کد خبر: ۶۰۸۷۱۶
تاریخ انتشار : ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷

نگرانی تهران در مورد بازی ایران و هنگ کنگ منطقی است

رادیو بین المللی چین در گزارشی تحلیلی با اشاره به نگرانی فدراسیون فوتبال ایران از برگزاری دیدار تیم ملی ایران و هنگ کنگ در این منطقه نوشت اگر خود را جای ایران بگذاریم، باید بگوییم که نگرانی و خواست تهران کاملا منطقی است اگر فیفا تصمیم به تغییر محل مسابقه بگیرد، برای هنگ کنگ شاید تاسف آور باشد، اما باید تصمیم فیفا را درک و اجرا کرد.
نگرانی تهران در مورد بازی ایران و هنگ کنگ منطقی است
آفتاب‌‌نیوز :

در این گزارش آمده است دیدار تیم ملی فوتبال ایران و هنگ کنگ چین ۱۹ شهریور در این منطقه خودمختار برگزار خواهد شد، اما با توجه به اغتشاشات و ناآرامی ها در هنگ کنگ، اکنون این دیدار انتخابی جام جهانی با نتیجه ای نامعلوم رو بروست و احتمالا محل برگزاری آن تغییر کند.

گزارش با اشاره به نامه نگاری فدراسیون فوتبال ایران با فیفا نوشته است اغتشاشات و ناآرامی‌ها در هنگ کنگ بارها منجر به تعطیلی و بسته شدن فرودگاه‌های این شهر شده و این احتمال وجود دارد که در هنگام سفر کاروان تیم ملی ایران به این منطقه، بار دیگر وضعیت قرمز بر فرودگاه هنگ کنگ حاکم باشد و تیم ملی ایران برای سفر دچار دردسر شود. با توجه به این اتفاقات، فدراسیون فوتبال ایران در چندین مرحله با فیفا مکاتبه و نسبت به وضعیت موجود در هنگ کنگ ابراز نگرانی کرده و نکات لازم را یادآور شده تا فدراسیون جهانی فوتبال تصمیمات لازم، از قبیل برگزاری مسابقه در زمین بی‌طرف را در صورت اوج گرفتن اغتشاشات در نظر داشته باشد.

رادیو بین المللی چین می گوید در این مورد فدراسیون فوتبال هنگ کنگ ۱۱ شهریور اعلام کرده بود همچنان با تیم ایران درباره برنامه مسابقه رایزنی می کند اما برخی معترضان هنگ کنگ در فضای اینترنتی تهدید کردند که آنان در بیرون محل مسابقه بازی انتخابی جام جهانی همچنان تظاهرات خواهند کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: نتیجه محروم شدن هنگ کنگ از حق میزبانی همان چیزی است که آشوبگران هنگ کنگی می خواهند، این تنها یکی از عواقب بد اغتشاشات در هنگ کنگ است براثر تظاهرات خشونت بار، تعداد مسافران مناطق داخلی چین به هنگ کنگ به مراتب کاهش یافته، سرمایه گذاران خارجی نیز یکی پس از دیگری از هنگ کنگ می گریزند صنعت خرده فروشی هنگ کنگ که موسوم به بهشت خرید بود، تحت تاثیرات جدی پس از بازگشت به چین قرار گرفته است.

نویسنده در ادامه گفته است براساس داده های دولت هنگ کنگ، میزان کل خرده فروشی هنگ کنگ در ماه خرداد نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۳ درصد کاهش یافته است نتیجه یک نظرسنجی نشان می دهد، درآمد ۶۰ درصد دست اندرکاران صنعت خرده فروشی در دو ماه گذشته نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش یافته، مبلغ کمیسیون بیش از ۵۰ درصد پایین آمده و بیشتر دست اندرکاران مجبور به تعطیلی بدون دستمزد شده اند.

در ادامه این مطلب آمده است: در خیابان «جیان شا جویی» منطقه خرید معروف هنگ کنگ، از تعداد عابران پیاده کم شده، برخی مغازه ها بسته شده اند و آگهی انتقال، حراج یا اجاره بر روی درهای بسته چسبانده شده است براساس گزارش رسانه های هنگ کنگ، روز دوشنبه، «پرادا» برند مشهور ایتالیایی بزرگ ترین فروشگاه خود را در هنگ کنگ تعطیل کرده و سال آینده از منطقه خلیج تونگ لوئو خارج خواهد شد.

گزارش می افزاید: توسعه اوضاع بحرانی در هنگ کنگ به وضوح نشان داده است که راهپیمایی به اصطلاح مخالفت با اصلاح طرح قانون مجرمین فراری کاملا از مبنا تغییر یافته است، آشوبگران و مخالفان چین با همدستی با نیروهای بیگانه قصد دارند انقلاب رنگی برپا کنند، مردم کشورهای آسیای غربی و آفریقای شمالی در این مورد حتما تجربه نزدیکی دارند انقلاب رنگی، به هیچ وجه یک انقلاب واقعی نیست، بلکه با سوء نیت، هدف تخریب و واژگون سازی حکومت های فعلی و پشتیبانی از دولت های حامی غرب را در سر دارد.

رادیو بین المللی چین نوشته است تعداد اندکی از آشوبگران، مایلند سربازان پیشگام نیروهای بیگانه و فتنه گران هنگ کنگی و مخالفان چینی باشند و از ارتکاب جنایات خشونت بار دریغ نمی ورزند، هدفشان نیز همین است که اوضاع هنگ کنگ را مختل و دولت منطقه اداری ویژه را فلج کرده و با دولت مرکزی مقابله کرده و در نهایت اصل یک کشور دو نظام را نابود کنند.

این گزارش می گوید بیشتر شخصیت های محافل مختلف هنگ کنگ بیش از پیش چهره حقیقی آشوبگران را به خوبی شناخته اند «جلوگیری از خشونت و از سرگیری نظم» به بزرگ ترین تفاهم و شدیدترین خواست مردم این منطقه تبدیل شده است حال مقطع مهم حفاظت از خط پایه اصل یک کشور دو نظام و دفاع از شکوفایی و ثبات هنگ کنگ فرا رسیده است، دولت مرکزی چین در قبال اغتشاشات پیوسته هنگ کنگ اصلا سکوت نخواهد کرد.

در پایان این گزارش آمده است: هنگ کنگ نباید بیهوده از پا درآید، توسعه، بزرگ ترین رفاه هنگ کنگ است جامعه هنگ کنگ به هیج وجه به معدودی از آشوبگران اجازه نمی دهد که سرنوشت و آینده هنگ کنگ را به عنوان برگ قمار در دستیابی به هدف شیطانی خود بکار گیرند برای هفت میلیون شهروند هنگ کنگی، هیچ امری مهم تر از توسعه وجود ندارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین