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ وی به وجود یک ائتلاف خیالی تأکید کرد و افزود: با این ائتلاف در برابر تهدیدهای بزرگ در منطقه خاورمیانه همکاری می کنیم.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: تحریم های جدی بر ایران اعمال شده است و باید بگویم که خیلی ها می گویند این تحریم ها کار نمی کند و آمریکا را منزوی کرده است اما تحریم ها باعث شده اند ۹۰ تا ۹۵ درصد صادرات نفت ایران کاهش یافته است.

پمپئو اضافه کرد: آنچه که ایران انجام می دهد به خاطر همین تأثیر بر اقتصاد آن است و برای نخستین بار ایران گفته که آنها آماده مذاکره درباره برنامه موشکی خود هستند.

وی مدعی شد: امیدوارم فرصت مذاکره برای دستیابی به یک توافق جدید داشته باشیم؛ در واقع ما باید جلوی دستیابی ایران به سلاح اتمی را بگیریم در حالی که توافق پیشین (برجام) چنین شانسی برای انجام این کار را نداشت.

پمپئو اضافه کرد: آنچه که ایران انجام می دهد به خاطر همین تأثیر بر اقتصاد آن است و برای نخستین بار ایران گفته که آنها آماده مذاکره درباره برنامه موشکی خود هستند.

در پی این سخن، ترامپ وارد عمل شد و خواست این موفقیت های خیالی به خصوص در حوزه مذاکره درباره برنامه موشکی ایران را به نام خود ثبت کند و گفت: پیشرفت های زیادی انجام شده است.

وی افزود: توافقی که توسط اوباما و جان کری بسته شد، یک توافق فاجعه بار بود که ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران دادند که ۱.۸ میلیارد دلار آن وجه نقد بود.

رئیس جمهوری آمریکا با تأکید بر اینکه خواهیم دید درباره ایران چه پیش خواهد آمد، بار دیگر تکرار کرد ایران نباید به سمت دستیابی به سلاح اتمی برود در حالی که توافق هسته ای ایران این کار را نمی کرد.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، ترامپ اظهار کرد: آنها در مدت کمی از محدودیت های برجام خارج می شوند. ۱۰ تا ۱۵ سال، مدت بسیار کمی است که در مواردی در حال سپری شدن است و بزودی پایان می یابد.

این در حالی است که نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به ادعای برخی خبرگزاری ها مبنی بر آمادگی ایران برای مذاکره درباره برنامه موشکی خود را تکذیب کرد و گفت: برنامه موشکی دفاعی ایران قابل مذاکره نیست.

در بیانیه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران که روز سه شنبه منتشر شد، آمده است: به طور کلی برداشت خبرگزاری آسوشیتدپرس از اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در مصاحبه با شبکه خبری ان بی سی را رد می کنیم.

این بیانیه می افزاید: وزیر امور خارجه گفته بود "اگر آمریکا می خواهد درباره موشک صحبت کند، ابتدا باید فروش سلاح به منطقه که شامل موشک می شود به دولت های منطقه را متوقف کند" اما این خبرگزاری این جملات را تمایل ایران برای مذاکره درباره برنامه موشک دفاعی خود معنا کرده است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرده است: موشک های ایران به هیچ وجه با هیچ کسی و هیچ کشوری در هیچ زمانی مذاکره شدنی نیستند.

در بیانیه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تأکید شده است: یقیناً خبرنگاران آسوشیتدپرس به اندازه کافی با مکالمه انگلیسی آشنا هستند تا مفاهیم نظرات فرضی را بدانند و دریابند. قرار دادن یک جمع بندی نادرست در سرخط خبرها در حالی که متن بخوبی روشن است، تنها اقبال عمومی را از رسانه کاهش می دهد.‌

سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز در توییتی با اشاره به تذکر نمایندگی به خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد: آنچه از مصاحبه ظریف منتشر شده تحریف آشکار است.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، علیرضا میریوسفی سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل با تکذیب نقل قول منتشر شده در برخی رسانه‌های آمریکایی از قول ظریف نوشت: متن پرسش و پاسخ نشان می‌دهد تفسیر آسوشیتدپرس از این سخنان اشتباه است و می‌تواند موجب کاهش اعتماد عمومی به رسانه‌ها شود.

میریوسفی نوشت: «تفسیری که آسوشیتدپرس از مصاحبه دکتر ظریف با ان بی سی‌نیوز درباره آمادگی برای مذاکره درخصوص برنامه موشکی ایران داشته به طور کامل اشتباه است. این جمله که "اگر ایالات متحده می‌خواهد درباره موشک صحبت کند، باید فروش انواع سلاح به کشورهای منطقه شامل فروش موشک را متوقف کند"، به هیچ عنوان به این معنی نیست که ایران مایل است درباره برخی جنبه‌های توان موشکی خود مذاکره کند. توان موشکی ایران بطور مطلق و تحت هرشرایطی قابل مذاکره با هیچ شخص یا کشوری نیست.»

وی ادامه داد: مطمئن هستیم که خبرنگاران آسوشیتدپرس به اندازه کافی با زبان محاوره‌ای انگلیسی در این مصاحبه آشنا باشند و می‌دانند که چگونه منظور گوینده را در یک مصاحبه چالشی بطور صحیح از متن استخراج کنند. استخراج یک تفسیر نادرست از یک متن و قرار دادن آن در یک سرخط خبری یقیناً موضوعی است که از ارزش و اعتماد یک رسانه معتبر نزد افکار عمومی می‌کاهد.

پمپئو اخیر نیز در اظهارنظری مدعی نبود آزادی بیان در ایران شده و خواستار حضور در مقابل دوربین صداوسیمای کشورمان شده بود.

پاسخ ظریف در مورد فعالیت‌های موشکی ایران «تعلیق به محال» بود

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران نیز در واکنش به ادعای مقامات آمریکا گفت: پاسخ ‎ظریف به مجری ان بی سی دقیق، هوشمندانه و به قول اهل فن " تعلیق به محال" بود.

سید عباس موسوی که به همراه وزیر امور خارجه ایران در نیویورک به سر می‌برد در توییتی در پاسخ به برخی از اظهارات مبنی بر آمادگی ایران جهت مذاکره در ارتباط با فعالیت‌های موشکی و استنباط اشتباهی که از سخنان ظریف از سوی برخی از رسانه‌ها در مصاحبه با شبکه آمریکایی nbc در مورد فعالیت‌های موشکی ایران صورت گرفته بود، نوشت: پاسخ ‎دکترظریف به مجری ان بی سی دقیق، هوشمندانه و به قول اهل فن "تعلیق به محال" بود. هم توپ را در زمین آمریکا انداخت و هم بجای موضع تدافعی، موضوع فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای منطقه را به چالش کشید. موضع ایران و دکتر ظریف درباره توانمندی‌های موشکی کشور مشخص است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
1
7
بندگان خدا عمو ترامپ و پمپیو ی مکار حق دارند، پذیرش خفت هشتصد متری آنها را متعجب و نتیجا به خطا انداخته
...
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
4
1
در سیاست خارجی ایران همچنان بر پاشنه ی خود به خواب زدگی و بی تدبیری می چرخه
ب نظرم ظریف با این حرفات استعفا بدی بهتره بذار قاسم سلیمانی راحت به کارش ادامه بده
مذاکره هم نکنید
همه چی ارومه مردم هم که خوشحالن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
0
5
یک توافق فاجعه بار بود که ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران دادند که ۱.۸ میلیارد دلار آن وجه نقد بود.
......
من
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
0
0
ظریف اگه چنین سخنی گفته باشه باید ......
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین