کد خبر: ۶۱۲۰۳۴
تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳
تعداد نظرات: ۸ نظر
سازمان استاندارد وجود "ضایعات در گندم" را تایید کرد
در حالیکه هفته گذشته وزارت جهاد کشاورزی وجود ضایعات در گندم را تکذیب کرده بود؛ معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران در نشست خبری خود این موضوع را تایید کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

در بخشی از این نشست مرندی مقدم وجود ضایعات در سیستم خرید تضمینی گندم را تایید کرد و گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در خرید تضمینی گندم در مواردی برای اینکه بتوانند پول بیشتری از خریدار گندم دریافت کنند، گندم را با ناخالصی‌هایی مخلوط کرده‌اند؛ من در بازدیدی که از یکی از کارخانه‌های آردسازی داشتم این موضوع را از نزدیک دیدم اما به دلیل اینکه سازمان ملی استاندارد مسئول نظارت بر کیفیت گندم نیست، از میزان دقیق آن اطلاعی ندارم.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد درباره این موضوع کار نکرده و گزارشی ندارد، درباره میزان این ناخالصی‌ها در گندم اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: سازمان ملی استاندارد فقط میزان فلزات سنگین و مایکوتوکسین‌ها در گندم وارداتی را کنترل می‌کند.

دلیل این اظهارات معاون سازمان ملی استاندارد مبنی بر عدم تهیه گزارشی از سوی استاندارد در این رابطه، این است که طبق قانون سازمان ملی استاندارد ایران مسئولیتی در زمینه نظارت بر کیفیت گندم نداشته و به گفته غلامرضا امینی - مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع غیرفلزی این سازمان - " گندم مشمول مقررات استاندارد اجباری نیست و سازمان ملی استاندارد هیچ کنترل و نظارتی بر موضوع گندم نداشته و در این رابطه مسئولیتی بر عهده این سازمان نیست؛ بلکه متولی اصلی محصولات کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی است و بررسی‌ها و کنترل‌ها بر گندم در موسسات تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود".

وی همچنین گفته بود که" با توجه به اینکه سازمان ملی استاندارد در حوزه واحدهای‌های تولیدی فعالیت دارد و گندم ماده اولیه واحدهای آردسازی است، این واحدها را موظف کردیم که از گندم منطبق بر استاندارد در فرایند تولید استفاده کنند، چراکه اگر گندم دارای استانداردهای کیفی پایین‌تری باشد، هزینه و وقت زیادی را به کارخانه‌های آرد تحمیل خواهد کرد".

در ادامه این نشست خبری، معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به سئوالی درباره اینکه کدام نهاد باید به موضوع وجود ضایعات در گندم خرید تضمینی، رسیدگی کند؟ تصریح کرد: مسئولیت این موضوع با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان غله است که خرید تضمینی گندم را انجام می‌دهند، چرا که اگر میزان ضایعات به درستی اعلام شده باشد، این پول از جیب مردم به نفع عده‌ای از فروشندگان گندم تمام می‌شود.

مرندی مقدم همچنین درباره تاثیر وجود ضایعات در گندم بر سلامتی مصرف‌کنندگان، اظهار کرد: این موضوع ارتباطی به کیفیت گندم ندارد. داخل گندم مقداری سنگ و آشغال است که در کارخانه‌های آردسازی الک می‌شود. البته گندم مشمول استاندرد اجباری نیست و سازمان ملی استاندارد هیچ نظارتی بر آن ندارد.

این اظهارات در حالی است که هفته گذشته رییس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، موضوع وجود فسادی گسترده‌ در سیستم خرید تضمینی گندم را مطرح کرد و گفت که "دلالان سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاک و ضایعات گندم به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان را به عنوان گندم وارد پروسه خرید و فروش و تحویل گندم به دولت می‌کنند؛ اما پاسخ وزیر جهاد کشاورزی به هشدارها نسبت به این موضوع این بوده که "اشکالی ندارد، به جیب کشاورز می‌رود".

به گفته محمدرضا مرتضوی، "طبق قانون در فرایند خرید تضمینی گندم برای جلوگیری از تحویل ضایعات و شن و خاک همراه گندم، باید از توری استاندارد ۲۰*۲ استفاده کنند اما مسوولان مربوطه برای آنکه تخلف خودشان را بپوشانند، به‌ جای استفاده از توری استاندارد از توری غیر استاندارد ۲*۲ که ضایعات و شن و خاک را از خود عبور نمی‌دهد، در مراکز خرید گندم استفاده می‌کنند".

سه روز بعد از این اظهارات وزارت جهاد کشاورزی برای تکذیب این موضوع در جوابیه‌ای که برای ایسنا ارسال کرد اعلام کرد که "امسال نیز مانند همه سال‌های گذشته از ابزار سنجش (الک) مشابه استفاده شده است و... وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاک، ادعایی کاملا کذب بوده، صحت نداشته و قویا تکذیب می‌شود"؛ این در حالی است که مدیرکل سازمان ملی استاندارد پیشتر به ایسنا اعلام کرده بود که توری (الک) گندم مورد استفاده در فرایند خرید تضمینی گندم، با استاندارد ملی ایران انطباق ندارد.

حالا معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران نیز وجود ضایعات در گندم خرید تضمینی را تایید کرده و وزارت جهاد کشاورزی را مسئول رسیدگی به این مسئله دانسته است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۸
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
3
سازمان ملی استاندارد . یعنی سلامت
نباید سیاسی شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
1
ان شالله. امید است
که این فسادهای زنجیره‌ای کشف شده!
نوک کوه یخ. نباشد!!.
فاطمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
2
دست مریزاد به کارشناسان ملی استاندار حافظان
سلامت جامعه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
9
آخه چقدر فساااااد
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
4
مزدم نسبت به هیچ چیز دیگر اعتماد ندارند هر فسادی که شما بگوئید باور میکنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
0
2
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران می فرماید گندمی که اولین و بیشترین مصرف مردم را دارد:"گندم مشمول استاندرد اجباری نیست و سازمان ملی استاندارد هیچ نظارتی بر آن ندارد."
..... با این استاندارد
پاسخ ها
وحید
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
گندم استاندارد اجباری ندارد .
.....................اجباری دارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
0
1
وزارت جهاد و كشاورزي مسئوليت بسيار سنگيني داردكه شرعاً وعرفاً بايد نظارت دقيقي در خصوص انها اعمال كند كسي كه مسئول نظارت برخريد است مثل همين مورد گندم نه نيا ز به تحصيلات عاليه دارد و نه جهاد كشاورزي ملزم به استخدام يك متخصص غذا ودارو براي خربد محصولات زراعي مثل گندم كه مورد نياز عامه است و باتغيير شكل به مردم عرضه ميشود ! گندم با هركيفيت و آلودگي تبديل به آرد شده و آرد تبديل به نان وسپس به دست مردم ميرسد ! چطور يك ناظر خريد، به بار گندم مستقيم از مزرعه به سوله يا انبار جهاد كشاورزي آمده براي تحوىل ، هزارو ويكجور ايراد وارد ميكمند !؟ولي در مورد گندم ألوده ( كپك زده ، مدفوع حيوانات نجس مثل سگ ، مخلوط به شن ) گزارش تصويري همهء موارد توسط صدا وسيما پخش شد ! آقاي وزير با خوشحالي پاسخ ميدهند كه خوبست پولش به جيب كشاورز ميرود !
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x