کد خبر: ۶۰۸۸۰۸
تاریخ انتشار : ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
پس از دیدار با ظریف
وزیر خارجه اندونزی تحقق صلح جهانی را بدون صلح در خاورمیانه غیر قابل دستیابی دانست.
آفتاب‌‌نیوز :

رتنو مرسوده وزیر خارجه اندونزی پس از دیدار با وزیر خارجه کشورمان با خوش آمدگویی بخاطر سفر ظریف به اندونزی گفت: آقای ظریف قبل از سفر به اندونزی به چند کشور آسیایی سفر کرده است. ما هم در جلسه امروز در خصوص روابط دو جانبه و تحولات منطقه صحبت کردیم‌.
وی افزود: در حوزه روابط دو جانبه آخرین همکاری ها را بررسی کردیم از جمله برگزاری پنجمین دور نشست کمیسون مشترک همکاری کنسولی در ۲۳ آگوست ۲۰۱۹ برگزاری نشست گفت‌وگوهای دو کشور در حوزه حقوق بشر در ماه سپتامبر در مورد سفر هیات کمیسیون حقوقی مجلس ایران در آگوست ۲۰۱۹ و سفر هیات پارلمانی ایران به اندونزی در اواسط آگوست گذاشته.
او همچنین گفت: از پیشرفت همکاری در حوزه توانمندسازی بانوان استقبال می‌کنیم. در ماه آوریل گذشته نشستی با موضوع توانمند سازی اقتصادی بانوان در اندونزی برگزار شد که ایران در آن حضور داشت.

وزیر خارجه اندونزی ادامه داد: با ایران نشست مجمع همکاری در حوزه بهداشت را برگزار کرده ایم که دور آتی آن در ایران برگزار خواهد شد. از همکاری در زمینه تجهیزات پزشکی و دارویی استقبال می‌کنیم.


وی با بیان که در کنار این سفر هیات فناوری نانو از ایران به اندونزی سفر کرده، گفت: دو کشور تلاش زیادی برای توسعه مناسبات اقتصادی خواهند کرد.

مرسوده گفت: در خصوص مباحث منطقه و بین الملل از جمله امور مربوط به خاورمیانه گفت وگو کردیم. اندونزی بر مواضعش تاکید دارد که می‌خواهد خاورمیانه‌ای با ثبات، و برخوردار از صلح و امنیت و رفاه برای مردمانش را ببیند. صلح جهانی بدون صلح در خاورمیانه قابل دستیابی نیست.

مرسودی تاکید کرد: از همه کشورها می‌خواهیم برای برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه تلاش کنند. اختلافات موجود در خاورمیانه باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود با رعایت احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها.

وی گفت: درخصوص برجام، اندونزی امیدوار است این توافق به طور کامل و تاثیرگذار از سوی طرفین اجرا شود.

وزیر خارجه اندونزی همچنین تصریح کرد: فلسطین موضوعی است که باید همواره مورد توجه افکار عمومی قرار گیرد. راهکار دو کشوری در موضوع فلسطین تنها راهکاری است که میتواند به صلح و امنیت منجر شود. اندونزی همواره اعلام کرده که اگر بخواهیم صلح پایدار ببینیم تنها راهکار، راهکار دو کشوری است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین