کد خبر: ۶۰۹۲۷۷
تاریخ انتشار : ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
وقتی دخترک یک رفتگر با بغض نوشت هر وقت نذری می دهند، بابای من تا صبح از خستگی و کمر درد خوابش نمی ره، کاش هیچ وقت نذری ندهند. بیایید عهد ببندیم نذری خوردنمان به خم شدن کمر هیچ رفتگری منجر نشود.
آفتاب‌‌نیوز :

هر سال با شروع ماه محرم و روزهای عزاداری، بسیاری از مردم به دلیل داشتن تعلق خاطر به عزاداری های دوران کودکی، نوجوانی و جوانی، همزمان با برگزاری جلسات و دسته های عزاداری، به توزیع نذری اعم از غذا یا شیر و غیره اقدام می کنند.

آن قدر در اشتیاق نذری دادن و بردن گوی سبقت از رقیب، در تکاپو هستند که از قرار دادن سطل های زباله در کنار بساط خود غفلت می کنند و برای نذر خود از جان رفتگران و پاکبانان شهرداری مایه می گذارند و آنان را در ایام محرم از عزاداری خود محروم می کنند تا این سیره که پاکیزگی و نظافت از ایمان است را در جامعه پیاده کنند.

اینجاست که نذری دادن و نذری خوردنی که باید در کنار رعایت نکات بهداشتی و سلامتی، تضمین کننده روح و روان باشد، قامت رفتگران و پاکبان ها را به خاطر پخش نذری و قبولی حاجت خم می کند و دست دعای فرزندان آنان را به سوی آسمان بلند می کند.

ضمن اینکه محرمی که امام حسین (ع) و یاران باوفایش با فداکاری های بی مثال خود در راه اسلام، جاودانگی و بقای آن را تضمین کرده و راه روشن حقیقت را برای همیشه تاریخ روشن نگه داشته اند تا امثال من و شما امروز به بیراهه کشیده نشویم، به ماهی پر از سختی و اضافه کاری برای عزیزان تبدیل می شود که نه تنها ثوابی در آن نوشته نمی شود بلکه محیطی آلوده و پر از آسیب های زیستی تحویل می دهد.

رعایت کنیم تا اجابت شویم

برای اینکه رعایت حال نارنجی پوشان شهرداری را هم کرده باشیم عزاداران باید آشغال های خود را در محل سطل های زباله قرار دهند یا پخش کنندگان نذری چاره ای برای آشغال های حاصله از پخش نذری بجویند تا مبادا دیگران جور نذری ما را بکشند و به زحمت بیفتند.

بیایید با کم کردن تولید و مصرف ظروف پلاستیکی یکبار مصرف که غالبا تجدیدپذیر نیستند و سبب آلودگی های جبران ناپذیر در محیط زیست می شوند و از نظر بهداشتی هم زیان آورند به توسعه فرهنگ نوعدوستی و اجرایی شدن رفتارهای دوستدار طبیعت بپردازیم.

از این رو بهتر است به منظور حفظ سلامتی و کاهش تولید زباله، از ظروف یکبار مصرف با پایه گیاهی و تجزیه پذیر استفاده کرد و در کنار توزیع آن، از قرار دادن سطل های زباله غافل نماند تا هم چهره شهری زیبایی داشته باشیم و هم کمر دیگری را برای منفعت شخصی خم نکنیم.

پیشنهاد می شود مسئولان فرهنگی مساجد، تکایا و هیات های عزاداری همان گونه که به ایام محرم اهمیت داده و با برگزاری هر چه با شکوهتر مراسم به اهل بیت و آیین مذهبی احترام می گذارند، به محیط زیست و مشکلات موجود آن نیز توجه کرده و با مطالعه در این حوزه و تشویق و ترویج مخاطبان خود به رفتارهای دوستدار طبیعت، ارادت خویش را به بزرگان دین که خود طلایه دار حفاظت از محیط زیست و پرهیز از اسراف و هدر دادن نعمت های الهی بودند نشان دهند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین