کد خبر: ۶۰۹۳۴۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴

مطالبه مهریه بیش از ۱۱۰ سکه به چه صورت است؟

یک وکیل پایه یک دادگستری درباره چگونگی اخذ مهریه بیش از ۱۱۰ سکه توضیحاتی داد.
آفتاب‌‌نیوز :

مهریه زوجه به عنوان حق طبیعی و ضروری است که هنگام ثبت عقد دائم و موقت در سند ازدواج آورده می‌شود.

مهریه حق قانونی زوجه است که به صورت عند المطالبه می‌تواند آن را از همسر خود بگیرد، البته اگر زوجه به صورت قانونی و رسمی مهر خود را ببخشد این حق از او گرفته می‌شود، در غیر این صورت زوجه توانایی اخذ مهریه خود را در هر زمانی دارد.

اما بر اساس قانون امکان انجام حق کیفری تنها در مهریه‌هایی است که تا سقف ۱۱۰ سکه باشند.

محمد امین حسین‌آبادی وکیل پایه یک دادگستری درباره طلب مهریه بیش از ۱۱۰ سکه گفت: مهریه طلب قانونی زوجه است که می‌تواند به هر میزانی که باشد آن را از زوج طلب کند.

او ادامه داد: فرقی ندارد که میزان مهریه زوجه چقدر باشد، به هر میزانی که مهریه مشخص شده است، زوجه می‌تواند آن را از زوج طلب کند.

تنها برای ۱۱۰ سکه می‌توان اقدام کیفری انجام داد
این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد:، اما بر اساس قانون تنها برای ۱۱۰ سکه می‌توان اقدام کیفری انجام داد. اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد مازاد آن را باید به عنوان یک حق مطالبه کرد.

حسین آبادی درباره چگونگی اقدام کیفری برای ۱۱۰ سکه گفت: برای این میزان از مهریه می‌توان حکم حبس یا بازداشت گرفت و زوج را به زندان انداخت.

او افزود: برای دریافت مازاد مهریه باید دادخواست مطالبه طلب را به دادگاه ارائه داد و اگر زوج ناتوان از پرداخت مازاد مهریه باشد و حکم اعسار او ثابت شود، در این صورت می‌توان برای دریافت مازاد مهریه قسط بندی کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
سیدعلی اکبر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
0
0
البته، درمورد پرداخت 110 سکه نیز، زوج می تواند دادخواست اعسار مطرح کند و اگر دادگاه ادعای اعسار را بپذیرد، 110 سکه نیز اقساطی پرداخت خواهد شد. حال اگر بخواهند که کسی برای عجز از پرداخت بدهی بخصوص مهریه، که هردونفر درزمان خواستگاری و یا عقد، مقصرند، به زندان نرود، راهش این است که اگر اعسار زوج در دادگاه ثابت شد، مهریه را بطور کامل از بیت المال بپردازند و برای اینکه این مطلب باب نشود، باید حکومت درخصوص میزان مهریه دخالت کند.
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
0
0
چراواقعیت مهریه رااعلان نکردید؟؟؟؟؟
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین