کد خبر: ۶۰۲۰۳۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰
بعد از کسب رتبه پنجم تیم ملی والیبال ایران در مسابقات لیگ ملت ها، به شکلی کم‌سابقه انتقاد از بازیکنان شدت گرفت. اوج این انتقادها، اما ارتباط چندانی به عملکرد بازیکنان در این تورنمنت نداشت و بیشتر جنبه شخصی پیدا کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

آیتم «خارج از گود» که مربوط به بخش خبری ۳۰: ۲۰ است در گزارشی به عدم بازگشت سعید معروف از آمریکا به ایران همراه با ملی‌پوشان واکنش نشان داد. مجری در این بخش از آیتم خارج از گود با لحنی کنایه‌آمیز درباره معروف گفت: «اصلا چه اشکالی داره که کاپیتان برنگشته؟ تیم توی آمریکا باخته و حذف شده و طرف می‌مونه اونجا تا خستگیشو در کنه دیگه!».

واکنش سعید معروف، اما خارج از انتظار بود؛ کاپیتان تیم ملی والیبال ایران بعد از این گزارش که از صداوسیما پخش شد، با انتشار پستی اینستاگرامی نسبت به انتقادات مغرضانه واکنش نشان داد و اعلام کرد برخی با اهداف خاص نقد می‌کنند تا سالی یک‌بار اسمشان در رسانه‌ها مطرح شود: «شما بهتر است بروید دم در صداوسیما بخوابید شاید نوبت‌تان برسد و چهار کلمه حرف ناحسابی بزنید و پزش را به دوروبری‌هایتان بدهید که البته همین را هم از صدقه‌سر والیبالیست‌های تیم ملى و موفقیت‌هاى بی‌شمار آن‌ها دارید». صحبت‌های کنایه‌آمیز و غیرحرفه‌ای درباره سعید معروف، اما پیش‌تر نیز در مورد سایر ورزشکاران در اخبار ۳۰: ۲۰ مطرح شده بود که با واکنش ورزشکاران و مدیران (هرچند با درجه کمتری از عصبانیت معروف) همراه بوده است. جامعه والیبال و حتی فوتبال نسبت به حواشی رخ‌داده در قبال سعید معروف بعد از پخش این آیتم ۳۰: ۲۰ از کاپیتان تیم ملی والیبال حمایت کردند. بهنام محمودی، کاپیتان سابق والیبال، در نقد پخش این آیتم از شبکه دو عقیده دارد که هر ورزشکاری دوران استراحت دارد و نباید وارد زندگی شخصی ورزشکاران شد و به آن‌ها انگ زد.

گزارشی علیه دایی: دغدغه‌ات واقعا گران‌شدن پراید بود؟

بخش خبری ۳۰: ۲۰ در تاریخ ۱۴ اردیبهشت و پس از کنفرانس خبری روز جمعه علی دایی و افشاگری‌های او درباره باشگاه سایپا، اقدام به پخش گزارشی یک‌جانبه علیه علی دایی کرد. مجری در این بخش خبری اعلام کرد که علی دایی از چند رسانه خاص دعوت کرد تا صحبت‌هایی را درباره برکناری‌اش عنوان کند.

در این بخش خبری که به صورت یک‌طرفه نسبت به این موضوع خاص پرداخته شده بود، صحبت‌های مدیرعامل و سخنگوی باشگاه سایپا مطرح شد که درمورد قرارداد علی دایی و پرداخت آن نکاتی را اعلام کردند: «قرارداد یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون بوده که ۶۰ درصد دریافت کرده است». همچنین مجری این آیتم به نقل از سخنگوی باشگاه سایپا در این بخش خبری اعلام کرد که علی دایی یک ماساژور شخصی داشته است. در پایان، این آیتم با یک سؤال پایان یافت: «چرا اکثر کناررفتن‌های دایی همراه با جنجال بوده است؟ درگیری‌های فیزیکی با فلان بازیگر هم بماند. آیا دغدغه واقعا گران‌شدن پراید و تیباست یا چیز دیگری است؟»

این گزارش یک‌طرفه علیه علی دایی واکنش زیادی را به‌همراه داشت. حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور و نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر سازمان صداوسیما، در نامه‌ای خطاب به محمدحسین صوفی (دبیر شورای نظارت)، اعتراض خود را نسبت به پخش گزارش یک‌طرفه و تخریبی علیه علی دایی در بخش خبری ۳۰: ۲۰ شبکه دو اعلام کرد. آشنا از دبیرخانه شورای نظارت خواست تا در اسرع وقت گزارش مذکور از منظر رتوریکی تحلیل و نتایج آن را ارسال کنند. او همچنین از دبیرخانه شورا خواسته تا طی یک مکاتبه مراتب اعتراض شورای نظارت درخصوص پخش گزارش تخریبی و یک‌طرفه علیه علی دایی به سازمان صداوسیما ابلاغ شود. شورای نظارت بر سازمان صداوسیما در نامه‌ای خواستار برخورد جدی با عوامل بخش خبری «۳۰: ۲۰» درخصوص پخش گزارش نامناسب در مورد برکناری سرمربی تیم فوتبال سایپا شد. در این نامه در مورد حفظ‌نشدن شأن و احترام یک طرف موضوع و استفاده از ادبیات نامناسب و نمایش چهره‌ای عصبی از سرمربی برکنارشده تیم سایپا به سازمان صداوسیما تذکر داده شده است. بر اساس این گزارش و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نظارت بر سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، برنامه مذکور به صورت یک‌طرفه و غیر‌حرفه‌ای به موضوع پرداخته است و از یک طرف ماجرا جانبداری کرده است. در پایان این نامه آمده است: ضروری است به دست‌اندرکاران این برنامه درباره اهمیت حفظ بی‌طرفی صداوسیما در اینگونه موارد تذکر جدی داده و با خاطی برخورد شود.

با توجه به اینکه علی دایی بار‌ها اعلام کرده بود در صورت حضور میکروفن صداوسیما در نشست‌های خبری به‌هیچ‌وجه صحبت نخواهد کرد، بسیاری عقیده داشتند با توجه به رابطه سرد علی دایی و صداوسیما، به نوعی پخش این آیتم، انتقامی بود بر تحریم صداوسیما توسط سرمربی سابق سایپا.

اعتراض رویانیان به رقم غیرواقعی بودجه سرخابی‌ها

۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۲ بخش خبری برنامه ۳۰: ۲۰ گزارشی درباره بودجه دولتی پرسپولیس و استقلال پخش کرد که در آن عنوان شده بود این دو تیم ۵۰ میلیارد تومان را که حق بیت‌المال بوده است، دریافت کرده‌اند. این گزارش پس از تساوی کسل‌کننده دو تیم در دربی پایتخت ساخته شد که با واکنش مدیرعامل وقت پرسپولیس، یعنی محمد رویانیان، همراه شد. رویانیان که از پخش این گزارش به‌شدت شاکی شده بود، رقم ۵۰ میلیارد تومان را کاملا غیرواقعی دانست: «۳۰: ۲۰ برنامه جذابی است که خود من تا به حال نکات زیادی از آن یاد گرفته‌ام، اما اخیرا این برنامه دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را می‌کوبد و «بیت‌المال، بیت‌المال» می‌کند. گزارشگر این برنامه گفت که این دو باشگاه ۵۰ میلیارد از بیت‌المال هزینه کرده‌اند. در‌حالی‌که دو باشگاه روی هم جمعا دو و نیم میلیارد تومان از وزارت ورزش گرفته‌اند. من از ۳۰: ۲۰ و مسئولانش می‌خواهم که این قضیه را ثابت کنند. با من و فتح‌الله‌زاده مصاحبه کنند و از ما بپرسند که از بیت‌المال چقدر خرج کرده‌ایم».

انتقادات غیرفنی علیه برانکو: چطور می‌خواهی قهرمان شوی؟

برنامه «خارج از گود» شنبه‌شب ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ خبر ۳۰: ۲۰ بخشی از صحبت‌های برانکو ایوانکوویچ را پخش کرد که می‌گفت: تیمش را قهرمان لیگ خواهد کرد. بعد از این بخش، مجری با انتقاد از برانکو گفت: «آقای برانکو شما که در جام شهدا بین چهار تیم قهرمان نشدید چگونه در لیگ با ۱۶ تیم می‌خواهید قهرمان شوید؟» این صحبت غیرحرفه‌ای و عجیب با واکنش هواداران پرسپولیس در فضای مجازی رو‌به‌رو شد. جالب اینکه پرسپولیس در پایان آن فصل به مقام نایب‌قهرمانی رسید و رضایت هوادارانش را با فوتبالی جذاب جلب کرد.

انتقاد به دریافتی فوتبالیست‌ها: همه ورزش‌ها یک‌طرف و فوتبال طرف دیگر!

۱۴ بهمن ۹۷ و بعد از انتشار پاداش ۵۰۰ میلیون تومانی برای هر یک از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران، بهداد سلیمی موضع تندی نسبت به این تبعیض‌ها گرفت. بخش خبری ۳۰: ۲۰ نیز که همیشه ثابت کرده نسبت به حقوق دریافتی بازیکنان فوتبال و مربیان این رشته نقد جدی دارد، به این موضوع پرداخت. مجری در بخشی از صحبت‌های خود که در آیتم خارج از گود پخش می‌شد، گفت: «کلیات حرف بهداد این بود که چرا بابت برد مقابل یمن کلی پاداش دادند. فوتبالیست‌ها هم در پیامی مشترک علیه بهداد پست اینستاگرامی منتشر کردند. حمید سوریان و احسان روزبهانی، اما در حمایت از بهداد درخصوص بی‌عدالتی در حوزه‌های فوتبال شکایت کردند. خلاصه این یک واقعیت است که از لحاظ مالی، همه ورزش‌ها یک طرف است و سایر ورزش‌ها یک طرف دیگر».

کی‌روش، میهمان همیشگی خارج از گود

کارلوس کی‌روش در طول هشت سالی که سرمربی تیم ملی ایران بود، بدون اغراق یکی از میهمان‌های همیشگی آیتم «خارج از گود» بود. مجری به هر بهانه‌ای آیتمی درباره کی‌روش می‌ساخت تا به‌نوعی انتقاداتی را نسبت به سرمربی سابق تیم ملی ایران مطرح کند. از مرخصی‌های بلند او تا دعوا‌های همیشگی با مربیان لیگ برتر به ویژه برانکو ایوانکوویچ. هرچند مجری این برنامه به عنوان خبرنگار هیچ‌وقت تلاش نکرد تا با حضور در نشست‌های خبری این ابهامات قرارداد کی‌روش یا مرخصی‌های مربوط به او را بررسی کند.

با توجه به رویکرد چند ساله آیتم «خارج از گود» که مربوط به بخش خبری اخبار ۳۰: ۲۰ است، این‌طور به نظر می‌رسد که اغلب گزارش‌هایی که درباره ورزشکاران ساخته شده، نوعی رپورتاژ منفی برای تخریب ورزشکاران نزد افکار عمومی است. اینکه به‌صورت یک‌جانبه در سالیان متمادی، مربیان و بازیکنان را با پخش آیتم‌هایی به گوشه رینگ برده و بدون اینکه فرصت پاسخ‌گویی به آن‌ها داده شود جمع‌بندی شود باعث شد تا هرازگاهی بعد از پخش این مدل آیتم‌ها انتقادات فراوانی نسبت به پخش آن مطرح شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
0
3
متاسفم برای اخبار هشت و سی، دیدم عوض شده نسبت به این برنامه خبری. همه میدونن مجری ها و عوامل این برنامه خبری از چه نهادی خط میگیرن و داخل گزارش هاشون شدیدا جانب داری دیده میشه...
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
0
0
در واقع از هر کس که « معروف » و « محبوب » باشه خوششون نمیاد. معجزه هزاره سوم که یک هواپیمای بوئینگ آدم برای گردش به آمریکا میبرد مورد انتقاد نبود. ولی چند روز استراحت قهرمانان میهن از جیب خودش به مذاق این مواجب بگیران خوش نمی آید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
0
0
درود بروالیبالیست های عزیز ما دوستون داریم شما برای ایران وایرانی هر چه تونستین مایه گذاشتین مطمئن باشین مردم هم به خوبی اینو درک میکنن حالا یه گزارشگری که همیشه همه هم میدونن از تیکه انداختن به این واون نون میخوره انتظاری بیش تر ازاین نمیره در واقع عقل وسوادش در همین حده . درود بر کاپیتان تیم والیبال ایران معروف عزیز وکلیه اعضای تیم. چه ایرانی وچه خارجی و.... درد وبلاتون بخوره توسر همون گزارشگر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین