کد خبر: ۶۰۷۸۴۴
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی:

۸ درصد گزارش های اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه ۸درصد گزار ش های اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است،گفت: آموزش و پرورش جایی است که ۹۵درصد بچه ها آنجا در دسترس اندو این یک فرصت برای همه است.
آفتاب‌‌نیوز :

حبیب الله مسعودی فرید در برنامه دیشب پرسشگر که با موضوع «آسیب های اجتماعی در مدارس» روی آنتن سیما رفت، با بیان اینکه جای اقدامات پیشگیرانه برای کودکان و نوجوانان خالی است، گفت: فراگیری مهارت های اجتماعی و سبک زندگی ایرانی اسلامی طوری که منجر به تغییر رفتار شود بسیار مهم است. رسانه ها نیز نقش مهمی در فرهنگ سازی دارند.

به گزارش روابط عمومی برنامه تلویزیونی پرسشگر، وی با اشاره به نامطلوب بودن وضعیت آسیب های اجتماعی گفت: ۵۰ درصد اختلالات روانی در سنین زیر ۱۴ سالگی شروع می‌شوند، ولی مطالعات شیوع شناسی ما برای سنین بالای ۱۵ سال است. اگر طرح نماد فراگیر شود می‌تواند کمک کند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه درس سواد رسانه ای را در پایه دهم داریم اما خوب است که چنین آموزش هایی از سنین پایین تر شروع شود، گفت: شمار مشاوران مدارس تحت پوشش این طرح نیز باید افزایش یابد. تربیت افراد چندظرفیته و ایده مددکار مدرسه را مطرح کردیم.

مسعودی فرید با بیان اینکه هشت درصد گزارشات اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است گفت: باید بیشترین نیرو و توان را در حوزه پیشگیری قرار دهیم. درباره آسیب ها هم باید همینطور فکر کنیم. آموزش و پرورش جایی است که ۹۵ درصد بچه ها آنجا در دسترس اند و لزوما اینطور نیست که بچه ها در مدرسه گرفتار آسیب شده باشند. آموزش و پرورش یک فرصت است و همه دستگاه‌ها باید به آموزش و پرورش کمک کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا وضعیت آسیب های اجتماعی در کشور نگران کننده است گفت: بله قطعا همینطور است. فردی که دست به خودکشی میزند ازمدت ها قبل علائمی چون افسردگی و اضطراب داشته و یا اعتیاد همینطور است. ما باید نشانگان آسیب ها را رصد کنیم. مثلا اگر ۱۵ عامل خطر اعتیاد داریم که در سن دانش آموزی در حال افزایش است باید هوشیار بشویم. در ائتلاف نماد همه دستگاه‌های مربوط عضو هستند؛ می‌توان با نگاه ارتقایی قبل از بروز آسیب مداخلات لازم را داشته باشیم.

وی به کمبود قابل توجه مشاور و مربی بهداشتی در مدارس نیز اشاره کرد و گفت: راهبردی ترین وزارتخانه، آموزش و پرورش است. باید مجوز نیروی مشاور برای آموزش و پرورش صادر شود. ما اکنون ۳۵۸ مرکز اورژانس اجتماعی در تمام شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر داریم که همه آنها روانشناس و مددکار دارند. ۴ هزار و ۵۰۰ مددکار، روانشناس و مشاور حقوقی و بیش از ۲ هزار هزار مرکز مشاوره داریم. خط ۱۴۸۰ خط مشاوره تلفنی و خط ۱۲۳ هم برای اورژانس اجتماعی است. این مراکز طبق پروتکل نماد با آموزش و پرورش متصل اند و اگر دانش آموزی نیازمند مداخله باشد پیگیری ها انجام می شود.

 

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین