کد خبر: ۶۰۴۴۴۹
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳

چرا نباید بعد از حمام آب بخوریم؟

حمام معمولا به دلیل فضای گرمی که دارد باعث تشنگی می شود و افراد علاقه مندند بعد از استحمام یک لیوان نوشیدنی خنک یا آب یخ بخورند.
آفتاب‌‌نیوز :

 نوشیدن نوشیدنی خنک بعد از حمام بسیار لذت بخش است ولی اکیدا این عادت غلط رد می شود. این امر به شدت نهی شده و در این مطلب برای شما از دلیل این نهی شدن صحبت کرده ایم.

نظر فوق تخصص گوارش در مورد آب خوردن بعد از حمام

فوق تخصص گوارش گفت: این که گفته می شود بلافاصله بعد از استحمام نباید آب سرد نوشید ریشه علمی ندارد اما باز هم رعایت نکاتی در این باره ضروری است. دکتر ایرج خسرونیا ضمن اعلام این مطلب بیان کرد: هنگام استحمام به دلیل گرمای محیط و آب مقدار خون بدن در اطراف پوستمان جمع می شود.

وی ادامه داد: در نتیجه خونی که باید به دستگاه گوارش برسد کمتر از حد معمول می شود و با نوشیدن یک لیوان آب سرد بلافاصله پس از استحمام فرد دچار اسپاسم دستگاه گوارش می شود.

رئیس انجمن متخصصین داخلی ایران اظهار کرد: از آنجا که فرد به دلیل تجمع خون در تمام پوست بدنش دچار کم خونی شده با مصرف آب سرد پس از استحمام دچار دل دردهای شدید می شود.

وی توصیه کرد: از این رو بهتر است بلافاصله پس از استحمام از خوردن آب سرد خودداری شود.

به گفته معاون نظام پزشکی تهران، بهترین زمان نوشیدن آب پس از استحمام 2 ساعت بعد است آن هم نه آب خیلی سرد.


نظر دستیار تخصصی طب سنتی ایران در مورد آب خوردن بعد از حمام

دستیار تخصصی طب سنتی ایران گفت: مصرف آب در حالت ناشتا به اعضاء رئیسه مانند قلب و عمق بدن نفوذ پیدا کرده و به آن آسیب وارد می‌کند همچنین مصرف آب بعد از حمام، ورزش و جماع موجب کاهش حرارت غریزی و ضعف قوا می‌شود.

ژاله علی اصل درباره اوقات ممنوعه نوشیدن آب، اظهار داشت: مصرف آب بین غذا یا بلافاصله بعد از غذا به خصوص برای معده سرد و معده‌هایی که بلغم زیاد تجمع دارد، مضر است.

وی با اشاره به اینکه مصرف آب بلافاصله بعد از غذا در هضم اختلال ایجاد می‌کند، گفت: مصرف آب بعد از غذا به دلیل اینکه سردی آب باعث کاهش حرارت معده می‌شود که حرارت خود موجب هضم غذا در معده می‌شود.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران افزود: مصرف آب در حالت ناشتا به دلیل اینکه آب بدون اینکه مانعی وجود داشته باشد به اعضاء رئیسه مانند قلب و عمق بدن نفوذ پیدا کرده و موجب بروز مشکلاتی در بدن خواهد شد چرا که این کار حرارت غریزی را کاهش داده و ضعف قوا به همراه دارد البته باید توجه داشت که هرچه قدر آب سردتر باشد مشکلات بیشتر رخ می‌دهد.

علی اصل عنوان کرد: مصرف آب به دنبال ورزش و جماع به دلیل گرم بودن اعضای بدن و جذب سریع آب از معده می‌شود که سردی مزاج بدن و کاهش حرارت غریزی را به همراه دارد.

وی ادامه داد: مصرف آب بعد از حمام به خصوص اگر معده خالی باشد، بسیار مضر است چرا که زیرا اعضا متخلخل شده و آب سریع جذب می‌شود و کاهش قوا و سردی مزاج بدن و کاهش حرارت غریزی را به همراه دارد همچنین بعد از مسهل به دلیل خارج شدن رطوبات از معده، سریع آب را جذب شده و باعث اطفاء حرارت غریزی و ضعف قوا می‌شود.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران با اشاره به اینکه در مواقعی که نوشیدن آب برای بدن ضرر دارد می‌توان تکه کوچکی نان را ابتدا مصرف کرد و سپس آب را جرعه جرعه نوشید، خاطرنشان کرد: در هنگام اوقات ممنوعه‌ای که ذکر شد اگر افراد بسیار تشنه شدند می تواند جرعه ای آب مصرف کنند تا کمی تشنگی تسکین باید و در صورتی که تشنگی تسکین نیافت مصرف نان قبل از مصرف آب می‌توان مانعی برای سریع نفوذ شدن آب را به عمق بدن باشد.

 

منبع: تابناک
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین