کد خبر: ۶۱۳۷۹۶
تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶
رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، با عنوان این مطلب که در ۲۰ سال آینده یک پنجم جمعیت کشور سالمند خواهد بود، گفت: سالمندان برای داشتن یک زندگی با کیفیت، نیازمند خدمات تخصصی فیزیوتراپی هستند.
آفتاب‌‌نیوز :

احمد موذن زاده، با عنوان این مطلب که در حال حاضر جمعیت سالمند ایران بیش از هفت میلیون نفر یعنی حدود هشت درصد جمعیت کشور است، افزود: بر اساس برآوردهای صورت گرفته این نسبت در سال ۱۴۱۰ به ۱۵ درصد و در سال ۱۴۲۰ به ۲۰ درصد می رسد. به عبارت دیگر، در ۲۰ سال آینده از هر پنج ایرانی یک نفر سالمند خواهد بود.

عضو سازمان نظام پزشکی شیراز اظهار داشت: بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، سالمندی عبور از مرز ۶۰ سالگی است و با توجه به کاهش میزان موالید و افزایش امید به زندگی ناشی از افزایش متوسط طول عمر، جمعیت کشور ما به تدریج سالمندتر می شود.

وی افزود: اگر چه افزایش طول عمر به علت بهبود شاخصه های سلامت فردی و بهداشت و درمان مطلوب تر شده است، اما بحث کیفیت زندگی و اثربخشی سالمند در عرصه های مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی، بحث دیگری است.

این فیزیوتراپیست ادامه داد: در دوران سالمندی به علت تغییرات فیزیولوژیک و استهلاک فیزیکی، روحی و روانی، کاهش قدرت عضلات، محدودیت های حرکتی و بیماری های ناتوان کننده، سالمند قادر به ادامه مطلوب فعالیت های قبلی خود نیست، از همین رو فیزیوتراپیست ها به عنوان متخصصین درمان مشکلات اسکلتی عضلانی و مهندسین حرکت، نقش آفرینی می کنند.

موذن زاده، فیزیوتراپی سالمندان را یکی از شاخه های تخصصی فیزیوتراپی عنوان کرد و گفت: فیزیوتراپی سالمندان طی سالیان اخیر مورد توجه ویژه ای قرار گرفته و ارائه درمان های نوین و تخصصی فیزیوتراپی، کیفیت زندگی، میزان تحرک، قدرت عضلات، دامنه حرکتی مفاصل و استقلال فردی سالمند را ارتقا می دهد و از این حیث می تواند کماکان فرد را در عرصه های مختلف اجتماعی، فردی و خانوادگی فعال نگه داشته و نه تنها میزان فعالیت فیزیکی و تحرک فرد را افزایش دهد، بلکه از بروز مشکلات دوران سالمندی مانند گوشه گیری، انزوا و افسردگی، در میان سالمندان جلوگیری کند.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، سالمندی را بخشی از زندگی و دوره ای از حیات انسانی دانست و افزود: اگر به نحو مناسبی برای این بخش برنامه ریزی شود، می توان تا آخرین لحظه ضمن حفظ پویایی و سرزندگی، از حیات لذت برد.

وی خاطر نشان کرد: همکاران فیزیوتراپیست در اقصی نقاط کشور در خدمت سالمندان بوده و با کاهش درد و آلام فیزیکی این عزیزان و بهبود توانایی های فردی، حفظ قدرت عضلات و قابلیت انجام فعالیت های روزمره به این افراد یاری رسانی می کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین