کد خبر: ۶۰۷۶۶۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۱

طلاق عاطفی چیست؟

‌طلاق عاطفی نوعی از جدایی است که درآن زن و شوهر اگر چه باهم زیر یک سقف زندگی می کنند اما هیچ مهر و عاطفه ای بین آنها حاکم نیست‌.
طلاق عاطفی چیست؟
آفتاب‌‌نیوز :

در طلاق عاطفی زن و شوهر عواطف خود را از یکدیگر دریغ می کنند و روی از هم برمی تابند چراکه اعتمادشان به یکدیگر و جذابیت‌شان برای هم کاهش یافته است‌.

امام جعفرصادق (ع)درخصوص طلاق می فرماید: هیچ حلالی در نزد خدا منفورتر از طلاق نیست و نیز می فرماید: خداوند خانه ای که در آن مراسم عروسی باشد را دوست می دارد و خانه ای را که در آن طلاق باشد دشمن می دارد و هیچ چیزی در پیشگاه خداوند"منفورتر از طلاق نیست‌.

طلاق عاطفی را اولین مرحله در فرآیند طلاق و بیانگر رابطه زناشویی رو به زوالی می توان دانست که احساس بیگانگی جایگزین آن می شود .

طلاق عاطفی می تواند طیف وسیعی از قهرهای ساده تا بگو مگوهای جدی و در گیری های فیزیکی و خشونت را در برگیرد، این نوع طلاق که با مفهوم دل زدگی زناشویی هم پوشانی زیادی دارد و صفتی است که در آن احساسات منفی، خشم، ناامیدی، زیان، رنجش، تنفر و دشمنی جایگزین احساسات مثبت عشق و علاقه ی متقابل در روابط زوجین می شود.

‌مراقب طلاق عاطفی باشید!

این وضعیت در طول زمان اتفاق می افتد و شدت آن می تواند از زوجی به زوج دیگرمتفاوت باشد، در طلاق عاطفی، زندگی زناشویی در زیر یک سقف ادامه خواهد یافت اما روابط عاطفی زوجین از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست. این وضعیت می تواند تا آخرعمر زوجین ادامه یابد و یا در مرحله‌ای به طلاق قانونی ختم شود.

در طلاق عاطفی آسیب های وارده به فرزندان بسته به شرایط سنی و شخصیتی شان متفاوت است. مثلا اختلافات والدین و بی اعتنایی آنان به یکدیگر معمولا در کودکان کم سن و سال سبب می شود تا عادات غذایی آنها تغییر یابد و دچار کم اشتهایی شوند.

در فرزندان بزرگتراختلاف ها ممکن است آنان را به احساس گناه دچا رکند و آنان فکر کنند سبب این مشکلات آنها هستند، در نتیجه خشم و رنجش خود از این موضوع را بر روی خواهر و برادر و هم سن و سالان خودتخلیه کنند.

فضای مجازی و استفاده نادرست از این حوزه هم می تواند عامل و تشدید کننده طلاق عاطفی شود، پیامدهای نامطلوب طلاق عاطفی موجب می شود هر یک از زوجین تلاش کنند با برقراری رابطه‌ای جدید در فضای مجازی هیجانات و احساسات خود را بروز دهد.

این روابط می تواند با حضور در گروه های مختلف تلگرامی واتساپ و اینستاگرام صورت پذیرد و به عنوان روشی در دسترس و بدون محدودیت کمبودهای عاطفی و خلا ناشی از خالی بودن لذت و هیجان را در زندگی مشترک شان پرکند، که حتی می تواند در ادامه زمینه ساز روابط فرازناشویی و خیانت هم شود .

راهکارهای پیشنهادی که می تواند نشاط و هیجان را به فضای سرد و بی روح زوجین مبتلا به طلاق عاطفی تزریق کند کم نیستند و بسته به اراده زوجین و میزان بروز خلاقیت آنان در اجرای این ساز و کارها دارد.

برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) اختصاص دادن زمان مشخصی برای باهم بودن، پیاده روی دونفره، همراه شدن بابچه ها برای رفتن به پارک

۲) غافلگیر کردن: برگزاری جشن های کوچک برای موفقیت ها "جشن تولد" هدیه گرفتن بی‌مناسبت

۳) برنامه ریزی برای فعالیت های مشترک لذت بخش: طبیعت گردی آخرهفته، بازدید از نمایشگاه‌های هنری

۴) افزایش تعاملات اجتماعی:حضور در روابط اجتماعی سازنده و گروه ها ونهادهای کوچک اجتماعی

این فعالیت ها می تواندخون تازه ای در رگ های زندگی سرد و یخ زده زوجین مبتلا به طلاق عاطفی به جریان اندازد.

تنظیم و تنظیم از: علی اکبرصالحی، کارشناس روانشناسی و مددکاراجتماعی کلانتری 12 رامسر

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
Kamran baran
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
1
0
خیلی مختصر بود.
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین