کد خبر: ۶۰۶۷۰۸
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
مجسمه‌ای که در یکی از برنامه‌های شبکه بی بی سی به عنوان اثری بی‌ارزش شناخته شده بود،‌ در یک مزایده به عنوان شاهکاری از «آلبرتو جاکومتی» مجسمه‌ساز برجسته سوئیسی فروخته شد.
آفتاب‌‌نیوز :

 «فیلیپ مولد» کارشناس آثار هنری در سال ۲۰۱۷ در یکی از برنامه‌های شبکه بی بی سی که به صحت اصالت آثار هنری می‌پردازد، از این مجسمه به عنوان اثری بی‌ارزش یاد کرد و آن را برای انجام تحقیقات بیشتر به پاریس فرستاد، اما بعدها مشخص شد که این مجسمه ناشناس در حقیقت یکی از آثار «آلبرتو جاکومتی» مجسمه‌ساز تحسین‌شده‌ی سوئیسی است.

به گزارش ایندیپندنت،‌ آثار جعلی «جاکومتی» در بازار آثار هنری کم نیستند و این مجسمه پانصد هزار پوندی نیز هیچ امضایی از خالق خود را به همراه نداشت، به همین دلیل کارشناسان برای تایید اصالت آن با مشکل رو به رو شدند.

اما کمی بعد از بررسی این مجسمه در برنامه تلویزیونی، لایه‌هایی از رنگ از مجسمه پاک شد و امضای «جاکومتی» مشخص شد. این مجسمه در حراجی ماه فوریه کریستیز به قیمت پانصد هزار پوند فروخته شد.

این مجسمه توسط فردی به نام «‌کلر کلارک هال» که مادربزرگش در گذشته با همسر «جاکومتی» آشنایی داشته و به طور مستقیم این مجسمه را در دهه ۳۰ از «جاکومتی» دریافت کرده است،‌ به برنامه تلویزیونی بی بی سی معرفی شد.

این مجسمه در دهه ۶۰ طی حادثه‌ای شکست و توسط همان خانواده به وسیله‌ی یک چسب ساده به هم متصل و سپس رنگ‌آمیزی شد. امضای «جاکومتی» پس از آن که مجسمه‌ی شکسته شده توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت و چسب و رنگ از آن پاک شد،‌ مشخص شد.

مجسمه‌ی بی‌ارزشی که هزاران پوند فروخته شد

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x