کد خبر: ۶۰۸۷۹۴
تاریخ انتشار : ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۰

سکته مغزی و پارگی مهره‌ها عوارض هولناک شکستن قولنج +فرمولی برای ترک عادتی مرگبار

شکستن قولنج عوارض وحشتناکی مانند سکته مغزی، پارگی مهره‌ها و حتی کاهش دید به دنبال دارد.
سکته مغزی و پارگی مهره‌ها عوارض هولناک شکستن قولنج +فرمولی برای ترک عادتی مرگبار
آفتاب‌‌نیوز :

همه ما دارای عادت‌هایی هستیم که از عواقب آن‌ها بی خبریم و آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن خود وارد می‌کنیم؛ یکی از این عادت‌های رایج و غلط شکستن قولنج است.

کج و راست کردن گردن، شکستن قولنج دست و کمر و شنیدن صدای آن بعد از چند ساعت نشستن طولانی و کار زیاد، این حس را ابه ما می دهد که بدنمان بیرون رفته است، اما از عوارض و صدمات جبران ناپذیر آن بی خبر هستیم.

چرا مفصل ها موقع شکستن قولنج صدا می دهند؟
مجتبی نژادی متخصص ارتوپدی در گفت و گو با خبرنگار حوزه کلینیک درباره شکستن قولنج اظهار کرد: در زمان قدیم به صورت عامیانه اگرهر قسمت از بدن با کشیدگی یا درد همراه می‌شد به آن قولنج می‌گفتند که امروزه از عبارت قولنج عضلانی برای اسپاسم یا گرفتگی ناگهانی قسمتی ازعضلات بدن استفاده می‌کنند که بیشتر این گرفتگی‌ها به ستون فقرات و عضلات گردن مرتبط است.

او گفت: به طور کلی شکستن قولنج زمانی اتفاق می‌افتد که فرد با درد ناگهانی در عضلات خود مواجه می‌شود , صدایی که در هنگام شکستن قولنج شنیده می شود ناشی از حباب‌های گازی در مفاصل انگشت و کف دست است.

مجتبی نژادی ادامه داد: یک بافت پوششی سطح مفاصل بدن ما را احاطه کرده است که در اصطلاح به آن کپسول مفصلی می‌گویند، کپسول مفصلی حاوی مایعی لغزنده، مواد معدنی و گاز‌های مختلفی است که به کمک آن‌ها استخوان‌های بدن با حالت نرم‌تری در کنار هم حرکت می‌کنند. زمانی که بدن انسان فعالیت‌های معمولی را انجام می‌دهد، مایع مفصلی در بدن کاهش و از طرفی حجم مفصل افزایش پیدا می‌کند که در اثر این اتفاق، کاهش فشار مایع مفصلی موجب مکیدن فضای بین مفصل و در نتیجه، گاز‌های مفصل به حباب تبدیل می‌شوند.

سکته مغزی و تاری دید با شکستن قولنج
این متخصص ارتوپدی درباره عوارض شکستن قولنج گفت: کمترین عوارض آن آرتروز و از بین رفتن غضروف ستون فقرات، کمرو گردن و لرزش اندام به دلیل اختلال در ارتباط گیرنده‌ها و عضلات است و از خطرناک‌ترین عوارض نیز می توان به کاهش دید و کوری فرد ناشی از فشار روی مهره گردن اشاره کرد.

در ادامه اکبریان متخصص مغز و اعصاب درباره عوارض شکستن قولنج گردن بیان کرد: افرد زیادی را در اورژانس بیمارستان دیدم که علت مراجعه شان پارگی رگ‌های بین مهره بوده و باعث خون ریزی و سکته مغزیشان شده است، وقتی علت را بررسی کردیم متوجه شدیم یا عادت به شکستن قولنج گردنشان داشتند یا از دستگاه ویبره گردنی استفاده می‌کردند، در گردن رگ‌های ریزی وجود دارد که با شکستن قولنج این قسمت آسیب می بیند و باعث لخته شدن خون می‌شود و در نتیجه با گیر کردن لخته خون در رگ‌های مغزی فرد دچار سکته مغزی خواهد شد.

ترک عادت با شکستن قولنج
مجتبی نژادی درباره ترک عادت شکستن قولنج گفت: افراد برای جایگزین کردن شکستن قولنج دست‌ها بهتر است که از توپ‌های فیزیوتراپی که در داروخانه به فروش می‌رسد خریداری و استفاده کنند، برای تقویت عضلات گردن نیز سرتان را صاف نگه دارید و کف دست خود را روی پیشانی بگذارید و به مدت ۱۰ ثانیه کمی به سمت جلوفشار بیاورد و این عمل را در سمت چپ و راست هم تکرار کنید البته توجه کنید که سرتان باید ثابت باشد.

او افزود: در کنار این نرمش‌ها حتما ورزش‌های مانند راه رفتن در آب و پیاده روی روزانه را در برنامه خود اضافه کنید، تا دیگر نیاز به شکستن قولنج نداشته باشید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین