کد خبر: ۶۱۳۳۳۴
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴
باید در تحمل این فشارها با مردم سهیم و همراه باشیم
وزیر امور خارجه ایران گفت:‌ اگر اروپایی‌ها این روزها قدری مواضعشان به آمریکا نزدیک شده و همصدای با واشنگتن شده اند، دلیلش این نیست که ایران را در موضع ضعف دیده اند، بلکه به علت این است که نتوانسته‌اند دربرابر آمریکا بایستند و برای حفظ باقی مانده آبروی خودشان با واشنگتن هم صدا شده اند.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش یکشنبه شب وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف در مسیر بازگشت از نیویورک به ایران و در توقف کوتاهی در فرانکفورت با حضور درجمع کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران، خانواده های آنان و جمعی از ایرانیان مقیم در فرانکفورت اظهار داشت: دو سال است که دولت آمریکا سیاست فشار حداکثری خود را با حداکثر خشم و نفرت علیه مردم بزرگوار ایران دنبال کرده است.

وی افزود: اتهامات، محدودیت‌ها و فشارها برای آحاد مردم و در میان آنها خدمتگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم در عرصه روابط خارجی در کمتر زمانی در ۴۰ سال گذشته تا این حد بوده است.

ظریف: اروپایی‌ها برای حفظ باقی‌مانده آبروی خود با آمریکا هم صدا شده‌اند

ظریف ادامه داد: دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران تنها دیپلمات‌هایی هستند که مجبور نیستند از قدرتی در خارج از کشور برای رای و اعلام موضع خود دستور بگیرند و واقعیت مسلم این است که در دشوارترین موضوعات می توانیم بدون نگرانی از قیل و قال این و آن تصمیم گیری کنیم و امیدوارم شیرینی این رویکرد همواره برای ما بماند.

وزیر امور خارجه ایران این رویکرد را محصول مقاومت و حضور مردم ایران در صحنه سیاسی کشور دانست.

ظریف افزود: هر دولتی که به مردم خود تکیه کند حتماً می تواند این رویکرد را داشته باشد و آنچه مردم بزرگ ایران را متمایز کرده و جایگاه آنها را در سطح جهانی برجسته کرده، همین واقعیت است که ما این عزت را ۴۰ سال است، پیدا کرده ایم. اگر با مردم و در کنار مردم باشیم و اگر قدرت و پیشرفتمان را از مردم بگیریم و اعتمادمان به درون باشد همین خواهد بود. البته راه برای همکاری با خارج از مرزها همواره باز است و وظیفه ما آماده کردن بهترین ها برای همین مردم است، اما ما هیچ وقت نگاهمان به آن سوی مرزها برای عزت، پیشرفت و برای توسعه کشورمان نبوده و آنچه مهم است ایمان و اعتماد ما بعد از خدا به همین مردم است.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: اینکه امام (ره) می فرمود مردم ولی نعمت ما هستند شعار نبود، وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند رای مردم حق الناس است، شعار نیست می داند که ما همه چیزمان از مردم است. می داند که ما به جهت مردم توانستیم مقتدر باشیم و بایستیم. آمریکایی‌ها احساس می کنند هم در صحنه سیاسی و هم در صحنه منطقه ای و میدانی از ما شکست خورده اند، چرا که اگر غیر از این بود از برجام خارج نمی شدند و این گونه خودشان را منزوی نمی کردند.

وزیر امور خارجه افزود: در اروپا وقتی با رئیس جمهوری یک کشور عضو دائم شورای امنیت و دارای بمب اتم وارد صحبت می شویم او به ما می‌گوید بدون اجازه ترامپ نمی توانم کاری انجام دهم. اروپایی ها اگر این روزها قدری مواضعشان به آمریکا نزدیک شده و همصدای آمریکا شده اند، دلیلش این نیست که ما را در موضع ضعف دیده اند بلکه به علت این است که نتوانسته اند در برابر آمریکا بایستند و برای حفظ باقی مانده آبروی خودشان با آمریکا هم صدا شده اند. اروپا ۵ ماه هست که تلاش می کند معادل فروش نفت ایران به ما اعتبار بدهد تا ایران در برجام بماند ولی نتوانسته حتی این کار کوچک را انجام دهند چرا که از طرف ارباب خود حتی اجازه ندارد برای امنیت خودش از پول خودش خرج کند.

ظریف اظهار داشت: بنابراین مقاومت و ایستادگی حاصلش برای مردم عزت بوده و همه باید در تحمل این فشارها با مردم سهیم و همراه باشیم و بدانیم که قدرت و حضور عزتمندانه ما در صحنه های جهانی به جهت قدرت واقعی مردم و ایستادگی آنها در مقابل فشارهای سنگین آمریکا بوده است. آمریکا به جهت همین مقاومت‌ها و ایستادگی‌ها به دریوزگی سیاسی و عصبانیت و وحشت خشم آلود دچار شده است.

وزیر امور خارجه ایران در پایان در باب چگونگی برخورد کارگزاران و نمایندگان دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با مردم گفت: هر کسی از هر فکر و اندیشه و گرایش و شکل و شمایلی که وارد نمایندگی‌های ما می شود و از ما درخواستی دارد به جهت اینکه از دریای خروشان مردم بزرگ ایران است باید به بهترین شکل با او برخورد و حل مشکل شود و ما حق نداریم که وقتی آنها به ما مراجعه می کنند نگاه و رفتار دیگری داشته باشیم، چرا که همه چیز ما از آنهاست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین