کد خبر: ۶۰۷۳۳۳
تاریخ انتشار : ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
توکلی پیشنهاد داده که "نمایندگان فاسد را از ورود به مجلس منع کنید"
رئیس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای از رئیس مجلس شورای اسلامی خواست با اصلاح فوری آئین‌نامه داخلی مجلس، متهمان به فساد و خیانت را تا محکومیت یا برائت، از ورود به خانه ملت منع کند. وی به لاریجانی گفته است: اینکه شما هم وساطت کنید که ۲ بازداشتی تا رسیدگی قضایی آزاد شوند، حتی اگر تاثیر در مبلغ وثیقه نگذاشته باشد، باز در شأن رئیس مجلس نیست. جنابعالی قدرت فضاسازی برای جلوگیری از این وقاحت را داشته‌اید و ای کاش از آن استفاده می‌کردید. حالا با این سیر مسئله‌دار بهتر نیست به جای ملامت منتقدان و حتی مغرضان، زمینه‌های انتقاد و غرض‌ورزی را کاهش دهید؟
آفتاب‌‌نیوز :

در نامه احمد توکلی خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آمده است:‌ هیات نظارت بر رفتار نمایندگان براساس قانونی تشکیل شده است که فلسفه تصویب آن در خود آن ذکر شده است.

به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی دیده‌بان شفافیت و عدالت، وی اضافه کرد: فلسفه تصویب آن قانون، حفظ شأن و منزلت نمایندگان و نظارت درباره امور دوران نمایندگی بود. بدین معنا که اگر نماینده‌ای تخلف کرد با جدا ساختن وی از جمع نمایندگان و اعمال مجازات قانونی درباره‌ وی، شأن و منزلت کل نمایندگان را حفظ کنند؛ نه آنکه برای نمایندگان متهم، شأن و منزلت قائل شوند.

در نامه توکلی بیان شده است: تذکر جنابعالی مبنی بر اینکه بازداشت دو نماینده، نباید موجب هتک حرمت همه مجلس شود موضع حقی است، ولی مقدمات و مقارناتی بوده و هست که باعث انتقاد از مجلس شده است. اینکه شما هم وساطت کنید که ۲ بازداشتی تا رسیدگی قضایی آزاد شوند، حتی اگر تاثیر در مبلغ وثیقه نگذاشته باشد، باز در شأن رئیس مجلس نیست.

نماینده پیشین مجلس در نامه خودآورده است: آیا صلاح است رئیس مجلس برای دو نماینده‌ای توصیه کند که از یک سال پیش از آن، از اتهامات کثیف مالی آن دو باخبر بوده است؟ دو نماینده‌ای که با اعمال نفوذ به نفع مجرمان خائن و اخلال‌گر در بازار خودرو شریک در جرمشان هستند و با دادن کارت بانکی خود به آن دو اخلال‌گر، اجازه دادند آن دو مجرم با دارایی آنها (از کجا آورده بودند؟) سوداگری و اخلال در بازار سکه و طلا را نیز انجام دهند تا بر ثروت حرام دو طرف بیفزایند.

در نامه رئیس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت تصریح شده است: نایب رئیس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان با اشاره به نامه دادستان وقت تهران به جنابعالی که حاکی از سوءاستفاده از موقعیت سیاسی و اعمال نفوذ بازداشت‌شدگان به نفع چند چپاول‌گر منافع مردم در بازار خودرو بود، قضاوت هیات نظارت را چنین گزارش می‌کند که «اقدامات آن نمایندگان خارج از مصادیق ایفای وظیفه نمایندگی تشخیص داده نشده است»! (۱۶/۱۱/۹۷)

در نامه توکلی عنوان شده است: مسئله مشارکت دو نماینده بازداشت‌شده در سوداگری طلا نیز مطرح است که دادستان وقت تهران به اطلاع جنابعالی رسانده بود. ما مطلع هستیم که جناب‌عالی در حاشیه نامه نوشته‌اید که مسئله روشن‌تر از آن است که نظر هیئت را احتیاج داشته باشد. حق با شما بود ولی عجیب است که درباره آن دو خائن توصیه کردید و اعضای هیات نظارت به آن تشخیص شگفت‌آور رسیدند.

رئیس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در این نامه آورده است: در یکی دو سال گذشته مواضع مشابه ولی رقیق‌تر به جانبداری از نمایندگان توهین‌کننده به ماموران در حین خدمت، از هیات نظارت دیده شده است.

در نامه توکلی تصریح شده است: یکی از سنن پسندیده در کشورهای غربی این است که وقتی مسئولی متهم به فساد مالی می‌شود بلافاصله استعفا می‌دهد یا وادار به استعفا می‌شود سپس رسیدگی آغاز می‌شود. کنار گذاشتن فوری متهم از سمتش، لااقل سه نتیجه ارزشمند دارد: یک) فردی که صلاحیتش زیر سوال می‌رود امانتی در دستش باقی نمی‌ماند. دو) اگر فردی که متهم به خیانت مالی است در موضع قدرت باشد برای از بین بردن اسناد مربوط یا جعل اسناد تازه یا لابی بین صاحبان قدرت تواناتر است و ممکن است سیر رسیدگی قضایی را مخدوش سازد. سه) متهم به‌محض ورود اتهام به او، باید به همان نسبت، مجازات آبرویی ببیند تا همگنانش نیز از موضع تهمت بپرهیزند.

وی یادآورشد: متاسفانه اینجا متهم صاحب قدرت طلبکار می‌شود و به مجلس بر می‌گردد و برای سرنوشت مردم که گاهی با یک رای این ور و آن ور می‌شود، رأی می‌دهد! اگرچه آئین‌نامه در این باره ساکت است ولی جنابعالی قدرت فضاسازی برای جلوگیری از این وقاحت را داشته‌اید و ای کاش از آن استفاده می‌کردید. حالا با این سیر مسئله‌دار بهتر نیست به جای ملامت منتقدان و حتی مغرضان، زمینه‌های انتقاد و غرض‌ورزی را کاهش دهید؟

رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت در این نامه اضافه کرد: مشکل از آنجا پیدا شده است که قانون درباره سلب صلاحیت از نمایندگان پس از تصویب اعتبارنامه ساکت است و نظارت به گروهی از خود نمایندگان سپرده شده که دچار تعارض منافع هستند. کار باید به ناظری بیرونی واگذار شود که نه‌تنها اختیار تعلیق عضویت بلکه صلاحیت سلب عضویت نماینده را هم به‌طور کاملا شفاف، داشته باشد. بند ۱۳ سیاست‌های کلی انتخابات نیز صراحتا به این نقیصه اشاره دارد. با توجه به این که در دوران صدارت جنابعالی طی سه دوره، مکرراً اصلاح آئین‌نامه به فوریت انجام شده است، دیده‌بان شفافیت و عدالت پیشنهاد می‌کند در طرح یک فوریتی آئین‌نامه را اصلاح فرمائید تا بتوانید متهمان به فساد و خیانت را تا محکومیت یا برائت، از ورود به خانه ملت باز دارید.

توکلی با اشاره به اصل هشتاد وششم قانون اساسی خاطرنشان کرد: اصل هشتاد و ششم قانون اساسی، حکمی مترقی برای حفاظت از نمایندگان مردمی و حق‌طلب در برابر اصحاب قدرت است، نه کسانی که از قدرت امانتی مردم، علیه منافع مردم سوءاستفاده می‌کنند. بلکه براساس فرهنگ قضایی و سیاسی اسلام، حق این است که قوه قضائیه باید با آنها شدیدتر از افراد عادی برخورد کند. پیشنهاد دوم دیده‌بان به جنابعالی این است که به عنوان رئیس قوه مقننه از قوه قضائیه بخواهید به این فرهنگ علوی عمل کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۴
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
0
22
جالب است .... متهمان به دزدی بعنوان نماینده مجلس در سرنوشت مردم دخالت می کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
6
11
اگه تو مجلس بودی این حرفو می زدی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
0
5
متاسفانه این عزیزان چنین کارها زیاد کنند ، اواخر سال قبل که زیر ساخت بر اساس قانون ،سرباز ایثارگران لیسانس را همی بازنشست میکرد ، نمایندگان محترم با صدور استفتاریه ای مابقی را نگه داشتند ، عده ای اینطرف جوی و عده ای آنطرف ، آیا این ظلم نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
0
9
وای واویلا چه اشتباهی .
برگردند !!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
0
21
در غرب لامذهب برکنار می شوند .
اعدام کمترین است . عبرت مجالس اینده شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
0
17
دذدی از هشتاد میلیون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
0
21
خیلی بی حیایی لازم است بگویند هنوز نماینده مجلس هستیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
3
15
جناب آقای توکلی چه خوب بود از اول دولت احمدی نژاد که فسادها و قانون گریزی ها شروع شد و همچنین پرونده های قالیباف که نادیده گرفته شد و ... به مجمع منتقل شد یا در ... مصلحت گروهی و فرقه ای را به خاطر اسلام کنار میگذاشتید و در جهت شفافیت و فسادزدایی حرکت میکردید . این که آقایانی که از اکثریت مردم رای نمیآورند در مجامع بالادست جایگزین میشوند بر خلاف خواست مردم نیست و نوعی رانت و فساد نیست چرا ساکتید البته هم این نمایندگان و هم هرکس رانت و پارتی بازی و فسادی مرتکب شده از هر گروهی باید در دستگاه مستقلی محاکمه شود .
پاسخ ها
یک فرهنگی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
بابا شماها چرا داغ کردین یه بحث داخلی دارن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
0
10
ممنوع صدا و تصویر و قلم مادام العمر .
اگر کشف نمی شدند تا اخر عمر به همه ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
6
4
معلوم نیست جرمشون ثابت بشه.دزد نگرفته پادشاه است!!!
بنی طبایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
0
15
حرف اقای توکلی کاملا صحیح است باید خائنین به ملت به سزای اعمالشان برسند
هامون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
0
16
این توصیه کنندگان می ترسند تابو شکسته بشه و مصونیت نمایندگان مجلس از بین بره تا نتوانند هر کاری دلشان خواست انجام بدن- به این میکن فرار به جلو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
0
4
چو دزدی با چراغ آید
گزیده تر برد کالا
حالا فردا یه عکس میذارن تو هیئت در حال سینه زنی و.......
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین