کد خبر: ۶۰۵۰۲۸
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۶

خبرگزاری فرانسه: ایران یکی از موضوعات مهم دیدار مکرون و پوتین است

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام فرانسوی که نامی از آن نبرده، موضوع ایران را یکی از دستور کارهای اصلی دیدار آتی «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه و «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه پیش از نشست سران «گروه 7» عنوان کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاریس تمایل دارد که مسکو از روابط گرم خود با تهران برای جلوگیری از تشدید تنش ها در منطقه استفاده کند.

از زمان خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته ای ایران در سال 2015 موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تنش ها افزایش یافته است.

درخواست پاریس از مسکو برای پاسخ به پیشنهادهای اوکراین

پایان دادن به بحران اوکراین دیگر دستور کار مکرون در دیدار آتی خود با پوتین است.

خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: پاریس از پوتین خواسته تا قبل از مذاکرات با مکرون، به پیشنهادات اوکراین پاسخ دهد.

فرانسه امیدوار است «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به اقدامات «ولادیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود برای پایان دادن به درگیری پنج ساله در شرق این کشور پاسخ مثبت دهد.

خبرگزاری فرانسه نوشت: این نشست(مکرون و پوتین) فرصتی اساسی برای رییس جمهوری فرانسه فراهم می کند تا قبل از میزبانی اجلاس سران «گروه 7» که از دوم تا چهارم شهریور ماه (24 تا 26 اوت) در بیاریتز واقع در جنوب غربی فرانسه برگزار می شود، بتواند زمینه های مشترکی با پوتین بیاید.

روسیه پس از الحاق کریمه در سال 2014 از «گروه 8» حذف شد؛ مداخله نظامی روسیه در اوکراین و الحاق کریمه به خاک این کشور موجب شد که رهبران هفت کشور بزرگ صنعتی عضویت روسیه در «گروه ۸» را به حالت تعلیق درآورند.

به گفته آنها روسیه در صورت تغییر رویه می‌تواند جایگاه خود را بازیابد.

این مقام فرانسوی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت: "ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین پیشنهادهایی را ارائه کرده که به نظر ما رئیس جمهور پوتین باید به روشی دلگرم کننده به این پیشنهادها پاسخ دهد.

مکرون علاقه زیادی به میانجیگری برای پایان دادن به درگیری در شرق اوکراین که از سال 2014 آغاز شده نشان داده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت: امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه قرار است روز دوشنبه 28 مرداد ماه میزبان ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه برای مذاکره در محل اقامت تعطیلات تابستانه خود در بیاریتز باشد؛ یک دیدار دو جانبه نادر توسط مرد قدرتمند روس با غرب پس از سالها افزایش تنش ها.

این مقام فرانسوی گفته، ما تلاش های خود را در مورد اوکراین بویژه در "قالب نرماندی" که روسیه ، اوکراین ، فرانسه و آلمان را تشکیل می دهد، تشدید خواهیم کرد.

این مقام افزود: انتخاب زلنسکی به عنوان رئیس جمهوری اوکراین برخی فضاها برای مانور دادن را در اختیار ما قرار می دهد.

زلنسکی پیشنهاد داده تا با پوتین برای مذاکرات چهره به چهره دیدار کند و گفته "بیایید این کار را بکنیم" و هفته گذشته وقتی چهار سرباز اوکراینی در یک حمله نارنجکی کشته شدند، با پوتین به صورت تلفنی صحبت کرد.

زلنسکی گفت: "من فوراً با او تماس گرفتم و به او گفتم که این مساله ما را به صلح نزدیک نمی کند."

خبرگزاری فرانسه نوشت: از سال 2014 تاکنون حدود 13 هزار نفر در جنگ بین نیروهای اوکراینی و جدایی طلبان تحت حمایت روسیه کشته شده اند.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه چندی پیش اعلام کرده بود که روز 28 مرداد ماه با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دیدار می کند.

این دیدار پیش از نشست سران «گروه 7» در فرانسه و به دعوت مکرون صورت می گیرد.

فرانسه در سال 2019، ریاست «گروه 7» متشکل از سران بریتانیا، کانادا، آلمان، ایتالیا، ژاپن و ایالات متحده را بر عهده دارد.

در اواخر ماه ژوئن و در حاشیه نشست «گروه 20» در اوزاکای ژاپن، مکرون اعلام کرد که قرار است با پوتین دیدار و گفت وگو کند. پس از اینکه دو رهبر با یکدیگر گفت وگوی طولانی داشتند. اما او درباره زمان دقیق این گفت وگوها صحبتی نکرد.

مکرون در آن زمان به خبرنگاران گفته بود که معتقدم در چارچوب «گروه 7» ضروریست ما این ابتکار را با روسیه در نظر بگیریم تا بتوانیم تمام اشکال همکاری در مورد موضوعات کلیدی اعم از بی ثباتی یا درگیری را بدون محدودیت و بدون بستن در کشف کنیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین