کد خبر: ۶۱۱۳۲۴
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۲
تنها چند روز پس از قطع روابط رسمی جزایر سلیمان و تایوان، مناسبات دیپلماتیک کربیاتی نیز با جزیره تایوان امروز جمعه قطع شد.
آفتاب‌‌نیوز :

سرویس خبری تایوان روز جمعه گزارش کرد با قطع روابط این دو طرف تعداد کشورهایی که دارای روابط رسمی با جزیره تایوان هستند به ۱۵ کشور کاهش یافته است.

در همین حال وزارت خارجه تایوان با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز تاسف از این مساله اعلام کرده که کلیه کارکنان خود را از آن کشور فراخوانده است.

روابط دیپلماتیک کریباتی و تایوان قطع شد

در این بیانیه آمده که کربیاتی بیش از حد روی قول و قرارهای چین حساب باز کرده اما در مسیر قطع روابط با تایوان دچار اشتباه اساسی شده است.

کربیاتی از جمله کشورهای منطقه اقیانوس آرام است که دارای روابط رسمی با تایوان بود و اعلام کرده از این پس چین را به رسمیت می شناسد و با پکن مناسبات رسمی دیپلماتیک برقرار کرده است.

تایوان اقدام کریباتی را بشدت محکوم کرده و آورده است که متاسفانه سال ها ارتباطات خوبی که میان طرفین برقرار بود به دلیل این عهد شکنی کریباتی از بین رفته است.

جزایر سلیمان نیز پس از ۳۶ سال به روابط رسمی و دیپلماتیک با تایوان پایان داد و به جای تایوان با چین روابط دیپلماتیک برقرار کرد.

تایوان با شماری از کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام دارای مناسبات دیپلماتیک است و قطع روابط رسمی با جزایر سلیمان و کربیاتی تازه ترین مورد از کاهش مناسبات رسمی این جزیره با شمار معدودی از متحدانش است.

دولت جزایر سلیمان چند روز قبل رای داد که باید مناسبات رسمی با تایوان قطع شود و به دنبال همین اعلام نظر تایوان تصمیم گرفت که فورا به روابط دیپلماتیک با این کشور پایان دهد.

همزمان روزنامه تایوانی تایپه تایمز گزارش کرده که "جوزف وو" وزیر خارجه این کشور دوشنبه شب پس از این اتفاق استعفایش را تسلیم کرده و مسئولیت این بحران دیپلماتیک را برعهده گرفته است.

جرمیا مانیلی وزیر خارجه جزایر سلیمان تنها چند هفته قبل به تایوان سفر کرد و با مقام های این جزیره درباره مناسبات دو طرف رایزنی کرد .

وزیر خارجه تایوان در جریان مصاحبه مطبوعاتی به دنبال اعلام استعفای خود تاکید کرد که جزایر سلیمان کار نادرست و زشتی انجام داده است و باید محکوم شود.

او افزود که همه طرح های همکاری میان طرفین متوقف شده است و جزایر سلیمان پس از قطع روابط رسمی با تصمیم فوری تایوان باید همه نیروها و کارکنانش را از این جزیره خارج کند.

خبرگزاری مرکزی تایوان گزارش کرده است ۲۷ نفر از کابینه جزایر سلیمان به قطع رابطه با تایوان و برقراری مناسبات با پکن رای مثبت داده اند و فقط شش نفر رای ممتنع داده اند و هیچ کسی با برقراری روابط رسمی با چین مخالفت نکرده است.

وزیر خارجه تایوان گفت که چین تلاش می کند تا این جزیره را در انزوای دیپلماتیک قرار دهد و برای این منظور فشارهای خود را افزایش داده است تا حق حاکمیت تایوان را تضعیف کند.

از سال ۲۰۱۶ میلادی که خانم تسای اینگ ون قدرت را در تایوان در اختیار گرفت ۷ کشور از متحدان دیپلماتیک چین تایپه روابط رسمی با این جزیره را قطع کرده و با چین مناسبات رسمی برقرار کرده اند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x