کد خبر: ۶۰۳۳۴۱
تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹
یک ماه پیش وزارت خزانه داری آمریکا پس از تحریم نهاد رهبری وعده تحریم ظریف را داد. ظریف نمادی از صدای ملت ایران است،آیا این صدا خاموش می شود؟
آفتاب‌‌نیوز :

سردار دیپلماسی کشورمان که با حربه دیپلماسی لبخند و توئیتری به جنگ دشمنان رفته است این بار هم کمر خم نمی کند و استوارتر از همیشه صدای ملت مظلوم ایران را به گوش جهان می رساند. آمریکا با این اقدام به زعم خود قصد دارد درهای فضای مجازی به روی ظریف بسته شود. اینکه این اقدام تا چه حد عملی است در آینده مشخص خواهد شد. چرا که هدف صدای ظریف است نه شخص ظریف!

آمریکا اخیرا در اقدامی خصمانه همانطور که انتظار می رفت وزیر امور خارجه کشورمان را در لیست تحریم های خود قرار داد. وزرات خزانه داری آمریکا نیز تحریم ظریف را ارتباط خاص او با رهبری عنوان کرده است به طوری که در بیانیه این وزارت خانه آمده است :

ظریف نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی را برعهده دارد و مستقیم یا غیرمستقیم برای او کار می‌کند.

استیو منوشن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، محمدجواد ظریف را مجری رویکرد رهبر معظم انقلاب و سخنگوی اصلی ایران در سراسر دنیا توصیف کرده که با وجود ممنوعیت دسترسی ایرانیان به شبکه‌های اجتماعی، در حال پروپاگاندا و ارائه اطلاعات غلط در همان شبکه‌ها است.

سلاح برنده ظریف؛ ماجرا از کجا آغاز شد؟

سردار دیپلماسی در اردیبهشت ماه سال جاری به نیویورک رفت؛ سفری که از همان روز اول همراه با حاشیه بود و طبق معمول از داخل کشور سر چشمه می گرفت.

ظریف کجا رفته است؟ چرا رفته است؟ آیا برای مذاکره رفته است؟ آیا به دلیل تحریم نفتی رفته است؟ آیا به خاطر تروریستی خواندن سپاه پاسداران رفته است؟ ایا قرار است با جان کری دیدار کند؟ سوالاتی از این دست که از منتقدین وزیر خارجه در افکار عمومی کشور پمپاژ شد.

سکانس اول؛ سفر اول، اردیبهشت ۹۸

روز هفتم اردیبهشت جنجال دیگری از جنس فاکس نیوزی، در ایران به پا شد با این عنوان : ظریف با رسانه محبوبت ترامپ گفتگو کرده است! حتی برخی از کاربران خبرگزاری خبرآنلاین در کامنتهای این خبر نوشتند که بوی مذاکره می آید!

اما ظریف تنها یک دیپلمات حقوقدان نیست! او کسی است که دیپلماسی عمومی را به خوبی می شناسد. ظریف به این فن مهارت و ایمان دارد که پیشبرد راهبرد جمهوری اسلامی ایران از افکار عمومی می گذرد.آنهم در دل دشمن! آنهم در رسانه وابسته به دشمن!

وزیر امور خارجه کشورمان با سلاحی تیز و برنده به جنگ واشنگتن رفت. او در شبکه خبری سراسر وابسته به دونالد ترامپ نشست و از حوزه قدرت، مصاحبه شونده فاکس نیوز را آچمز کرد. افشاگری های او از این شبکه، واکنش های بسیاری به همراه داشته است. حتی جان بولتون نیز به اظهارات وزیر خارجه واکنش نشان داد و سخنگوی وزارت خارجه این کشور نیز صراحتا اعلام کرد که نگران تاثیر صحبت های ظریف هستیم.

این نشان از هوش بالای دیپلماسی وزیر خارجه دارد، کما اینکه او قبل از سفر به نیویورک اعلام کرد که اهداف او صرفا رسانه ای است، و همین اتفاق هم افتاد، گفتگوی های او با سه شبکه بسیار مهم و پر مخاطب نه تنها آمریکا بلکه کل جهان، دست سیاست کثیف واشنگتن را حداقل برای مردم آمریکا رو کرد با این تعریف که مالیات های مردم آمریکا دقیقا صرف چه کاری می شود؟

سکانس دوم؛ سفر دوم، تیر ۹۸

در هفته ای که گذشت دو بازوی دیپلماسی و نظامی ایران یکی در جنوب و دیگری در غرب مشغول دشمن زدایی به سبک و سیاق خود بودند. ظریف با آرامش،قدرت دیپلماسی و لبخند همیشگی افکار عمومی دنیا را به نفع ایران اقناع می کرد و سپاه پاسدارن حساب دشمن را به زبان نظامی کف دستش می گذاشت.

پیام نظامی این بود که فکر کوتاه آمدن تهران را از سر دور کنید و پیام شاخه دیپلماسی صلح بود. پیامی که به دنیا اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در هردو امر متبحر است پس از موضع قدرت پاسخ داد.

در این میان که دو طرف مشغول به حل و فصل تنش میان ایران وغرب هستند و برخی نیز درداخل و خارج از کشور مشغول ماهیگیری. جان بولتون مشغول حقه زدن به بریتانیا است و برخی تندروهای داخلی مشغول شعله ور کردن جنگ! در حالی که راهبرد دیپلماسی و نظامی به کار خود مشغول و موفق است.

در بحبوحه اعتراضات به سفر ظریف، داد دلواپسان زمانی درآمد که اخباری منتشر شد مبنی بر دیدار ظریف با سناتورهای آمریکا. این درحالی است که هم وزیر خارجه هم رئیس جمهور آمریکا هردو اعلام کردند آنها نماینده دولت نیستند بلکه در جایگاه خودشان می خواهند با ظریف دیدارداشته باشند.

سکانس سوم؛ تهران مرداد ۹۸

در هر دو سفر، ظریف از طریق دیپلماسی عمومی دنیا را متوجه اقدامات پلید دولت آمریکا و تیم بی کرد. ظریف طی یک سال اخیر که بدترین تحریم ها از سوی دولت ترامپ علیه کشورمان اعمال شده است به هر طریقی صدای ملت ایران را به گوش جهانیان رسانده است. آیا واقعا این عجز آمریکا نسبت به توانایی وزیر خارجه کشورمان نیست؟ آمریکا صاحب یک چهارم رسانه های جهان است او صدای ملت ایران تاب نیاورد و تحریم کرد.

طی دو سفر اخیر وزیر خارجه کشورمان با رسانه های خبری دوست و دشمن دولت ترامپ مصاحبه کرد از فاکس نیوز که فدایی ترامپ است تا سی ان ان که دشمن خونی او!

در این دوسال ظریف حتی مصاحبه هایی در داخل کشور با شبکه های خارجی داشته است که همه آنها پیام اور صلح طلبی ایرانیان بوده است. رئیس دستگاه دیپلماسی در توئیتی به این مساله اشاره کرد و نوشت:

«دلیل اینکه آمریکا مرا تحریم کرده این است که من «سخنگوی اول ایران در سراسر جهان هستم.این حقیقت واقعا دردناک است؟ این اقدام تاثیر روی من یا خانواده‌ام ندارد. چون من دارایی یا منافعی خارج از ایران ندارم. از شما تشکر می‌کنم که مرا به عنوان چنین تهدید بزرگی برای اهدافتان محسوب می‌کنید.

ظریف در توئیت دیگری نوشت: «ما می‌دانیم که دعوت به گفتمان و صلح برای موجودیت تیم "ب" یک تهدید به حساب می‌آید. از آن‌جا که دلیل تحریم شدن من کلماتم هستند، آیا «اشخاص آمریکایی» برای «سروکار داشتن» با من از طریق خواندن نوشته‌هایم و گوش کردن به مصاحبه‌هایم به مجوز اوفک احتیاج خواهند داشت؟»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین