کد خبر: ۶۰۹۶۱۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۲
مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی افزود: وسعت دریاچه سال۹۳ بیش از ۲۱۳۰ کیلومتر مربع بود که تابستان۹۸ به ۳۲۰۰ کیلومتر مربع رسید و در این مدت عمیق‌تر شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

خلیل ساعی با بیان اینکه تراز اکولوژیک دریاچه در سال 1384 شمسی 1273.56 متر بود که در سال 1392 شمسی به 1270.70 متر رسید، اظهار داشت: میانگین افت تراز دریاچه بین سال‌های 1375 تا سال‌های 1392 شمسی سالانه 40 سانتیمتر بود و اگر اقدامات احیایی انجام نمی‌گرفت و این روند نزولی ادامه می‌یافت، آب دریاچه به صفر می‌رسید.

وی ادامه داد: با آغاز مطالعات و انجام اقدامات احیا توسط ستاد احیا در سال‌های 1393 و 1394 شاهد وضعیت تثبیت دریاچه بودیم و پس از این دوره تراز دریاچه افزایش یافت و رسیدن به تراز اکولوژیک 1274.1 تا سال 1406 از اهداف ستاد احیاست که دراین تراز امکان پرورش آرتیمیا وجود دارد.

ساعی با بیان اینکه براساس مطالعات سازمان فضایی کشور، دریاچه عمیق‌تر شده، گفت: با توجه به روان آب‌های شیرینی که وارد دریاچه می‌شود، انحلال در دریاچه رخ داده و نمک‌های کف دریاچه در آب حل شده و دریاچه کمی عمق پیدا کرده که این وضعیت کاسه‌ای موقعیت خوبی برای دریاچه است، در حالیکه اگر دریاچه به حالت بشقابی باقی می‌ماند، تابش آفتاب موجب تبخیر آب می‌شد.

مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه تراز سطح آب دریاچه در مرداد ماه امسال نسبت به سال گذشته یک‌متر و 200 سانت افزایش یافت، خاطرنشان کرد: در وضعیت مطلوب قرار داریم ولی فریب این وضعیت را نباید خورد چراکه اگر دریاچه را به حال خود رها کنیم با بالا رفتن دما و تبخیر آب دوباره با مشکل مواجه می‌شویم.

وی درباره مقایسه وضعیت دریاچه طی سه دوره ترسالی گفت: 414 میلی‌متر بارش در سال آبی 86-85 داشتیم که با این وجود تراز دریاچه 15 سانتی‌متر پایین آمده بود، 409 میلی متر نیز در سال آبی 89-88 داشتیم که در آن سال 12 سانتی متر تراز دریاچه کاهش یافته بود.

ساعی ادامه داد: سال آبی 97-98 حدود 488 میلی متر بارش داشتیم که با توجه به اقدامات انجام شده در حوزه آبریز دریاچه ارومیه موجب شد 105 سانتی‌متر تراز دریاچه افزایش یابد این در حالی است که در سال‌های قبل با وجود میزان بارش‌های مشابه شاهد کاهش تراز دریاچه بودیم.

ساعی با اشاره به اینکه حق آبه دریاچه ارومیه سالانه سه میلیارد و 426 میلیون متر مکعب است، افزود: از این مقدار باید 988 میلیون مترمکعب از محل کاهش مصرف آب در بخش کشاوری و یک‌میلیارد و 420 میلیون مترمکعب آب از محل منابع آب جدید از جمله آب زاب کردستان، آب تصفیه‌خانه‌ها و ران آب‌ها تأمین و به پیکرده دریاچه وارد شود.

وی ادامه داد: از مجموع 988 میلیون‌متر مکعب محل کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی در حدود 667 میلیون متر مکعب از محل مدیریت مصرف آب خارج مزرعه و 321 میلیون متر مکعب نیز از محل مدیریت مصرف آب داخل مزرعه تأمین می‌شود.

ساعی با تاکید بر لایروبی رودخانه‌ها، گفت: در آذربایجان‌شرقی به طول 142 کیلومتر لایروبی مسیل‌ها انجام گرفته که موجب شده آب به صورت فلشینگ وارد پیکره دریاچه شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
حسن
|
United Kingdom
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
0
0
عزیز من در یک بخش اعداد به فارسی و در متن گزارش به انگلیسی هستند. لطفا در گزارش فارسی از اعداد فارسی استفاده کنید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین