کد خبر: ۶۱۲۴۲۸
تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
علی ربیعی، سخنگوی دولت مطرح کرد؛
سخنگوی دولت تاکید کرد: بیانیه سران سه کشور اروپایی در محکوم کردن ایران و متهم ساختن کشورمان نسبت به مسائل میان یمن و عربستان به هیچ وجه قابل قبول نیست.
آفتاب‌‌نیوز :

«علی ربیعی» پیش از ظهر امروز پس از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان و برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح کرد: از نظر دولت، بیانیه سران سه کشور اروپایی در محکوم کردن ایران و متهم ساختن کشورمان نسبت به مسائل میان یمن و عربستان به هیچ وجه قابل قبول نیست. بدون استناد صحبت کردن، بدون دلیل و مدرک صحبت کردن رویه‌ای شده است که اخیرا زیاد در حال تکرار است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما فکر می‌کنیم آمریکا فشارهایی به این کشورها وارد کرده و آنها می‌خواستند نسبت به فشارهای آمریکا واکنشی داشته باشند، خاطرنشان کرد: ملاقات‌های مکرری که سران کشورهای اروپایی با رئیس‌جمهور حتی بدون تنظیم قبلی داشته‌اند و تاکیدی که آنها به ادامه اجرای برجام داشته‌اند، نشان می‌دهد ممکن است تحت تاثیر واکنش‌های آمریکا چنین مواضعی اتخاذ شده باشد.

سخنگوی دولت: پیغام‌های زیادی به روحانی برای دیدار با ترامپ رسیده است

ربیعی با اشاره به جلسه وزرای امور خارجه ایران و گروه ۱+۴ گفت: شروط و مسائل ما همان موضوعاتی است که قبلا مطرح کرده‌ایم. البته رفع تحریم و برگشت شرایط معاهده مسائلی است که نمی‌توان گفت شرط هستند بلکه حرف ما این است که به جایی که بوده‌ایم، برگردید. تحریم‌ها باید کاملا رفع شود و طرف مقابل به شرایط معاهده برگردد.

سخنگوی دولت با اشاره به موضوعات بررسی شده در جلسه صبح امروز هیات دولت گفت: پنج موضوع در دستور کار جلسه هیات دولت بود که عمدتا کمیسیون‌ها ارجاع داده شد اما اساسنامه صندوق بازنشستگی وزارت نفت و ترکیب هیات امنا و چارچوب‌های کاری‌اش به تصویب رسید.

وی ادامه داد: چارچوب‌های اساسنامه به گونه‌ای تنظیم شده است که هم رسیدگی بیشتری صورت خواهد گرفت و هم مشارکت بازنشستگان وزارت نفت در اداره صندوق پیش‌بینی شده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از بحث‌های دیگری که در دولت مطرح شد، قدردانی از مجلس برای موافقت با تشکیل وزارت بازرگانی بود، اظهار داشت: مقرر شد تمام وظایف و اختیاراتی که در این مدت به سایر دستگاه‌ها محول شده است، مجددا بررسی شود تا این وزارتخانه پس از راه‌اندازی بتواند با تمام اختیارات، وظایف خود را انجام دهد.

ربیعی افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این جلسه تاکید کرد تمام تلاش و همکاری خود را انجام می‌دهد تا وزارتخانه جدید بتواند با تمام قوا وظایفش را انجام دهد. در موعد مقرر قانونی، رئیس‌جمهور وزیر پیشنهادی بازرگانی را به مجلس معرفی خواهد کرد.

در موضوع واگذاری زمین‌های سواحل جنوب زمین خواری مطرح نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره واگذاری زمین‌های سواحل در جنوب کشور بیان کرد: در صحبتی که امروز در جلسه با آقای حجتی داشتم وی گزارشی را در جلسه ارائه کردند. در این موضوع به هیچ عنوان بحث زمین‌خواری مطرح نیست. من نه تنها از رسانه‌ها بلکه از مسئولین و مدیران ذیربط هم خواهش می‌کنم در جامعه التهاب‌آفرینی و نگرانی نکنند چرا که جامعه به قدر کافی التهاب دارد.

ربیعی عنوان کرد: زمین به این فرد واگذار نشده بلکه به وی اجاره داده شده است اینطور که آقای حجتی به من گفتند در آنجا حدود ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده و صادرات میگو هم صورت می‌گیرد و زمین هم متعلق دولت است و به میزان زیادی هم اشتغال ایجاد کرده است.

وی یادآور شد:‌ ما از سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور استقبال می‌کنیم و اولویت‌ ما همین نوع سرمایه‌گذاری است.

سخنگوی دولت درخصوص اعتراضاتی که به موضوع سهمیه‌بندی کنکور هم گفت: درخصوص بحث سهمیه‌ها گزارش‌هایی آمده که طبق آن افرادی با فاصله ۹۰ هزار رتبه در کنار هم نشسته‌اند. این موضوع در دولت مطرح و بحث‌هایی صورت گرفت و آسیب‌شناسی هم صورت گرفت.

ربیعی اضافه کرد: مقرر شد که آقای غلامی این موضوع را بررسی کند و ما در دولت مجددا آن را در قالب یک لایحه، تقدیم مجلس خواهیم کرد به نحوی که هم ارزشگذاری‌ها صورت بگیرد و به نحوی نباشد که موجب نگرانی اقشار دیگری شود.

حضور رئیس جمهور در نیویورک حربه را از ترامپ گرفت

وی درخصوص سفر آقای روحانی و دیدارها و ملاقات‌های وی در نیویورک اظهار داشت:خاطرنشان کرد: ما با دست پر هم برای امنیت منطقه حضور پیدا کردیم و هم ملاقات‌های بسیار خوبی با سران دولت‌های اروپایی و همچنین با آقای شینزو آبه و خیلی از ملاقات‌های دیگر صورت گرفت.

ربیعی خاطرنشان کرد: به اعتقاد من ترامپ داشت حربه صلح را می‌دزدید و از این حربه می‌خواست استفاده کند که حضور رئیس جمهوری این حربه را برطرف کرد.

منافع ملی خود را به خاطر فضای داخلی آمریکا هدر نمی‌دهیم

سخنگوی دولت گفت:‌ پیغام های زیادی از کشورهای منطقه و آسیایی گرفته (که اسمی از آنها نمی‌برم) تا کشورهای اروپایی، داده شده است. حرف ما همان است که گفتیم. ما حاضر نیستیم برای فضای داخلی آمریکا، منافع داخلی خود را هدر بدهیم که رئیس جمهوری آمریکا به افکار عمومی داخلی کشور خود پاسخ بدهد و بگوید که به هر چیزی که گفته، عمل کرده است.

ربیعی عنوان کرد: ما منافع مردمان را دنبال می‌کنیم. اگر همین امروز تحریم‌ها را متوقف کنند و به شرایط معاهده برگردند ما تصمیم می‌گیریم و آن فرصت وجود خواهد داشت و فضای مذاکره در قالب ۱+۵ فراهم می‌شود و چیزی غیر از این هم اتفاق نمی‌افتد.

وی با بیان این که اگر تحریم‌ها متوقف شود و آنها به شرایط معاهده برگردند امکان صحبت و گفت و گو هم هست، اظهارداشت: حتی برای اطمینان بخشی بیشتر و بن بست شکنی رئیس جمهوری در آنجا پیشنهادی خواهند داشتند که بتوانیم در دل خود برجام تغییری کوچکی بدهیم که این بن‌بست‌شکنی هم حاصل شود. ولی شرط همه اینها این است که آنها به جایی که بودند برگردند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ما اظهارات، خطاب‌ها و سخنرانی‌های غیرقابل قبولی که بیشتر برای رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا کاربرد داخلی داشت و برای مردم و ملت ایران توهین‌آمیز بود را مشاهده کردیم. ما می‌دانیم این صحبت‌ها برای خود آنها کارکرد داخلی دارد وگرنه این اتفاقی که در کنگره رخ داده و موضوع استیضاح ترامپ که دامن وی را گرفته است، مسائل خودش را دارد.

ربیعی تصریح کرد: همه می‌دانند از پدیده عرب افغان به این سمت (که یک پدیده طبیعی و یک مبارزه‌ای بود که سال‌های پیش در افغانستان شروع شد) چه کسانی سوار بر این موج شدند و القاعده و گونه‌های مختلفی از تروریسم و افراطی‌گری را ایجاد کردند و امروز هم داعش را تقویت می‌کنند.

گویا وزارت جنگ و وزارت صلح‌آمریکا جدی خود را عوض کرده است

ربیعی ادامه داد: همه می‌دانند که این جمهوری اسلامی بوده که با داعش مبارزه کرد و باعث شده که امروز تقریبا این گروه تروریستی در منطقه محدود شده و به بیرون رانده شده‌ است. تروریست خواندن ایران در حقیقت مرا به یاد کتاب قلعه حیوانات می‌اندازد که ظاهرا وزارت جنگ و وزارت صلح آمریکا جای خودش را عوض می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی خود قربانی تروریسم است و قطعا اظهارات ترامپ ما را در آن چیزی که از بدعهدی آمریکا فکر می‌کنیم، هدفمندتر می‌کند. هر چند که با اینگونه اظهارات در آخر به قول معروف ایرانی‌ها با دست پس بزن و با پا پیش بکش نکاتی را هم مطرح می‌کنند ولی به اعتقاد ما بنایی بر حل مسئله ندارند.

سخنگوی دولت یادآور شد: ما برای ساخت بمب نه لازم بوده که اجازه بگیریم و براساس تفکر و نظر دینی خود هیچ‌گاه به دنبال ساخت بمب نبوده‌ ایم و همین‌جا اعلام می‌کنیم که به دنبال ساخت بمب نیستیم و اینها بهانه‌جویی‌هایی بیش نیست.
ربیعی هدف ایران از مذاکرات هسته ای را اعتمادآفرینی ذکر کرد و گفت: ادعای آنها این است که اطمینان نیست و ما می‌گویم این اطمینان هست و گفت‌وگو کنیم تا این اطمینان به دست بیاید چون ما اساسا به دنبال ساخت بمب نبودیم. بگذارید اگر مسئله‌ای هم هست در همان نیویورک دنبال شود.

روند اداریث لغو واگذاری هپکو در حال طی شدن است

وی درباره برنامه دولت برای حمایت از کارگران شرکت هپکو اظهار داشت: آقای شریعتمداری، وزیر کار مذاکرات مفصلی در این خصوص داشتند و قرار شد هم حقوق عقب افتاده کارگران هپکو و افراد بازداشت شده پرداخت شود و هم مسئله‌ای برای این کارگران در کارگاه اتفاقی ایجاد نشود. مسئله هپکو در دولت به صورت گسترده بحث شده است. قرار شده است هر واحد مسئله‌داری که وجود دارد، در مورد آنها کمیته‌های خاص تشکیل شود که اولین بحث هم این است که امنیت شغلی کارگران به خطر نیفتد.

دستیار رئیس‌جمهور در امور ارتباطات اجتماعی با بیان اینکه در مورد هپکو با یکی، دو گروه دیگر برای واگذاری مذاکراتی در حال انجام است، تصریح کرد: گروه اولی که بتواند این خرید را انجام دهد، از بخش‌های معدنی بودند. امروز من در این باره سوال کردم و گفتند که با گروه‌های دیگر هم در حال مذاکره هستند. روند اداری لغو واگذاری در حال طی شدن است. به بانک ملی هم دستور داده شده تا مسائل و مشکلات جاری هپکو را حل کند.

ربیعی افزود: ما امیدواریم هیچ کارگری را که به خاطر معیشت و دسترنج خود فریاد می‌زند را در زندان نبینیم.

وی درباره قیمت تضمینی خرید محصولات کشاورزی هم خاطرنشان کرد: در جلسه روز یکشنبه تصمیمی در این باره گرفته شد و به وزیر جهاد کشاورزی خرید گندم تا زمان بیشتر داده شد چون ما تا مهر و آخر شهریور فرصت خرید گندم را داده بودیم ولی این فرصت به وزیر داده شد تا با تشخیص ایشان، زمان بیشتری را برای خرید گندم داشته باشد. کار قیمت خرید برای سال آینده در حال طی شدن مراحل کارشناسی‌ است و وقتی این مسئله نهایی شد، آن را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

اعتراض چندانی در باره حذف افراد از دریافت یارانه‌ها نگرفتیم

سخنگوی دولت در مورد لغو یارانه‌ تعدادی از دهک‌ها هم ابراز داشت: می‌دانم اعتراضاتی در برخی از استان‌ها وجود نداشته و در برخی استان‌ها نیز اندک بوده است. یک اشتباهی رخ داده بود که البته از سمت وزارت رفاه نبوده بلکه در سایت هدفمندی یارانه‌ها اتفاق افتاده بود و اس‌ام‌اس یارانه برای تعدادی نرفته بود اما بلافاصله این اس‌ام‌اس ارسال شد. بیشتر اعتراضات برای این افراد بود ولی اعتراض چندانی از سوی حذفی‌ها دریافت نکردیم.

ربیعی با تاکید بر اینکه من این اطمینان را می‌دهم که دقت در بررسی‌ها بسیار بیشتر از گذشته شده است، بیان کرد: خطای کمتری در حال رخ دادن است. من این اطمینان را می‌دهم که یارانه ثروتمندان فقط حذف می‌شود. حتی طبقات متوسط مشمول این حذف نمی‌شود. شاید این حذف مشمول ۲۰۰ هزار خانواده نخواهد شد.

واکنش ربیعی به اظهارات دبیر شورای نگهبان: طرح دیدگاه‌ها حتما با مغایر با مشی رهبری است

وی در واکنش به اظهارات دیروز رئیس مجلس خبرگان رهبری درباره ناامیدی به مدیران این دولت و امیدواری به مدیران دولت بعدی یادآور شد: آقای جنتی برای ما محترم هستند. ایشان زحمات زیادی کشیده‌اند. من اظهارنظری درباره سخنان ایشان نمی‌کنم. من صحبت‌های ایشان را دیدم. طرح این دیدگاه‌ها با مشی رهبری حتما مغایر است. ما متکی به حمایت رهبری هستیم. امیدواریم هیچ کس از تربیون رسمی سلایق خود را مطرح نکند.

هرچه دنبال می کنیم به طور کامل مبتنی بر اتفاق نظر داخلی است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره تخریب‌ها علیه دولت و دستگاه دیپلماسی اظهارداشت: اگر ما هم اینقدر در این زمینه صحبت می‌کنیم، دلمان می‌خواهد حرف دو طرف هم شنیده شود. ما هرچه دنبال می‌کنیم در چهارچوب امروز و آینده ایران است و دلمان نمی‌خواهد شرایطی برای ما پیش بیاید و یکسری افراد غیرمسئول به دولت حمله کنند، ما عقب نشینی کنیم و بعد در مقابل ملت و نسل‌های آینده پاسخگو باشیم.

ربیعی با بیان اینکه ما این روند را طبیعی می دانیم و کاری که دنبال می کنیم به طور کامل مبتنی بر اتفاق نظر داخلی است،گفت: اساساً اگر در قالب همین بحث که پیش می رویم به مذاکره برگردند، ملت ما برنده شده است. اگر هم برنگشتند خودشان حتی در داخل آمریکا تنهاتر از تنها می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه این روند غلطی نبوده گفت:از افرادی که می‌نویسند و حرف می‌زنند خواهش می کنم هم منصفانه حرف بزنند و به افرادی که در خط مقدم ایستاده اند، فشاری وارد نکنند.

دولت بنایی برای تغییر رئیس هلال احمر ندارد

سخنگوی دولت با بیان اینکه هیچ بنایی بر تغییر آقای دکتر پیوندی وجود ندارد،گفت: هیچ گزارشی مبنی بر رفتار غیر متعارف از ایشان نداریم ولی در زیر مجموعه اتفاقاتی افتاده که منتظر هستیم دوستان اطلاعات و قضایی نظراتشان را درباره واردات دارو بیان کنند.

وی اضافه کرد: بخشی از این مشکل درباره یک داروی هندی بوده که تاریخ مصرف آن گذشته است.اما در باره شخص آقای پیوندی هیچ نقطه نظری برای تغییر ایشان وجود ندارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین