کد خبر: ۶۱۲۴۷۷
تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
جدل علی لاریجانی و نصرالله پژمانفر
جلسه علنی امروز مجلس شاهد جدل میان علی لاریجانی، رئیس مجلس و نصرالله پژمانفر، از اعضای فراکسیون ولایی در مورد نحوه مدیریت جلسه بود. لاریجانی به پژمانفرف نماینده اصولگرای مجلس گفت: «دیکتاتور خود شما هستید که در کشور این بساط را به راه انداخته‌اید. تمام تریبون‌های کشور در اختیار شما و دوستانتان است و هر چه دلتان می‌خواهد به همه گفته‌اید. مجلس آیین‌نامه دارد و شما عادت کرده‌اید با فریاد کارهایتان را پیش ببرید و کسی هم معترض شما نمی‌شود.»
آفتاب‌‌نیوز :

«دیکتاتور شما هستید»؛ خطابی که در جلسه علنی امروز مجلس علی لاریجانی، در واکنش به اعتراضات نصرالله پژمانفر نماینده مشهد و عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ پس از تصویب کلیات قانون تفکیک وزارت بازرگانی و تجارت از وزارت صنعت و معدن در مجلس شورای اسلامی، در حالی که به اعتقاد برخی از نمایندگان این مصوبه نیاز به رای دو سوم نمایندگان مجلس داشت، علی لاریجانی که ریاست جلسه را بر عهده داشت، رای نیمی از نمایندگان را کافی دانست.

تعداد بازدید : 719

به همین دلیل تعدادی از نمایندگان مخالف با تجمع در مقابل محل استقرار هیات رئیسه اعتراض خود را مطرح کردند که لاریجانی از آن‌ها درخواست کرد به صندلی‌های خود بازگردند. درا ین میان نصرالله پژمانفر به این درخواست توجهی نکرد و میان او و ریاست مجلس جدل لفظ صورت گرفت که در نهایت با مشایعت دیگر نمایندگان پژمانفر به صندلی خود بازگشت.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، اما این پایان اعتراضات پژمانفر نبود؛ پس از تذکر محمدرضا صباغیان نماینده بافق در مورد شبهه نیاز به دو سوم آرا، پژمانفر مجددا از صندلی خود با فریاد نسبت به مدیریت جلسه توسط لاریجانی اعتراض کرد و او را دیکتاتور خطاب کرد و مدعی شد که لاریجانی از تریبون مجلس به صورت یک طرفه به نفع خود استفاده می‌کند.

جنجال

در واکنش به این ادعا لاریجانی گفت: «تریبون یک طرفه هم شما هستید که همه تریبون‌ها دست شماست؛مملکت این طوری شده که هر چه دلتان می‌خواهد به همه می‌گوید و کسی چیزی به شما نمی‌گوید و همه باید تسلیمتان باشد هر چه دلتان خواسته گفته‌اید. مجلس آیین‌نامه دارد و شما عادت کرده‌اید با فریاد کارهایتان را پیش ببرید و کسی هم معترض شما نمی‌شود.»

پژمان‌فر «برادر خوب» لاریجانی شد

خبرگزاری میزان نیز در همین‌باره نوشته است: بررسی کلیات طرح «تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی» در دستور کار امروز مجلس قرار داشت. در جریان بررسی این طرح برخی نمایندگان از جمله نصرالله پژمان‌فر، حمیدرضا حاجی‌بابایی، رمضانعلی سبحانی‌فر و سید ناصر موسوی‌لارگانی با حضور در محل جایگاه ناطقان جلسه نسبت به تصویب کلیات این طرح اعتراض کردند.

علی لاریجانی خطاب به نماینده مشهد گفت: توهین نکنید آقای پژمانفر! تذکرتان را ثبت می‌کنم و جوابتان را می‌دهیم. اینکه فریاد می‌زنید و می‌آیید اینجا کار درستی نیست. در مجلس که فقط شما تشریف ندارید. مجلس آئین نامه دارد، اگر تذکر دارید ثبت کنید. عادت کرده‌اید با فریاد کارهایتان را جلو ببرید.

در همین حین پژمانفر خطاب به لاریجانی گفت: دیکتاتور! دیکتاتور!

جنجال

در ادامه این کلمه، عصبانیت علی لاریجانی را برانگیخت و در پاسخ به پژمان‌فر گفت: توهین نکنید! دیکتاتور دیکتاتور! یک چیزی یاد گرفته‌اید. دیکتاتور شما هستید که این بساط را در کشور راه انداخته‌اید و تریبون یکطرفه شمایید که همه تریبون‌ها دستتان است و هر چه می‌خواهید به همه می‌گویید. کسی هم هیچ‌چیز به شما نمی‌گوید که این مملکت اینگونه شده است.

بعد از دقایقی که جلسه مجلس آرام شده بود نصرالله پژمان‌فر نوبت تذکر یافت و این بار با طمأنینه خطاب به علی لاریجانی گفت: شما اظهاراتی داشتید که شاید رادیو‌های بیگانه نیز به راحتی این حرف‌ها را نمی‌زند. شما با یک نماینده مجلس که در قانون جمهوری اسلامی می‌خواهد از حق قانونی خود استفاده کند، این‌طور صحبت کردید.

این نماینده مجلس ادامه داد: آقای دکتر! ما چند سال است که تلاش کردیم این مسائل را در فضای قانونی بیان کنیم، بنده تذکری داشتم در خصوص اینکه تصویب طرح تشکیل وزارت تجارت و بازرگانی، نیازمند دو سوم آرا است و پنج دلیل نیز برای این موضوع داشتم، اما شما اجازه ندادید که مسئله مطرح شود؛ اتفاقاً تریبون دست ما نیست و ما مجبوریم برای اینکه حرفمان را بزنیم، این همه داد و بیداد کنیم.

وی خطاب به لاریجانی، تصریح کرد: تریبون دست ماست یا دست شما؟ ۱۰ سال اخوی شما، رئیس قوه بود، ۱۲ سال است که شما رئیس مجلس هستید. در میدان سید اسماعیل هم می‌گویند که بین دیدگاه شما و آقای روحانی تفاوتی وجود ندارد؛ یعنی همه مملکت در سه قوه دست شما بوده است.

جنجال

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر اجازه می‌دادید در این مجلس حرف‌هایی که باید گفته شود، مردم به عنوان اعتراضات به صورت غیرقانونی در خیابان‌ها جمع نمی‌شدند. عامل بسیاری از مسائل این است که تریبون‌ها را بستید. نمایندگان به عنوان نماینده مردم نتوانستند مسائل و مشکلات مردم را پشت تریبون بگویند. وقتی مردم حس کردند که نمایندگان نمی‌توانند مشکلات آن‌ها را مطرح کنند، در خیابان‌ها آمدند. ما مملکت را به اینجا رسانده‌ایم! کار دست شما بود. امروز شما اختیارات مجلس را به هر دلیلی در سران سه قوه برده‌اید و آنجا تصمیم‌گیری می‌کنید و مجلس را از بسیاری از اختیاراتش ناکارآمد کرده‌اید. شما را دعوت به صبر می‌کنیم؛ سعی نکنید با حرف‌هایی که دیگران به شما می‌زنند، از نظام خارج شوید و حرف‌هایی که رادیو‌های بیگانه هم جرئت نمی‌کنند به ما بزنند، شما به ما بزنید.

پاسخ لاریجانی

در ادامه جلسه، لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شما مطالبی را فرمودید که قضاوت آن با نمایندگان و ملت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رهبری در مورد شرایط فعلی تحریمی تدبیر کردند که این شورا تشکیل شود، حالا این موضوع را به من نسبت می‌دهید! ایشان فرمودند رئیس قوه مقننه نیز در این شورا حضور داشته باشد. اگر نمی‌فرمودند من هم شرکت نمی‌کردم.

لاریجانی افزود: من نگفتم که مطلبتان را نفرمایید. گفتم مطابق آیین نامه تذکر دهید. خدمت آقای حاجی بابایی هم عرض کردم ممکن است تشخیص من و شما یکی نباشد، اما طبق آیین‌نامه اگر نماینده‌ای اخطار قانون اساسی داد، رئیس مجلس باید آن را قبول کند و به رأی بگذارد یا اگر تذکری در مورد خلاف برنامه بودن طرح داده شود، رئیس مجلس باید تشخیص دهد.

وی اضافه کرد: حالا ممکن است نظر من با شما یکی نباشد. این به معنای دیکتاتوری نبود، بنده تشخیصم را بینی و بین الله عرض میکنم، به خاطر اینکه نمی‌خواهم به جهنم بروم. اینکه می‌فرمایید کشور دست شماهاست اشتباه است، کشور دست مجلس است، کشور دست دولت است، دستِ یک نفر نیست. شما تصمیم می‌گیرید، بنده هم یکی از شما‌ها هستم. بنده نماینده‌تر نیستم. شما با این حرف‌هایتان مجلس را خراب می‌کنید. یعنی سه رئیس قوه خودشان نشسته‌اند تصمیم می‌گیرند و مجلس و قوه قضائیه هم وجود ندارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: باید مشکلات کشور را حل کنیم. کسی نباید این زحمات مجلس را زیر سؤال ببرد. خودمان هم نباید زحمات مجلس را زیر سؤال ببریم. من شما را برادر خوبی می‌دانم، اما با کلمات و الفاظی که به کار می‌برید، مجلس را زیر سؤال میبرید.

پژمانفر بیان داشت: ما جناب‌عالی را برادر خوبی می‌دانیم، قصد اساعه ادب نداشتم. چون شما ناراحت شدید و مطالبی گفتید، ممکن است من ناراحت شده باشم. قصد اساعه ادب نداشتم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
فرشاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
1
3
گزارش شما با فیلم تفاوت داره
داریوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
0
1
چه فرقی؟ فیلم هم بخشی از اظهارات نماینده جبهه پایداری به لاریجانیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
0
0
آفتاب لطفا در مورد مصوب شدن کلیات طرح احیای وزارت بازرگانی در سکوت رسانه ای هم گزارشی بدون جانبداری منتشر کنید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین