کد خبر: ۶۰۸۳۰۵
تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۶

انتقاد جهانگیری از عدم اطلاع‌رسانی به مردم

اسحاق جهانگیری با تأکید بر اهمیت اطلاع رسانی صحیح به مردم در خصوص مسائل مختلف گفت: عدم اطلاع رسانی به مردم می‌تواند امیدها را نسبت به کارآمدی نظام خدشه دار کند.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش دوشنبه شب پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، دومین جلسه ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور عصر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد.

جهانگیری در این جلسه با بیان اینکه برخی مواقع ممکن است جامعه به دلیل عدم اطلاع کافی، برداشت ناقصی نسبت به مسایل کشور پیدا کند، گفت: این برداشت ناقص ناشی از ضعف در اطلاع رسانی به جامعه است که باید تلاش کنیم با اطلاع رسانی صحیح، احساس و برداشت جامعه نسبت به مسائل کشور را به واقعیت ها نزدیک کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اهمیت اطلاع رسانی صحیح به مردم در خصوص مسائل مختلف تصریح کرد: با وجود همه تلاش ها و اقدامات برای حل مشکلات مردم و ساماندهی مسائل کشور، اگر واقعیت ها به موقع و به شکل صحیح به اطلاع مردم نرسد ممکن است برخی سیاه نمایی ها، اعتماد و امید جامعه را نسبت به کارآمدی نظام خدشه دار کند.

جهانگیری یکی از وظایف ستاد را برنامه ریزی برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور برشمرد و افزود: برخورداری از آمار و داده های دقیق لازمه هر برنامه ریزی است از این رو باید در استفاده از اطلاعات و آمارها در برنامه ریزی های فرهنگی دقت کافی به عمل آید.

معاون اول رییس جمهوری با قدردانی از ارائه گزارش دبیرخانه ستاد در خصوص وضعیت فرهنگی کشور از دبیرخانه و اعضای ستاد خواست نظرسنجی ها و پیمایش های تحقیقاتی فرهنگی ادامه پیدا کند و در صدد احصاء اطلاعات علمی مبتنی بر جامعه آماری کل کشور باشند تا برنامه ریزی های فرهنگی و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور هر چه دقیق تر انجام شود.

جهانگیری اظهار کرد: در مباحث اقتصادی معمولاً داده های واقعی و کمّی در اختیار مدیران قرار دارد که می توان بر اساس این داده ها برای موضوعات مختلف اقتصادی نظیر تورم، نقدینگی و ... برنامه ریزی و تصمیم گیری کرد اما در مسائل فرهنگی نباید نظرسنجی از چند جامعه آماری محدود را معیار تصمیم گیری قرار دهیم بلکه باید نظرسنجی ها و اطلاعات احصاء شده به گونه ای باشد که همه جمعیت کشور را در بر گیرد.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین از دبیرخانه ستاد خواست ضمن استمرار پیمایش های تحقیقاتی علمی و مستند در خصوص وضعیت فرهنگی کشور، مهم ترین دغدغه های فرهنگی جامعه را در دستور کار جلسات ستاد قرار دهد تا شاهد اجرای هر چه بهتر نقشه مهندسی کشور باشیم.

در این جلسه که وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم تحقیقات و فناوری و ورزش و جوانان، سرپرست وزارت آموزش و پرورش، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند، دبیر ستاد گزارشی از برگزاری اولین جلسه کمیته تخصصی ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور ارائه کرد و گفت: این کمیته تخصصی با حضور معاونان دستگاه های اجرایی ذیربط و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال تدوین راهکارهای اجرایی و عملیاتی برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور خواهد بود.

در ادامه این جلسه نماینده دبیرخانه ستاد گزارشی از بررسی وضعیت فرهنگی کشور و راهبردهای نقشه مهندسی فرهنگی کشور ارائه کرد و به تشریح برخی پیمایش های تحقیقاتی و نظرسنجی های مختلف در خصوص فرهنگ دینی، فرهنگ خانوادگی، فرهنگ زندگی و فرهنگ ملی پرداخت.

در این گزارش همچنین به برخی آمارها و نتایج نظرسنجی ها در خصوص میزان احساس شادمانی در مردم، باور مردم به قانون و حکومت دینی، شاخص آگاهی سیاسی و دیگر نتایجی از این دست اشاره شد.

در این جلسه همچنین موضوع تشکیل کمیته بررسی، هماهنگی و تلفیق برنامه های پنج ساله و یکساله فرهنگی دستگاه های اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و اعضای ستاد با تشکیل این کمیته موافقت کردند و مقرر شد دستگاه های اجرایی ذیربط معاونین خود را برای ارتباط مستمر با دبیرخانه ستاد و پیگیری اجرای نقشه راه مهندسی فرهنگی کشور مأمور کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین