کد خبر: ۶۰۷۹۰۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
وزیر امور اقتصادی و دارایی:
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امروز بانک ها نه تنها باید از بنگاه داری فاصله بگیرند، بلکه بنگاه های اقتصادی نیز نباید وارد بانکداری شوند.
آفتاب‌‌نیوز :

فرهاد دژپسند روز شنبه در سی امین همایش بانکداری اسلامی که در بانک مرکزی در حال برگزاری است، افزود: تلاش برای نرخ سود بانکی فرمولی تعیین شود که هم آموزه های اسلامی را شامل شود و انتظارات فعالان اقتصادی را پوشش دهد.

به گزارش آفتاب نیوز، وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: سی و هشت سال پس از تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا انتظار می‌رفت که امروز در جایگاهی باشیم که همه احساس کنند، بانکداری اسلامی شکل گرفته به طوری که بتواند الگویی برای سایر کشورها باشد.

وی افزود: اکنون شاهد آن هستیم که هنوز در بسیاری از بحث‌های مربوط به بانکداری اسلامی مشکل داریم، به طوری که برخی عملیات بانکی را دچار مشکل می دانند.

دژپسند یادآور شد: امروزه نظام بانکداری در حال تحول است و عملیات بانکداری اسلامی در کشورهای مختلف و کشورهای غیر اسلامی و سرمایه داری نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: اکنون باید علاوه بر اینکه در داخل کشور نظام بانکداری اسلامی را به مورد اجرا می گذاریم، باید شرایطی فراهم شود تا قدرت رقابت پذیری بانک‌های ایران با کشورهای مدعی بانکداری اسلامی وجود داشته باشد.

وزیر اقتصاد به سرعت شتابان تحول نظام بانکداری در دنیا اشاره کرد و گفت: برای رسیدن به جایگاه مطلوب در نظام بانکداری و همچنین بانکداری اسلامی باید به فناوری‌های نوین توجه کرد، استفاده از این فناوری‌ها باعث بهبود کارایی و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

دژپسند با بیان اینکه بانکداری با روش‌های سنتی و قدیمی نمی‌تواند کارایی داشته باشد، افزود: نظام بانکی در رشد و توسعه کشور نقش محوری دارد و از نظر تامین مالی، اقتصادی ایران بانک پایه است.

وی اضافه کرد: نقش نظام بانکی در تامین مالی اقتصاد کشور، برجسته است و باید متناسب با این نقش نظام بانکی خود را برای فرآیند رشد و توسعه آماده کند که اگر این اتفاق نیفتد از قافله عقب خواهد ماند.

وزیر اقتصاد نقش کارکنان را در نظام بانکی یادآور شد و افزود: ما زمانی می‌توانیم نظام بانکی را توسعه دهیم که نگرانی‌های کارمندی را به حداقل برسانیم.

دژپسند خاطر نشان کرد: این تصور وجود دارد که استفاده از فناوری‌های نوین باعث گسترش بیکاری می‌شود، اما باید این دید تغییر کند و به دنبال توانمند سازی و افزایش توانایی کارمندان سیستم بانکی باشیم.

وی درباره نرخ سود بانکی نیز گفت: در اقتصاد کلان براساس قوانین و مقررات سود و بهره تعریف مشخصی دارد و کسی که به سیستم بانکی مراجعه می‌کند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: باید توجه داشت فردی که برای تامین مالی به بانک مراجعه می‌کند، فرد ریسک پذیری نیست و دنبال مشخص شدن جزئیات هزینه ها و سود تسهیلات است.

دژپسند با اشاره به ساختار مالی نامناسب بانک‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: ساختار مالی نامناسب سرعت بانکداری اسلامی را کاهش می‌دهد.

وزیر اقتصاد بر لزوم ساماندهی شعب بانکی اشاره کرد و گفت: ساماندهی شعب بانک ها یکی دیگر از موارد مهم است، باید پرسید که آیا وجود این همه شعب برای بانک ها ضروری است.

دژپسند ادامه داد: کاهش شعب بانک‌ها به راحتی امکان پذیر نیست و در مقابل آن، مقاومت‌هایی انجام می‌شود.

سی امین همایش بانکداری اسلامی با هدف بررسی بهبود فرایندهای اجرای عملیات بانکداری بدون ربا با حضور رییس کل بانک مرکزی، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیران عامل بانک های کشور در بانک مرکزی برگزار می شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
0
1
قرض الحسنه ها بنگاه داری زیر زمینی دارند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
برخی از بانک ها امروز ابتدا با قرض الحسنه دیروز شروع کرده اند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
0
1
سامان دهی قرض الحسنه مشکل است .
بانک ها بخش قرض الحسنه اشان فعال شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
0
1
روز بانک داری بر قرض الحسنه ها مبارک نباشد .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین