کد خبر: ۶۰۶۰۴۴
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۰

لاریجانی: ترامپ صحنه سیاست را با صحنه نمایش اشتباه گرفته است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ترامپ صحنه سیاست را با صحنه نمایش اشتباه گرفته است،گفت: ملت‌آمریکا ملت کوچکی نیست اما رفتارهای رئیس‌جمهوری آمریکا به پرستیژ ملت آمریکا ضربه می‌زند و آنها را ملتی غیرقابل اعتماد معرفی می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :

«علی لاریجانی» در گفت و گو با لستر هولد خبرنگار شبکه تلویزیونی آمریکایی NBC و در پاسخ به این سوال که‌ آیا شما از پیشنهاد گفت و گو که ترامپ مطرح کرده حمایت می کنید، اظهار داشت:‌ شما اگر جای ما بودید این کار را می‌کردید؟ زمانی آقای اوباما در دولت قبل پیشنهاد مذاکره کرد که ایران پذیرفت. چرا؟ چون برداشت ما این بود که اوباما اصولی دارد. دشمن ما بود اما دشمن دانا بود و با دشمن دانا می‌شد مذاکره کرد اما با دشمن نادان و حتی دوست نادان نمی‌توان مذاکره کرد. امروز چه روزی است؟ ۲۸ مرداد. در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ چه اتفاقی افتاد؟ آیا می‌دانید؟

رئیس مجلس با یادآوری کودتای ۲۸ مرداد به خبرنگار آمریکایی بیان کرد: وزیر اسبق خارجه شما به این سوال پاسخ داد و از ایران عذرخواهی کرد چرا که آمریکایی‌ها پشت این کودتا بودند پس به آقای هوک که اخیرا گفته بود آمریکایی‌ها در این ماجرا هیچ نقشی نداشتند این موضوع را یادآوری کنید. مشکل این است که آنها تاریخ نمی‌دانند و من فکر می‌کنم ملت آمریکا گرفتار رهبران دن کیشوتی شده که توهماتی نسبت به صحنه بین‌المللی دارند.

معیارهای ما برای مذامره همان است که در توافق هسته ای‌آمده است

رئیس قوه مقننه در پاسخ به این سوال که معیارهای ایران برای مذاکره چیست، گفت:‌ معیارها همان‌هایی است که در توافقنامه هسته‌ای آمده است. بعد از ۲ سال مذاکره یک توافق هسته‌ای به وجود آمد و در شورای امنیت نیز درباره آن قطعنامه صادر شد، اما آمریکایی‌ها از آن خارج شدند. پس باید به چارچوب تعیین شده آن بازگردند.

رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که گام بعدی ایران در راستای کاهش این تعهدات چیست؟ تصریح کرد: تصور می‌کنم این اقدام مسأله عادلانه‌ای است. ما به توافق هسته‌ای پایبند بودیم که البته مبنایی داشت و مبنای آن این بود که به میزانی به آن پایبند باشیم که طرف مقابل نیز پایبند است.

برجام می‌توانست پایه‌ای برای موضوعات مهم‌تر باشد

وی در پاسخ به این سوال که به غیر از موضوع بازگشت آمریکا به برجام، آیا موضوع دیگری برای مذاکره با آمریکا می‌بینید؟ گفت: رفتار آمریکا باید درست شود. ترامپ یک اشتباه استراتژیک کرد. وقتی توافق هسته‌ای انجام شد رهبر انقلاب ایران نکته مهمی را بیان کرده و فرمودند ما این توافق را تست می‌کنیم اگر به درستی جلو رفت آنگاه وارد موضوعات دیگر می شویم اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و ترامپ یک فرصت را خراب کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا توافق برجام از اساس اشتباه بود؟ بیان کرد:‌ از نظر من نه. ما یک توافق هسته ای داشتیم که کشورهای مهم دنیا با ما مذاکره کردند و به این توافق رسیدیم و می‌توانست پایه‌ای برای موضوعات مهمتر باشد و امنیت پایدار در منطقه ایجاد کند اما آن را به هم زدند. البته این توافق در داخل کشورمان مخالفان جدی هم داشت اما در مجموع ایران آن را پذیرفت ولی در نهایت با رفتاری که انجام شد خیلی از شرایط تغییر کرد.

رئیس قوه مقننه در پاسخ به این سوال که جمهوری اسلامی تا چه مرحله‌ای می‌تواند برای حفظ ساختار و ایجاد موانع در برابر تحریم پیش برود؟ خاطرنشان کرد:‌ قطعا تحریم‌ها تأثیر داشته است اما باید به نکته‌ای توجه کرد و آن اینکه بر اساس قانون برنامه توسعه ششم که در مجلس تصویب شد ما تا پایان مدت برنامه باید بودجه اداره کشور را از نفت جدا می‌کردیم. حالا این کار ۲ سال جلو افتاد البته کمی سختی دارد اما می‌توانیم به جایی که در قانون برنامه در نظر گرفته بودیم، برسیم. مشکلاتی نیز در زمینه اقتصادی باید حل می‌شد و بودجه کشورمان نباید متکی به نفت تدوین می‌شد که حالا تحریم‌ها دستیابی به این هدف را نیز جلو انداخت.
وی افزود: در ایران ظرفیت‌های مهمی از نظر نیروی انسانی متخصص وجود دارد و وقتی مشکلاتی به وجود می‌آید به اقتصاد درونی بیشتر توجه می‌کنیم و به دنبال آن زمینه‌های تولید بیشتری هم فراهم می‌شود. وقتی واردات ما کاهش پیدا کند، مجبور می‌شویم نیازهای خود را در داخل تولید کنیم لذا ما به این زمان نیاز داشتیم. علاوه بر این کشوری را که دارای مرزهای آبی و خاکی بسیاری است، نمی‌توان به سادگی تحریم کرد.
لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما هدف غایی دولت آمریکا تغییر حکومت ایران است؟ اظهارداشت:‌ ممکن است چنین توهمی داشته باشند و در ۴۰ سال بعد از انقلاب نیز گاهی دولت‌های آمریکا چنین هوس‌هایی داشتند. نمونه آن زمانی بود که صدام را علیه ایران تحریک کرده و به او کمک کردند تا با ما وارد جنگ شود اما موفق نشدند از این رو تصور می کنم مختصر عقلی دارند که دنبال این هدف‌ها نروند.

آقای ترامپ صحنه سیاسی را با صحنه نمایش اشتباه گرفته است

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کره شمالی با آمریکا رابطه دشمنی دارد اما در عین حال ترامپ به این کشور سفر می‌کند و رهبر کره شمالی را در آغوش می گیرد. این موضوع را چگونه تفسیر می کنید؟ عنوان داشت:‌ به نظر ما این موضوع عاطفی نیست. در آغوش گرفتن مسأله نیست و باید دید صحنه چقدر از پایه‌های معقول برخوردار است. باید دید آنها از در آغوش کشیدن رهبر کره شمالی چه به دست می‌آورند؟ و در واقعیت چه اتفاقی افتاد؟ آیا مشکل مسابقه تسلیحاتی در شبه جزیره کره حل شد؟ آیا تحریم‌های کره شمالی برداشته شد؟
لاریجانی خاطرنشان کرد: آقای ترامپ صحنه سیاسی را با صحنه نمایش اشتباه گرفته است. صحنه سیاسی باید نتیجه ملموس داشته باشد. آنها چند بار ملاقات کردند اما نتیجه چه شد؟ حداقل ما به دنبال نمایش نیستیم.

کاری به انتخابات ۲۰۲۰ نداریم

وی در پاسخ به این سوال که‌ آیا ایران تا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا مقاومت می‌کند تا دولت جدیدی روی کار بیاید، گفت: راه ما مشخص است. کاری به سال ۲۰۲۰ نداریم بلکه یک هدفگذاری بلندمدت را دنبال می‌کنیم. ما فقط با آمریکا مشکل داریم اما با کشورهای دیگر مشکلی نداریم. با همسایگان و دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی، روسیه و چین ارتباط خوبی داریم.

وی در پاسخ به این سوال که در این مقطع چه راهکاری به حکومت ایران توصیه می‌کنید، گفت: من از کسانی بودم که از گذشته در جریان مذاکرات هسته ای بودم و موضوع توافق هسته‌ای را پیگیری می‌کردم. ممکن است اشکالات تاکتیکی در توافقنامه وجود داشته باشد ولی در کل کار قابل قبولی بود و اصل کار این بود که ما بتوانیم مسأله هسته ای را بر اساس توافق حل کنیم.

مردم ایران پیام‌های تصویری پمپئو را به شوخی می‌گیرند

وی با بیان این که شما چه پیامی برای مردم و نه دولت‌ آمریکا دارید، بیان کرد: ملت ایران پیام‌های تصویری را که آقای پمپئو و دیگران می‌فرستند، به شوخی می‌گیرند و اگر شما هم با مردم صحبت کنید، متوجه می‌شوید که رفتارهایی که آمریکایی‌ها انجام داده‌اند، باعث شده همبستگی ملی در کشور بسیار گسترش یابد. ایرانی‌ها ملت با تمدن و ریشه‌داری هستند و با چهار پیام که در آن دلقک بازی وجود دارد، تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

دولت آمریکا گرفتار یکسری دوستان نادان در منطقه شده است

رئیس مجلس یادآورشد: تصور می‌کنم دولت آمریکا گرفتار یکسری دوستان نادان در منطقه شده و رهنمودهایی به او می‌دهند که هزینه آمریکا را بالا می‌برد. مثلا فرض کنید اقداماتی که آمریکایی‌ها برای سرنگونی «ربانی» در افغانستان کردند، چه نفعی برای آنها داشت؟ یا کاری که درعراق کردند. آیا این مسیرها نفعی برایشان داشت؟ کشورهای منطقه، دوستانی برای آمریکا هستند که پیشنهادهای غلطی به او می‌دهند. آقای اوباما قدری این موضوع را درک کرده بود.


رفتارهای آقای ترامپ به پرستیژ ملت آمریکا ضربه می‌زند

لاریجانی با بیان اینکه باید روی واقعیات منطقه فکر کرد، اظهارداشت: ملت آمریکا، ملت کوچکی نیست و حق آنها نیست که رهبران متوهم داشته باشند. البته این فقط مشکل ما نیست و آقای ترامپ پیش از این از توافق آب و هوای پاریس هم خارج شد و توافق مشابهی را هم که با روسیه داشت، لغو کرد. از موارد دیگر نیز توافق‌هایی با چین است که از بین رفت. اینگونه رفتارها به پرستیژ ملت آمریکا ضربه می‌زند. ملت آمریکا را ملتی غیرقابل اعتماد می‌کند که این برای آنها خوب نیست.

رئیس قوه مقننه درباره احتمال رویارویی نظامی ایران و آمریکا هم بیان کرد:‌ نگاه کوتاهی به رفتار گذشته آمریکا نشان می‌دهد که به سادگی دچار چنین خطایی نمی‌شوند. ترامپ می‌گفت ما در عراق و منطقه ۶ هزار میلیارد دلار هزینه و چند هزار کشته داده‌ایم. آیا ملت آمریکا مجددا می‌پذیرند که با تشییع جنازه از سربازان خود استقبال کند و این ظرفیت را دارد؟ به نظر من این مسأله هم یک هیاهوست. درباره افغانستان و عراق چه سودی کردند؟

وی با یادآوری سالگرد جنگ ۳۳ روزه گفت: ابتدا که صهیونیست‌ها جنگ را آغاز کردند خانم رایس گفت ما در خاورمیانه زایمان جدیدی خواهیم داشت و خاورمیانه جدیدی به وجود خواهد آمد. همین آقای بولتون می‌گفت صحبت از صلح و آتش بس نکنید و الان زمان جنگ است. حتی در رُم کنفرانسی برای آتش بس گذاشتند که خانم رایس آن را برهم زد اما بعد از دو هفته دستپاچه شدند. آن زمان بنده دبیر شورایعالی امنیت ملی بودم. آنها تماس‌های مختلفی با واسطه می‌گرفتند که چگونه آتش بس ایجاد کنیم و این نتیجه حرف‌های ناپخته‌ای بود که زدند.

لاریجانی یادآورشد: تصور کنید اسرائیل حتی با همکاری آمریکا هم از پس فلسطینیان در غزه برنیامد و از حزب الله هم شکست خورد. پس آنها نمی‌توانند میدانی وسیع‌تر برای خود باز کنند.

استراتژی جمهوری اسلامی جنگ نیست اما اگر کسی تعرض کند رهایش نمی‌کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم، گفت: زمانی که آمریکایی‌ها صدام را برای جنگ علیه ایران تحریک کردند هم دنبال جنگ نبودیم. در این ۴۰ سال حتی یک تجاوز به کشوری نداشته‌ایم. استراتژی جمهوری اسلامی جنگ نیست، اما اگر کسی تعرضی کند به صورت جدی دفاع کرده و رهایش نمی‌کنیم که نمونه آن نیز صدام است.

لاریجانی با یادآوری اقدامات مداخله‌جویانه ‌آمریکا در منطقه بیان داشت:‌ همین آقای ترامپ در تبلیغات خود ایراداتی به تیم اوباما گرفت و گفت شما داعش را به وجود آوردید که راست می گفت. چون آنها به وجود آوردند و خانم کلینتون نیز آن را تأیید کرد.

وی گفت:‌ آمریکا گروه‌هایی در افغانستان ایجاد کرد که از جانب آنها اقداماتی داشته باشد اما ما نیازی به چنین کارهایی نداریم. چرا حزب الله به وجود آمد. واقعیت تاریخی آن چه بود؟ زمانی که اسرائیلی‌ها به لبنان حمله کرده و تا بیروت آمدند، جریان مقاومت شکل گرفت. مدت مدیدی بیروت در دست آنها بود. شما اگر به جای یک لبنانی باشرف بودید، مقاومت نمی‌کردید؟ این نتیجه رفتار آنها بود که حزب الله به وجود آمد.

رئیس مجلس ادامه داد: قضیه فلسطین هم به همین شکل بود. اسرائیل به کدام یک از توافقات صلح پایبند بود؟ یاسر عرفات با آنها توافق کرد که البته از نظر ما کار اشتباهی بود اما بالاخره توافق کرد، اما اسرائیل به آن پایبند نبود که در نهایت باعث شد جریان مقاومت در آنجا شکل بگیرد.

آرزوی ما بازگشت ملت فلسطین به سرزمینشان است

لاریجانی گفت: وقتی ملتی را آواره می‌کنند، چاره‌ای جز این برای آنها باقی نمی‌ماند. این موضوع نباید برای ملت آمریکا افتخار باشد که ملت فلسطین را از سرزمین خود آواره کرده است. آقای ترامپ می‌خواهد موضوع را به صورت تجاری حل کند، لذا می‌گوید به فلسطینیان پول می‌دهیم که در کشورهای دیگر بمانند.

وی در پاسخ به این سوال که ‌آیا شما شخصا آرزوی از بین رفتن اسرائیل را دارید؟ تصریح کرد:‌ آرزوی ما بازگشت ملت فلسطین به سرزمین خود است و برای آن طرح روشنی ارائه کردیم که پایه‌های کاملا دموکراتیک دارد. ما گفتیم همه ملت فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی در یک رفراندوم شرکت کنند و خودشان حکومت خود را تشکیل داده و تصمیم بگیرند چگونه زندگی کنند. آیا این پیشنهاد که ما در اجلاس‌های مختلف هم اعلام کرده‌ایم، پیشنهاد جنگ طلبانه‌ای است؟

رئیس مجلس گفت: ما در تمام مناقشاتی که در منطقه وجود دارد، راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز برای مسائل داریم. درباره یمن از اول گفتیم به ایجاد دولتی با وحدت ملی معتقد هستیم. منتها برخی کشورها جنگ را دنبال کردند، لذا نظر ما این است که باید بر اساس خواسته فلسطینیان تصمیم‌گیری شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین