کد خبر: ۶۰۵۷۳۹
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۵
سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق اخیرا تحرکات مشکوکی را در این کشور آغاز کرده است که نشان دهنده عزم واشنگتن برای تنش‌زایی‌های جدید در این کشور است.
آفتاب‌‌نیوز :

تحرکات خصمانه ایالات متحده آمریکا در عراق پایانی ندارد. به تازگی تحرکاتی از سوی سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد رصد شده که حاکی از توطئه چینی های جدید این کشور علیه عراق است؛ توطئه هایی که به نظر می رسد نقطه پایانی برای آن در نظر گرفته نشده است.

اخیرا صفحات مجازی متعلق به سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق اقدام به انتشار پست‌هایی کرده اند که جملگی علیه نیروهای مسلح عراق بوده است. در پست های منتشر شده در صفحات مجاز متعلق به سفارت آمریکا در بغداد، ضمن اهانت به نیروهای مسلح عراق از آن ها به عنوان نیروهای وابسته و نه مستقل یاد شده است.

این تلاش مذبوحانه سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق در واقع با هدف ایجاد دودستگی و چند دستگی در نیروهای مسلحِ متحد عراق انجام می شود؛ نیروهایی که با فداکاری تمام موفق شدند بر تروریسمِ تکفیری داعش غلبه کرده و به سیطره آن بر نقاط استراتژیک مختلف پایان دهند. هدف اصلی و اساسی از این دست اقدامات سفارت واشنگتن در بغداد، تضعیف نیروهای مسلح عراق و فراهم آورند زمینه جهت بازگشت مجدد داعش به این کشور است. این سفارتخانه حتی سابقه مداخله در امور داخلی عراق را نیز در پرونده دارد.

اما دخالت های سفارت ایالات متحده آمریکا در امور داخلی عراق حتی صدای افکار عمومی این کشور و مردم آن را نیز درآورده است به گونه ای که همواره شاهد برگزاری تظاهرات های ضد دولتی در نقاط مختلف هستیم. به عنوان مثال، حدود 3 هفته پیش بود که مردم عراق در سهل نینوا در محکومیت دخالت های آمریکا دست به برگزاری تظاهرات گسترده زدند. شرکت کنندگان در این تظاهرات ضمن سر دادن شعارهای ضد آمریکایی خواستار توقف دخالت های سفارت واشنگتن در بغداد در امور داخلی عراق شدند.

تظاهرات کنندگان همچنین با سردادن شعارهایی سیاست های آمریکا و برخی کشورهای منطقه را محکوم کردند. معترضان عراقی با شعار اینکه «سفارت آمریکا در بغداد به منبعی برای تروریسم تبدیل شده است»، به آمریکا هشدار دادند در امور عراق دخالت نکند. درهمین حال، پیشتر «محمد محیی» سخنگوی گروه «حزب‌الله عراق» از دخالت سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق در مسأله جاسوسی از اعضای حشد شعبی خبر داده بود.

این تلاش های سفارت عراق در حالی است که از زمان روی کار آمدن «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق، این کشور در راستای کاهش تنش های منطقه ای تلاش می کند؛ تنش هایی که البته در نتیجه سیاست های توسعه طلبانه ایالات متحده آمریکا و همچنین متحدان غربی و عربی آن، ظهور و بروز پیدا کرده اند.

بغداد بر این باور است که تداوم این تنش ها برای تمامی کشورهای منطقه پیامدهای منفی به دنبال دارد و درست به همین دلیل است که از فرصت های مختلف برای مرتفع ساختن این تنش ها بهره‌برداری می کند. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق نیز پیشتر در همین راستا ضمن تأکید بر لزوم کاهش سطح تنش ها در منطقه، اعلام کرده بود که کشورش از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نخواهد کرد و تلاش می کند تا این تنش ها به حداقل برسند.

درهمین حال، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز اخیرا در دیدار با «متیو تولر» سفیر ایالات متحده در بغداد با تأکید بر لزوم کاهش تنش‌های منطقه، نسبت به پیامدهای تنش‌های جاری هشدار داد و خواستار تلاش برای یافتن راه‌حل‌های سیاسی جهت حل و فصل چالش‌های موجود شد.

بغداد به خوبی می داند که علت اصلی و اساسی تنش های کنونی در منطقه، سلسله اقداماتی است که ایالات متحده آمریکا انجام می‌دهد. از همین روی، بغداد تلاش می کند تا بدون توجه به سلسله سیاست های ایالات متحده آمریکا، در راستای کاهش تنش ها در منطقه گام بردارد؛ مسأله ای که موجب شده است تا سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد برای ممانعت از تداوم آن، وارد عمل شود. درست به همین دلیل است که می بینیم صفحات مجازی متعلق به سفارت آمریکا در عراق اقدام به انتشار مطالبی می کنند که می تواند زمینه ساز بروز بحران باشد.

در واقع، مقامات عراقی معتقدند که عاملان بحران سازی در منطقه اعم از ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و یا امارات متحده عربی نمی توانند خود را از پیامدها و تبعات وخیم این بحران ها در امان نگاه دارند. این بدان معناست که اگر آتش بحران های نشأت گرفته از سیاست های توسعه طلبانه آمریکایی ها شعله ور شد، آن ها و متحدانشان نیز در شعله های آتش این بحران ها خواهند سوخت و اینگونه نیست که تنها دیگر کشورها تاوان این بحران سازی ها را پس دهند.

برهمین اساس، آنچه که بغداد ـ برخلاف خواسته سفارت آمریکا در عراق ـ روی آن تأکید دارد، حل و فصل تنش هایی کنونی در منطقه از طریق گفتگو و رایزنی سیاسی است؛ درست همان چیزی که آمریکایی ها با آن مخالفند چرا که حضور خود در منطقه و همچنین عراق را در گرو هرج و مرج تنش می بینند. درصورت حل و فصل این بحران ها، تنش ها و هرج و مرج ها، آمریکایی ها خود به خوبی می دانند که دیگر بهانه ای برای باقی ماندن در منطقه ندارند. لذا واشنگتن به دنبال آن است تا از طریق بحران سازی و مسدود کردن راهکارهای مسالمت آمیزِ حل تنش ها در منطقه یعنی گفتگوهای سیاسی، بهانه حضور خود در منطقه را همچنان حفظ کند.

مقامات بغداد بسیار امیدوار هستند تا آمریکایی ها و متحدان آن ها در کشورهای عربی به سلسله اقدامات خصمانه خود در منطقه پایان داده و از اتخاذ مواضع خصمانه و بی پایه و اساس دست بکشند تا شاید کمی از شدت تنش‌ها در منطقه کاسته شود. مسئولان دولت بغداد پیشتر نیز به سران عرب و همچنین متحدان غربی آن ها اعلام کرده اند که در صورت افزایش تنش ها در منطقه، آن ها نیز پیامدها و تبعات ناشی از این بحران ها را متحمل می شوند.

براساس آنچه که پیشتر گفته شد، اقدام اخیر بغداد در آغاز روند نقش آفرینی برای کاهش سطح تنش ها در منطقه به مذاق ایالات متحده آمریکا خوش نیامده است و لذا این کشور، مأموریت جدیدی برای سفارت خود در بغداد در نظر گرفته و آن، فرافکنی از طریق کانال های رسانه ای برای ایجاد هرج و مرج است تا بدین ترتیب، مقامات عراقی از تداوم مسیر فعلی منصرف شوند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x