کد خبر: ۶۱۰۰۵۹
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۱
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده‌ایم. تمامی فعالیت‌های این حوزه تحت سامانه‌ای در قالب یک بسته در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود، البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش سازمان غذا و دارو، غلام حسین مهرعلیان روز شنبه درباره بازار سیاه و قاچاق دارویی افزود: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند که سازوکار خاص خود را دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلایل و انگیزه‌ای که بر اساس سیاست‌های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می‌کنند. سوداگران برخی از فرآورده‌های دارویی که در داخل یافت نمی‌شود را از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می‌کنند، البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که معادل آن را در داخل داریم.

وی ادامه داد: بر اساس ابلاغ سیاست‌های بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی که در داخل تولید می‌شوند معذوریم و به همین دلیل عده‌ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می‌کنند.

مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان کرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو کاهش می‌یابد و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می‌کنند.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است، گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند، اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده‌تر است. معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می‌کند. جلوگیری از این پدیده همکاری چندجانبه‌ای از پلیس، سازمان‌های بیمه‌گر، سازمان‌های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می‌طلبد.

وی اظهار داشت: حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم که این حجم ناچیز نیز باید کنترل شود. رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی غذا و دارو نیست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین