کد خبر: ۶۰۵۸۵۳
تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲

اعلام نظر شورای نگهبان درباره طرح تسهیل بدهی بدهکاران بانکی به مجلس

نظر شورای نگهبان راجع به طرح تسهیل بدهی بدهکاران بانکی به مجلس اعلام شد.
آفتاب‌‌نیوز :

در متن نامه عباسعلی کدخدایی در رابطه با طرح تسهیل بدهی بدهکاران بانکی به مجلس چنین نوشته شده است:
رییس محترم مجلس شورای اسلامی

عطف به نامه شماره 598/38889 مورخ 1398/05/09 و پیرو نامه شماره 98/102/11556 مورخ 1398/05/20

طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور که با اصلاحاتی در جلسه مورخ هشتم مرداد ماه یک‌هزار و سیصد و نود و هشت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ 1398/05/23 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به شرح زیر اعلام نظر می گردد:

1_درخصوص مقررات اعلامی بانک مرکزی از آن جهت که مشخص نیست منظور از آنها، احکام تکلیفی است یا وضعی (در معنای بطلان معامله) یا اعم از آنها ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهار نظر خواهد شد.

2_ اطلاق مصوبه نسبت به مصادیق مربوط به قبل از تاریخ 1393/1/1 در مواردی که قراردادهای آنها نیز بر خلاف مقررات اعلامی بانک مرکزی باشند و مفاد مقررات اعلام این نیز وضعی (در معنای بطلان معامله) باشد، خلاف موازین شرع است.
3_ در قسمت دوم بند 1 ماده واحده، از آنجایی که مشخص نیست آیا قراردادهایی که مشتمل بر جریمه‌های قانونی نیز هستند مشمول حکم ذیل این قسمت می شود یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع اتهام، اظهار نظر خواهد شد.

4_ در قسمت دوم بند 1 ماده واحده از آنجایی که مشخص نیست آیا مقصود، انحصار اعتبارات در این قراردادها است یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهار نظر خواهد شد.

5_ در خصوص ایراد بند7 ماده واحده، با توجه به اینکه اصلاحی و عمل نیامده است، ایراد سابق همچنان باقی است.

عباسعلی کدخدایی

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین