کد خبر: ۶۰۷۹۳۲
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲

فلاحت پیشه: تصمیم مذاکره دوباره با آمریکا فراتر از قوای سه گانه است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: مذاکره با آمریکا تصمیمی است که باید در شورای عالی امنیت ملی و با اذن رهبری صورت بگیرد.
فلاحت پیشه: تصمیم مذاکره دوباره با آمریکا فراتر از قوای سه گانه است
آفتاب‌‌نیوز :

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اظهارات اخیر آقای روحانی مبنی بر احتمال مذاکره با آمریکا، گفت: معتقدم که صحبت‌های روحانی صرفا یک تعارف دیپلماتیک بوده و هرگز این معنا را در بر نداشته که او راهبرد مذاکره با آمریکا را مد نظر داشته باشد.

او ادامه داد: تصمیم مذاکره با آمریکا باید در شورای عالی امنیت ملی و با اذن رهبر معظم انقلاب صورت بگیرد، زیرا جزء مقوله‌های کلان سیاست خارجی است و جایگاه تصمیم‌گیری‌اش فراتر از قوای سه‌گانه است، بنابراین تصمیم قوه مجریه به تنهایی برای شکل‌گیری این راهبرد کفایت نمی‌کند.

فلاحت‌پیشه افزود: مجوز مذاکره با آمریکا تنها یک بار در قالب رسمی، آن هم ذیل برجام به وزیر امور خارجه ارائه شد و تا امروز تنها مجوزی برای مذاکره دوباره صادر نشده است؛ معتقدم که صحبت‌های آقای روحانی بیش از هر چیز در پاسخ به رایزنی‌های مکرون بود زیرا مکرون تلاش بسیاری دارد تا روند دیپلماسی ادامه یابد.

او اظهار کرد: رئیس جمهور فرانسه به عنوان میانجی سعی دارد تا مواضع دو طرف را تعدیل کند، بنابراین هم مواضع ترامپ توسط مکرون بسیار ملایم به کشورمان منتقل می‌شود و هم مواضع ایران به صورت تعدیل شده برای آمریکایی‌ها مطرح می‌شود، اما واقعیت این است که اکنون هیچ یک از طرفین شرایط مذاکره نداشته و برای مذاکره آمادگی ندارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به برجام، گفت: برجام تصمیم نظام بوده و جنبه‌های قابل دفاع بسیاری نیز داشته است، اما همانطور که دیدید نتیجه‌ اجرای آن تامین کننده منافع ملی نبود، بنابراین موضوع مذاکرات اخیر را باید از برجام جدا کنیم، زیرا در حال حاضر شرایط مذاکره با آمریکا فراهم نبوده و امکان ورود به فضای مذاکراتی جدید وجود ندارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین