کد خبر: ۶۱۳۲۳۰
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
اطلاعیه دادگستری خراسان رضوی درخصوص روند اجرای حکم شرکت پدیده
دادگستری کل استان خراسان رضوی با هدف تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی از روند اقدامات در روند اجرای حکم پرونده شرکت پدیده اطلاعیه ای صادر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

متن این اطلاعیه که روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان خراسان رضوی روز یکشنبه آن را منتشر کرده بدین شرح است: پس از صدور رأی قطعی دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور شعبه مستقر در مشهد مقدس در خصوص پرونده شرکت پدیده شاندیز بلافاصله این پرونده با ۱۲۰ جلد به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مقدس ارسال شد.

اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد اقدامات اجرایی را در راستای حکم صادره انجام داد و با توجه به ابعاد گسترده آن و تعیین تکلیف نسبت به امور کلان شرکت، اقدامات صورت گرفته تاکنون به شرح ذیل است.

بازگشت ۲۰۰ میلیارد تومان از سهامداران شرکت پدیده

۱- به موجب حکم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور شعبه مستقر در مشهد، تعهدنامه داران شرکت به وضعیت سهامداری تبدیل شده اند که این مهم پس از بررسی ابعاد فنی موضوع، محقق شده و در حال حاضر از طریق سامانه و سیستم قابل رؤیت است.

نکته حائز اهمیت اینکه متعاقب صدور رأی دادگاه در این خصوص، تعهدنامه هایی که افراد سابقاً دریافت کرده بودند ابطال شده و از درجه اعتبار ساقط است لذا خرید و فروش آنها فاقد وجاهت است و بدین وسیله به شهروندان محترم هشدار لازم داده می شود.

۲- تبدیل وضعیت طلبکاران شرکت به سهامداران شرکت یکی دیگر از موارد قابل توجه است که در حکم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور شعبه مستقر در مشهد آمده است.

در این راستا با عنایت به این که شرکت پدیده با طلبکارانی مواجه بود که ماهیت طلب آنها متفاوت از وضعیت سهامداران (مشارکت در سود و زیان) است و وصول مطالبات آنها باید بر مبنای قرارداد و تضامین اخذ شده محقق می شد و لیکن در راستای حفظ منافع شرکت پدیده به عنوان یک پروژه ملی، صرف نظر از این که ماهیت طلب و منشأ طلبکاران شرکت پدیده چه بوده است دادگاه ضمن هویت بخشی به سهام شرکت پدیده، طلب آنها را با سهام تهاتر کرد و در واقع طلبی که سود روزشمار آن به طور غیرمستقیم به سهامداران تحمیل می شد به نحو دیگری محاسبه شده است.

در خصوص نحوه تخصیص سهام به بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری به عنوان طلبکاران عمده شرکت پدیده، جلسات متعدد و فشرده ای با حضور مسئولان استانی و کشوری در مشهد و تهران برگزار شده است که در نهایت روند کار مثبت ارزیابی می شود و به محض قطعی شدن جزئیات نحوه محاسبه طلب طلبکاران از همین طریق اطلاع رسانی خواهد شد و در این خصوص از سهامداران تقاضا می شود استنباط و تحلیل شخصی خود را از رأی در زمینه سهم بانکها و مؤسسات در فضای مجازی نشر نداده و به شایعات توجهی نکنند.

۳- با توجه به وضعیت ایجاد شده به موجب حکم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور پس از تبدیل وضعیت طلبکاران و تعهدنامه داران به سهامداری، اداره شرکت به صورت کلی در اختیار سهامداران است و پرواضح است که در این خصوص هر یک از سهامداران که سهم بیشتری داشته باشد در اداره شرکت نیز نقش مهم‌تر و برجسته تری خواهد داشت و محوریت اداره شرکت با سهامداری است که بیشترین سهم را دارد.

۴-در خصوص ورود شرکت پدیده به بورس نیز پس از صدور حکم دادگاه، رایزنی ها و جلسات متعددی در سطح کلان برگزار شده است، سوابق و مستندات مربوط به موضوع، جهت بررسی تحویل شده که پس از اتمام فرایند محاسبه سهام سهامداران، طلبکاران و تعهدنامه داران و ثبات وضعیت، اقدام اجرایی در این خصوص صورت خواهد پذیرفت.

۵- موضوع سهام جبرانی برای اختصاص به سهامداران بحثی است که به موجب مفاد حکم قطعی دادگاه باید انجام شود و اصل موضوع محل تردید نیست و صرفاً بحث نحوه تخصیص و مقدار آن محل بحث است که به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.

۶- در سایر قسمت های رأی دادگاه که به موجب آن برخی از دلالان به دو سال حبس و رد مال محکوم شده بودند نیز پس از شروع فرایند اجرای حکم تاکنون همه دلالان به جز یک نفر تسویه حساب کرده اند و از این رهگذر حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به شرکت پدیده مسترد شده است که در غالب سهام، واحد تجاری و سایر اموالی است که پس از کارشناسی به پدیده منتقل شده است و این موضوع با توجه به اینکه رد مال به شرکت صورت پذیرفته در کل به نفع سهامدارانی است که در این مجموعه شریک هستند.

۷- یکی از مهم‌ترین نکاتی که به واسطه حکم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور شعبه مستقر در مشهد مقدس در خصوص شرکت پدیده ایجاد شده است تعیین تکلیف نهایی نسبت به امور مختلف شرکت است که فضای خوبی برای جذب سرمایه گذار فراهم کرده است.

در سال های گذشته نیز سرمایه گذارانی برای مشارکت در این مجموعه مراجعاتی داشتند که به واسطه مبهم بودن وضعیت شرکت پدیده و گاه تجمعات برخی از سهامداران، از سرمایه گذاری منصرف شده اند که بحمدالله در حال حاضر این دغدغه حل شده است و بستر مناسبی برای حضور سرمایه گذار ایجاد شده است.

در این زمینه از سهامداران انتظار می رود به حفظ آرامش موجود کمک کرده تا زمینه حضور سرمایه گذار فراهم باشد چرا که جذب سرمایه گذار نیازمند فضای آرامش است.

۸- درخصوص قسمت مفتوح پرونده (رسیدگی به اتهام سایر دلالان و مسئولان دخیل در موضوع) نیز اقدامات لازم صورت گرفته است و دستورات لازم برای مستند سازی اقدامات مسئولان دخیل در موضوع به ضابطان امر صادر شده است و تحقیقات اولیه شروع شده است.

در خصوص سایر دلالان و سودی که عاید آنها شده نیز نتیجه کارشناسی به حدود ۲۵ نفر ابلاغ شده که اظهارات آنها در دست بررسی است و ظرف هفته آینده، افراد جهت تفهیم اتهام به دادسرا فراخوانده خواهند شد و چنانچه اقدام مؤثری در راستای رد مال صورت ندهند همان مسیری که سایر متهمان در پرونده پدیده طی کردند در انتظار آنها خواهد بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x