کد خبر: ۶۱۱۵۶۲
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۴
عربستان سعودی با وجود پرداخت بیشترین هزینه‌های نظامی ممکن٬ در تجاوز ضد یمن٬ توسط ساده ترین تجهیزات انصارلله زمینگیر و تحقیر شد.
آفتاب‌‌نیوز :

 به نقل از پایگاه خبری الخلیج آنلاین، حملات صورت گرفته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، تردیدهای زیادی را در خصوص کارآیی ناوگان نظامی عربستان و شکست سامانه های دفاعی این کشور در رهگیری هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های یمنی ایجاد کرده است. جریان انصارالله یمن مسئولیت کامل حملات پهپادی خود ضد تاسیسات نفتی عربستان توسط 10 هواپیمای بدون سرنشین را پذیرفته است، این در حالی است که واشنگتن و ریاض برای کاهش خفت خود که در نتیجه موفقیت این حملات به وجود آمده، مدعی هستند که حملات مذکور از سوی یمن نبوده، بلکه از ایران یا عراق انجام شده است. آنها ادعا کرده اند که این حملات احتمالا توسط موشک های کروز یا هواپیما صورت گرفته است.

مسئولان ریاض البته به این سوال پاسخ نداده اند که چرا سامانه های راداری عربستان که با هزینه های گزافی آن را از آمریکا خریداری کرده، نتوانست جلوی این عملیات را بگیرد. عربستان سعودی سومین بودجه نظامی بزرگ سالیانه در دنیا را به خود اختصاص داده است. حجم هزینه کرد نظامی عربستان در سال 2018 بالغ بر 67.6 میلیارد دلار بوده که بعد از آمریکا و چین رتبه سوم هزینه های نظامی در دنیا را به خود اختصاص داده است.

انصارالله چگونه سومین کشور از نظر بودجه نظامی دنیا را زمینگیر کرد؟

هزینه های نظامی بخش قابل توجهی از تولید ناخالص ملی عربستان که بیشتر مبتنی بر منابع نفت است را به خود اختصاص داده است. این رقم در سال 2018 بالغ بر 8.8 درصد بود، این در حالی است که در سال 2015 به رقم بی سابقه 13 درصد رسید.

سایت اینترنتی گلوبال فایر پاور متخصص در زمینه ارزیابی توانمندی های نظامی کشور ها، عربستان را در رتبه بیست و پنجم ارتش های دنیا قرار داده است. این رتبه بندی مبتنی بر 50 عامل برای بررسی میزان قدرت ارتش های دنیا است که از جمله آنها موفقیت در ماموریت ها و قدرت و توانمندی های بالای نظامی و تکنولوژی های ساخت جنگنده ها و تانک ها و قطعات دریایی و تجهیزات نظامی دیگر است. منابع مالی و انسانی، موقعیت جغرافیایی، اوضاع اقتصادی، منابع طبیعی، تعداد نیروهای ذخیره و فعال و حتی سطح بهداشت عمومی نیز در این رده بندی تاثیرگذار هستند. همچنین امکانات و توانمندی های لجستیک و بنادر و فرودگاه ها و مسیرهای امدادرسانی زمینی و دریایی نیز در این زمینه مورد بررسی قرار می گیرد.

بر اساس گزارش های این سایت اینترنتی، نیروی انسانی ارتش عربستان سعودی بالغ 230 هزار نظامی است که مشغول خدمت نظامی هستند. 75 هزار نفر از این افراد از نیروهای واکنش سریع هستند و 13500 نفر نز عضو نیروی دریایی هستند. نیروی هوایی نیز 20 هزار کادر انسانی دارد و 16 هزار نفر نیز در پدافند هوایی خدمت می کنند. 2500 نفر نیز جزو نیروهای موشک های استراتژیک یمنی هستند.

از مجموع 33 میلیون نفر ساکن عربستان سعودی، تعداد مردان بالغ بر 17 میلیون نفر است که 16 میلیون نفر از آن ها قادر به حمل سلاح هستند. این در حالی است که تعداد افرادی که به سن قانونی برای خدمت نظامی رسیده اند، بیش از نیم میلیون نفر ( 583 هزار نفر) است.

عربستان برای پاسخگویی به مشتریان آسیایی از اروپا نفتا خرید

عربستان سعودی حدود 848 هواپیمای جنگی در اختیار دارد که 244 مورد از آنها هواپیمای رهگیری و 325 فروند جنگنده هستند. 47 فروند از آنها نیز هواپیمای ترابری نظامی هستند. علاوه بر اینکه عربستان 207 هواپیمای نظامی آموزشی در اختیار دارد. ریاض همچنین 254 بالگرد نظامی و 34 بالگرد هجومی در اختیار دارد.

حاکمیت آل سعود همچنین1062 تانک و 11100 خودروی نظامی زرهی در اختیار دارد. 705 خمپاره انداز اتوماتیک و 1818 توپخانه از دیگر دارایی های نظامی عربستان به شمار می رود. این در حالی است که تعداد سکوهای پرتاب موشک این کشور تنها 122 سکو است.

در همین رابطه مجله آمریکایی نشنال اینترست در نوامبر سال 2017 اعلام کرده بود که عربستان سعودی جنگنده های اف 35 را در اختیار دارد که می تواند حملات هوایی به اهداف دوردست را با دقت بسیار بالا و بدون نیاز به سوختگیری مجدد انجام دهد.

بر اساس این گزارش ریاض بمب های «بیگ وای 5 » که از دقت اصابت بالایی برخوردار است و بالغ بر 200 کیلوگرم وزن دارد را نیز از انگلیس خریداری کرده و از آن در نیروی هوایی خود استفاده می کند. جنگنده های سعودی می توانند تعداد زیادی از این بمب‌ها را حمل کنند.

ریاض در زمینه نیروی دریایی، 55 قطعه نظامی در اختیار دارد. این کشور هیچ کشتی جنگی یا ناو هواپیمابر یا ناوشکن در اختیار ندارد.عربستان دارای 7 ناوچه٬ 3 کشتی مین‌روب٬ 4 کشتی جنگی بزرگ٬ 9 کشتی گشت‌زنی و 4 بندر اصلی بوده و تعداد بخش ناوگان دریایی بازرگانی آن حدود 357 عدد است.

اما در سطح نفت٬ این کشور روزانه بیش از 10 میلیون بشکه نفت تولید و 3 میلیون بشکه را مصرف می‌کند. ذخایر نفتی عربستان حدود 266.5 میلیارد بشکه تخمین زده شده است.

براساس گفته‌های میکائیل لودرز کارشناس مسائل خاورمیانه٬ باوجود زرادخانه بزرگی که ریاض دراختیار دارد٬ پس از حملاتی که توسط انصارلله به تاسیسات نفتی عربستان صورت گرفت و منجر به رسوایی بزرگ آن شد؛هر شهروند عادی در این کشور می‌داند که وجود این زرادخانه کاملا بی‌فایده است.

لودرز اشاره کرد که عربستان بزرگترین مشتری سلاح‌های آمریکا است٬ به طوری که 10 درصد از صادرات اسلحه ایالات متحده به این کشور صورت می‌گیرد. وی خاطرنشان کرد که باهمه این وجود٬ انصارالله یمن توانست تنها با 10 پهپاد که به آسانی می توان آن را تولید کرد، قلب تاسیسات نفتی این کشور را هدف بگیرد.

مایک پامپئو وزیرخارجه آمریکا در توجیه شکست سامانه‌های دفاعی عربستان از جمله سامانه پاتریوت آمریکا اظهار کرد که این سامانه با موفقیت متفاوت عمل می کند و گاهی ممکن است حتی بهترین سامانه‌های دفاعی جهان نیز همیشه به هدف نخورند.

الکسی بوشکوف سناتور روسی در پاسخ به اظهارات پامپئو تصریح کرد که آیا درحالی که اعتماد به این سامانه‌ها امری محال محسوب می‌شود٬ خریداری کردنشان واجب است؟

یک مسئول در وزارت دفاع روسیه در گفتگو با خبرگزاری اینترفاکس این کشور خاطرنشان کرد که چگونه سامانه های دفاعی قدرتمندی مانند پاتریوت در رهگیری ده‌ها پهپاد و موشک‌های کروز ناکام می‌مانند.

طبق اطلاعات همین منبع در روزنامه امروز روسیه٬ سیستم پدافند هوایی عربستان شامل 88 سامانه پاتریوت به اضافه 3 ناوشکن آمریکایی مجهز به سامانه دفاعی ایجیس است که در آب های خلیج فارس مستقر شده اند.

محمدبن سلمان و بی‌ثمر بودن هزینه‌های نظامی عربستان

باوجود هزینه های هنگفت نظامی عربستان که از زمان ورود محمدبن سلمان به وزارت دفاع این کشور و سپس ولایت‌عهدی٬ دوبرابر هم شده؛ این امر به هیچ‌وجه بازدارندگی سعودی‌ها را تضمین نمی‌کند. این موضوع در جنگی که عربستان از مارس 2015 ضد یمن به راه انداخته و تاکنون نیز بدون هیچ دستاورد واقعی ادامه دارد٬ به خوبی خود را نشان می‌دهد.

پس از گذشت بیش از 4 سال از جنگ یمن٬ ریاض در درگیری‌های خود با انصارالله٬ روی حملات هواییش حساب باز کرده بود که همین امر موجب کشته و زخمی‌شدن هزاران یمنی و آواره شدن ده‌ها هزار نفر از آنها و نیز ویرانی و خونریزی در هرکجای این کشور شد.

درجبهه مقابل٬ انصارالله یمن نیز به پرتاب موشک در مرزهایشان با عربستان پرداخته و حملات متعدد پهپادی ضد پایگاه‌های هوایی و فرودگاه‌ها و سایر تاسیسات این کشور ترتیب داد. لازم به ذکر است که همه این حملات در پاسخ به تجاوزهای ائتلاف جنگی عربستان در مناطق تحت سیطره انصارالله در یمن انجام شد.

عربستان در باتلاق یمن/ادامه باج‌خواهی‌های ترامپ از سعودی‌ها

آنچه که در حملات یمنی‌ها بر میدان‌های نفتی عربستان حاصل شد٬ ابراز ناتوانی سعودی‌ها در دفاع از زمین‌هایشان و منتظرماندن برای مشورت با هم‌پیمانان و شرکایشان بود.

در این میان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا همچنان به اخاذی علنی از سعودی‌ها در یک بعد کامل ادامه می‌دهد.وی در حاشیه بحران کنونی عربستان اظهار داشت بخش زیادی از مسئولیت دفاع از عربستان برعهده خود این کشور است. ترامپ در همین راستا تصریح کرد که اگر حمایتی نیز از جانب واشنگتن برای ریاض باشد٬ سعودی‌ها باید با مبالغ زیادی٬ هزینه‌ آن را پرداخت کنند.

دونالد ترامپ با این سخنان نشان داد که همچنای بر استراتژی ابتدایی خود یعنی پول در مقابل حمایت تاکید دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین