کد خبر: ۶۱۲۹۸۳
تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
در پاسخ به اتهامات بی‌اساس سعودی‌ها
سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل ، رژیم سعودی را تهدیدی فاجعه بار برای صلح و امنیت منطقه دانست و گفت: خاندان فاسد سعودی، حجاز، سرزمین صلح و مدارا را به چشمه افراط‌گرایی و تروریسم تبدیل کرده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :

اسحاق آل‌حبیب شامگاه جمعه در واکنش به اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه رژیم سعودی تصریح کرد: سعودی‌ها بار دیگر از کارت ایران برای مخفی کردن ماهیت واپس‌گرایانه و همچنین ماجراجویی‌های مستمر محکوم خود، انتخاب کردند. با این حال، شواهد سیاست‌های مخرب عربستان سعودی را نمی‌توان با فتوشاپ و سرزنش دیگران بابت اشتباهات خود نادیده گرفت. مستبدان سعودی نمی‌توانند برای همیشه شکست های مکرر ناشی از تعصبات قرون وسطایی مانده از عصر حجر خود را با طرح ادعا علیه ایران پنهان سازند.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: شاید بایستی به سعودی‌ها یادآوری شود که این سعودی و نه ایران است که میلیاردها دلار برای گسترش نفرت و افراط‌گرایی برای دهه ها در سراسر جهان هزینه کرده است.

آل حبیب تصریح کرد: این عربستان سعودی و نه ایران بود که میلیاردها دلار اسلحه و سلاح به داعش و تروریست‌های وابسته در سوریه اعطا کرده است و بیشتر تروریست‌ها شهروندان سعودی بودند.

وی یادآور شد: 15 نفر از 18 تروریست‌هایی که مرتکب حملات تروریستی 11 سپتامبر شده بودند؛ عربستانی و شهروند سعودی بودند نه ایران.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: این ایران نیست که سیاستمداران خارجی را برای ارتقای فرقه گرایی خود رشوه می دهد تا از سیستم عمیقاً فاسدش حمایت کنند و بی رحمانه تر آنکه در خاموش کردن همه جنبش‌های دموکراتیک و خواستار دموکراسی در منطقه ما نقش داشته است. این ایران‌ نیست و عربستان است که با محاصره وحشیانه دور تا دور کشور همسایه خود می خواهد از آنها اخاذی کند. این عربستان سعودی و نه ایران بود که نخست‌وزیر منتخب یک کشور مستقل را ربود.

وی با بیان اینکه این عربستان سعودی و نه ایران بود که علیه فقیرترین همسایه خود جنایت کامل جنگی را آغاز کرده است ، در حالی که روزانه مرتکب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت می شود، گفت: این عربستان سعودی و نه ایران است که مخالفان سیاسی مسالمت آمیز خود را گردن می زند و سلاح مورد نظر خود را از "شمشیر" به "اره" ارتقا داده است. این عربستان سعودی و نه ایران است که مردمش همیشه با حقوق بشر، دموکراسی و صندوق رای بیگانه‌اند.

آل حبیب گفت: شاید برای یادآوری مستبدان سعودی لازم باشد گفته شود در حالی که ایرانیان از کشور خود در برابر تجاوز صدام دفاع می کردند، این سعودی بود که به آن دیکتاتور کمک می کرد و در نتیجه بیش از 250 هزار ایرانی جان خود را از دست دادند. در حالی که ایرانیان در حال مبارزه با القاعده و سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان بودند، این سعودی بود که با دست و دلبازی بودجه و تسلیحات آنها را تأمین می‌کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: هرچند که ایرانیان به مردم و دولت‌های عراق و سوریه کمک می کردند تا تروریست های داعش را از سرزمین خود بیرون برانند، این سعودی بود که از نظر عقیدتی، لجستیکی و مالی این تروریست ها را می پروراند. امروز ، در حالی که ایرانیان خواستار گفت‌وگوهای منطقه‌ای هستند تا ثبات را به منطقه خلیج فارس بازگرداند ، بار دیگر سعودی‌ها بر اقدامات و سیاست های شوم خود سماجت می‌ورزند.

وی تاکید کرد: تاکنون سعودی ها موفق شده‌اند با بازی کردن "کارت ایران" ، هواداران غربی خود را وادار سازند همراه با حماقت آنها، خواه در سوریه یا یمن، بازی کنند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد از سعودی‌ها خواست تا از اشتباه محاسباتی بیشتر جلوگیری کنند.

وی گفت، اینکه تاکتیک‌های کوتاه بینانه سعودی‌ها بر پایه این تصور که عدم ثبات و فرو بردن منطقه به هرج و مرج بیشتر در بهبود وضعیت منطقه ای آنها کمک می کند، باطل است.

آل حبیب گفت: خاندان فاسد سعودی، حجاز، سرزمین صلح و تحمل را به چشمه افراط گرایی و تروریسم تبدیل کرده اند. جنبش‌های تروریستی جهانی از 11 سپتامبر، لندن، پاریس، مادرید تا کراچی، کابل، بغداد و استانبول، پیوندهای ناگسستنی با آموزه های وهابیت متولد شده از سعودی دارد. تقریباً همه حلقه رهبران شناخته شده این گروه ها در مدارس عقیدتی متعصبانه و سرسخت تحت حمایت عربستان تحصیل می کنند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: سعودی‌ها با ایدئولوژی قرون وسطایی خود همراه با فساد، استبداد و مسلح به تریلیون دلار جنگ افزار مدرن، تهدیدی فاجعه آمیز برای صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی هستند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین