کد خبر: ۶۰۳۷۶۹
تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۸
عدم توان دلار برای ماندن در کانال ۱۲ هزار تومانی و پیشروی در آن، چنین انتظاراتی را فعال‌تر کرده است که این ارز به زودی توان صعود به سطوح بالاتر را ندارد و هر افزایشی با یک اصلاح قیمتی مواجه خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :

این دیدگاه به دو دلیل در بازار تقویت بیشتری می‌شود؛ اول اینکه شاخص ارزی مدت زیادی است که نتوانسته است از دامنه ۱۱ هزار و ۸۰۰ تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان خارج شود و حتی در مردادماه در بیشتر مواقع زیر سطح ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان تغییرات خود را انجام داده است. دومین عاملی که انتظارات افزایشی را تا حدی کمرنگ می‌کند، بی‌توجهی بازار به اخبار سیاسی و تنش‌های منطقه‌ای است. به‌عنوان مثال، دیروز اعلام شد انگلیس قصد دارد به آنچه ائتلاف نظامی آمریکا برای امنیت دریایی در خلیج فارس نام گرفته است، بپیوندد. با این حال، معامله‌گران بزرگ به چنین خبری واکنش خاصی نشان ندادند و در واکنش معکوسی که انتظار این خبر ایجاد کرده بود، در موقعیت فروش قرار گرفتند.

در روزی که قیمت دلار کاهشی شد، سکه تمام بهار آزادی نیز با ادامه مسیر کاهشی به زیر مرز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رفت. روز سه‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی ۴۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسید. کاهش بهای سکه در شرایطی صورت گرفت که بهای اونس در بازار‌های جهانی تا ساعت ۴ بعدازظهر رنگ افزایشی داشت و توانسته بود به بالای محدوده هزار و ۴۶۰ دلاری برود. سکه روز دوشنبه توانسته بود با کمک افزایش بهای دلار و صعود اونس خود را با ۷۲ هزار تومان افزایش به محدوده ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان برساند.

چرا نوسان دلار محدود است؟

یکی از متغیر‌های مهمی که از نظر کارشناسان موجب شده است نوسانات بازار ارز محدودتر شود، گشایش‌هایی است که به هر دلیلی در نقل و انتقالات درهم به وجود آمده است. در اواخر دیروز، قیمت حواله درهم در محدوده ۳ هزار و ۲۶۰ قرار گرفته بود که نشان‌دهنده کاهش ۲۰ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز دوشنبه بود. ایران و امارات روابط تجاری نسبتا گسترده‌ای با هم دارند و تامین درهم مورد نیاز تجار و سرمایه گذاران بزرگ از طریق حواله درهم صورت می‌گیرد. شرکت‌های بزرگ صرافی نیز در دبی حضور دارند که در صورت گشایش فعالیت آنها، انتظار می‌رفت نوسانات بازار محدودتر شود. تاثیر نرخ حواله درهم بر بازار داخلی به اندازه‌ای است که هر روز صبح بیشتر معامله‌گران بازار داخلی قیمت این ارز را رصد می‌کنند و حتی بعضا براساس آن موقعیت خرید یا فروش خود را تنظیم می‌کنند.

در کنار این، یکی دیگر از عواملی که در کاهش نوسانات بازار نقش داشته است، کاهش فاصله قیمت دلار در سامانه نیما با بازار آزاد بوده است. دلار در سامانه نیما از ابتدای سال حدود ۳۰ درصد گران شده است و از قیمت ۹ هزار تومان به بالای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان جهش کرده است. در بازار آزاد نیز قیمت دلار از ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان عقب نشسته و به کانال ۱۱ هزار تومانی رفته است که کاهش حدود ۱۰ درصدی را از ابتدای سال به‌صورت نقطه‌ای نشان می‌دهد. یکی دیگر از سیاست‌های صحیحی که بازارساز در سال جاری با جسارت بیشتری در پیش گرفته است، کم‌کردن فاصله دلار صرافی‌های بانکی با بازار آزاد و از بین بردن آربیتراژ بین این دو بوده است. این جسارت دیروز در روند قیمت‌گذاری بازارساز مشهودتر بود. روز سه‌شنبه ارزش دلار حدود ۴ بعدازظهر بر تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان ثبت شد که ۷۰ تومان بیشتر از قیمت آن در بازار آزاد بود. باید دید بازارساز در روز چهارشنبه چگونه دلار صرافی‌های بانکی را قیمت‌گذاری خواهد کرد و معامله‌گران چه واکنشی به آن نشان خواهند داد؟

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین