کد خبر: ۶۰۸۰۸۰
تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱

ارتباط خونریزی داخلی پس از حمله قلبی با سرطان

محققان در مطالعه‌ای دریافتند خونریزی داخلی پس از حمله قلبی می‌تواند با تشخیص سرطان پس از آن ارتباط داشته باشد.
ارتباط خونریزی داخلی پس از حمله قلبی با سرطان
آفتاب‌‌نیوز :

به گفته محققان خونریزی داخلی در شش ماه نخست پس از حمله قلبی می‌تواند به تشخیص بیماری سرطان در آینده مرتبط باشد.

به گفته محققان اسپانیایی بیمارانی که به دلیل حمله قلبی در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته‌اند باید نسبت به احتمال خونریزی داخلی هوشیار باشند و آن را جدی بگیرند. همچنین درصورتیکه خونریزی در دستگاه گوارش و بدون هیچ دلیل مشخصی در شش ماه نخست پس از حمله قلبی باشد خطر جدی‌تری بیمار را تهدید می‌کند. همچنین در صورتیکه سرطان علت خونریزی باشد تشخیص به موقع می‌تواند روند درمان را سرعت بخشد.

بیمارانی که دچار سندرم حاد عروق کرونر (سکته قلبی) شده‌اند معمولا داروهای ضد پلاکت دوگانه برای مدت یک سال دریافت می‌کنند. این روش درمانی تشکیل لخته‌های خون را متوقف کرده اما خطر خونریزی را به همراه دارد.

محققان بر اساس بررسی‌های پیشین خود اظهار داشته‌اند که خونریزی داخلی پس از حمله قلبی با پیامدهای منفی همراه است. در این تحقیق رابطه آن با تشخیص سرطان مورد مطالعه قرار گرفت.

در این بررسی محققان اسپانیایی اطلاعات ۳۶۴۴ بیمار مبتلا به سندرم حاد عروق کرونر را که پس از ترخیص از بیمارستان داروهای ضد پلاکت دوگانه دریافت کرده بودند برای مدت ۵۶ ماه مورد بررسی قرار داده و احتمال خونریزی و بیماری سرطان در آنان مورد ارزیابی قرار گرفت.

به گزارش مدیکال اکسپرس، ۱۲۱۵ بیمار در این بازه زمانی دچار خونریزی شده و بیماری سرطان در ۲۲۷ نفر آنان تشخیص داده شد. محققان با در نظر گرفتن فاکتورهای تاثیرگذار بر خونریزی یا سرطان دریافتند خونریزی پس از سکته قلبی با افزایش سه برابری تشخیص سرطان مرتبط است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین