کد خبر: ۶۱۰۴۷۷
تاریخ انتشار : ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹
اگر عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت جهان نتواند به سرعت آسیب وارد شده به تاسیسات نفتی خود را جبران کند، دولتهای سراسر جهان احتمالا مجبور می شوند از دونالد ترامپ پیروی کرده و ذخایر اضطراری نفت خود را باز کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

عربستان حدود ۱۸۸ میلیون بشکه نفت در مخاذن ذخیره خود دارد که فقط می تواند تا ۳۳ روز افت ۵.۷ میلیون بشکه ای تولید روزانه نفت این کشور را پوشش دهد.

به گزارش رویترز، حمله پهپادها به تاسیسات نفتی عربستان ۵.۷ میلیون بشکه در روز از تولید نفت کم کرد که بیش از نیمی از تولید فعلی عربستان را تشکیل می‌دهد و معادل ۵ درصد عرضه جهانی نفت است.

دونالد ترامپ گفت مجوز آزاد کردن ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را در صورت لزوم صادر کرده است.

آمریکا بزرگترین مصرف کننده نفت جهان و یک تولید کننده اصلی است. ذخایر نفت استراتژیک این کشور که در مخازن ذخیره در سواحل تگزاس و لوئیزیانا نگهداری می‌شوند، در حال حاضر شامل حدود ۶۴۵ میلیون بشکه نفت هاست که معادل مصرف یک ماه آمریکاست.

طبق اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور ۴۱۶.۱ میلیون بشکه دیگر ذخیره نفتی دارد که توسط تولید کنندگان ،پالایش کنندگان و تاجران نفت نگهداری می شود.

عربستان سعودی اعلام کرده برای پر کردن نفتکش‌های مشتریانش از ذخیره نفتی خود استفاده میکند. طبق اطلاعات شرکت راپیدان انرژی، این کشور حدود ۱۸۸ میلیون بشکه نفت در ذخایر خود دارد که فقط می تواند تا ۳۳ روز افت ۵.۷ میلیون بشکه ای تولید روزانه نفت این کشور را پوشش دهد.

آژانس بین المللی انرژی که سیاست های انرژی کشورهای صنعتی را هماهنگ می کند، روز شنبه اعلام کرد با کشورهای اصلی تولید کننده و مصرف کننده نفت در تماس بوده و عرضه کافی نفت به بازار وجود دارد. آژانس بین المللی انرژی قبلا هم آزادسازی نفت خام و سوخت از ذخایر اضطراری را در هنگام اختلال در عرضه نفت هماهنگ کرده است.

چین بزرگترین وارد کننده نفت جهان، بزرگترین وارد کننده نفت عربستان هم هست. چین همچنین ذخایر بالای استراتژیک دارد که آخرین بار مقدار آن را در آوریل ۲۰۱۷ اعلام کرد.

رابرت رایان، استراتژیست ارشد کالا و انرژی در مرکز تحقیقات بی سی ای مونترال ذخایر استراتژیک نفت چین را ۵۱۰ میلیون بشکه تخمین می‌زند در حالی که سنگ ییک تی،یک تحلیلگر در شرکت اس آی ای انرژی، مقدار این ذخایر را ۳۲۵ میلیون بشکه می داند.

رایان گفت هنوز مشخص نیست چه زمانی کشور ها مجبور می شوند از ذخایر اضطراری خود استفاده کنند.

وی گفت:«اگر اختلال در تولید عربستان هفته ها طول بکشد، ذخایر استراتژیک هم کاهش می یابد. دنیا همین الان هم به این ذخایر وابسته است».

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x