کد خبر: ۶۰۷۴۷۶
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
دبیر کارگروه شرکت‌های سرمایه‌گذار در آزادراه‌ها اعلام کرد: نرخ عوارض آزادراه‌های کشور از اول شهریور به طور متوسط ۱۵ درصد افزایش یافت.
آفتاب‌‌نیوز :

خدایار خاشع گفت: رشد نرخ عوارض آزادراه‌ها در سال ۹۷ به ۹۸ حدود ۱۵.۷درصد است که البته با تاخیر پنج ماهه ابلاغ و از ابتدای شهریور اعمال شده است.

خاشع اضافه کرد: با توجه به اینکه مطابق ارقام منتشر شده از مرکز آمار ایران تورم سال ۹۷ حدود ۲۷درصد است شرکت های سرمایه گذار در بخش آزادراهها بر قیمت اعلامی اعتراض دارند.

وی گفت: عوارض عبور از آزادراه ها در ایران کمتر از ۱۰ درصد بقیه کشورها است. البته مشکل اصلی درآمد مردم ایران است که نسبت به درآمد سایر کشورها حتی ترکیه بسیار کمتر است و ما هم اعتقاد داریم مردم قدرت پرداخت نرخ عوارض واقعی آزادراه‌ها را ندارند؛ بنابراین لازم است که سازوکار دیگری برای اداره آزادراهها در نظر گرفته شود.

خاشع با بیان اینکه اکنون سهم عمده هزینه ساخت آزادراه‌ها با مشارکت سازندگان تامین می‌شود، گفت: این وضعیت برای شرکت های سرمایه گذار توجیه اقتصادی ندارد.

دبیرکارگروه شرکت های سرمایه‌گذار در آزادراه ها اضافه کرد: در آزادراه‌های جدیدی که در دست ساخت است ۷۰درصد سهم مالی توسط سرمایه گذار و ۳۰درصد توسط دولت تامین می شود اما در صورتی که نرخ عوارض واقعی نشود باید ساز و کار دیگری برای بازگشت سرمایه به بخش خصوصی در نظر گرفته شود.

به گفته وی، در حال حاضر ساخت هر کیلومتر آزادراه ۲۰ میلیارد تومان هزینه دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین