کد خبر: ۶۱۴۶۵۸
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷
از حجم بالای مراودات مالی بدون دفاتر قانونی تا ادعا‌های ضد و نقیض متهمان
سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده لیزینگ خودرو معروف به پرهام آزادشهر با بیش از ۳۰ هزار صفحه و ۳ هزار شاکی به ریاست قاضی مزیدی در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی استان گلستان در گرگان برگزار شد.
آفتاب‌‌نیوز :

در این جلسه رئیس دادگاه از مهدی قوانلو متهم ردیف دوم خواست تا برای پاسخ به سوالات دادگاه در جایگاه حاضر شود و پرسش و پاسخ‌ها از سئوال راجع به میزان واریز‌ها به حساب سیداحمد میرمحمدی، متهم ردیف اول در مدت سه سال طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ آغاز شد.

متهم ردیف دوم پرونده پرهام گفت: عموم پرداختی‌ها الکترونیک و به حساب بانک ملت میرمحمدی واریز شده است. حدود ۹۴ میلیارد تومان به حساب بانک ملت و مابقی به حساب سایر بانک‌ها واریز شده و مجموع پرداختی‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیارد تومان بوده که باید حسابرسی شود.

در سومین جلسه دادگاه

قاضی با تکرار سوال از مهدی قوانلو خواست به طور شفاف به سوال پاسخ دهد که چه میزان به حساب متهم ردیف اول و یا افراد وابسته به وی و چه میزان به حساب مردم پرداخت شده که متهم ردیف دوم اظهار کرد: بیش از ۱۰۰ میلیارد و کمتر از ۱۱۰ میلیارد در سه سال به حساب میر محمدی و بین ۹۵ تا ۱۰۰ میلیارد تومان به حساب مردم واریز کردیم.

متهم ردیف دوم پرونده همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا مجوزی برای جمع آوری وجوه از مردم داشته‌اید، گفت: جواز کسب نمایشگاه و فروش لوازم یدکی داشتم.

وی افزود: با میرمحمدی قراردادی کتبی نداشتیم و مباحث مالی شفاهی بود؛ با همین قرارداد شفاهی پیش فروش خودرو انجام می‌دادیم و در هر دوره برای ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، دو میلیون تومان سود می‌دادیم.

متهم ردیف اول مدعی شد: خودرو‌ها از نمایشگاه تهران تهیه و پلاک می‌شد سپس به گلستان ارسال می‌شد. پیش فروش خودرو نداشتیم و بنده سودی برای وجوه دریافتی پرداخت نمی‌کردم و بابت فروش هر دستگاه پراید ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و فروش پژو بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ تومان بود سود می‌کردم.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد خودرو‌ها سند شده بود پس پیش فروش نبوده، ادامه داد: قیمت ماشین به قیمت روز ارسال می‌شد؛ که در مجموع ۷۷۲ ماشین به گلستان ارسال شد.

سوال بعدی از میرمحمدی این بود که آیا برای این حجم مراودات مالی دفاتر حسابرسی نداشید، که وی مدعی شد: زمانی که من ایران نبودم برخی شاکیان به دفتر من آمدند و سیستم کامپیوتر و دفاتر من را بردند و چون داخل کشور نبودم شکایتی هم انجام نشد.

قاضی خطاب به متهم ردیف اول گفت آیا مدرک و یا صورتجلسه‌ای از پلیس مبنی بر این که وسایل داخل دفتر شما به سرقت رفته دارید:، اما متهم ردیف اول پاسخ قانع کننده‌ای ارائه نداد.

قاضی از متهم ردیف اول پرسید که آیا مبلغی را که قوانلو‌ها می‌گویند واریز کردند را قبول دارید و میرمحمدی پاسخ داد: ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان واریز کردند که من آن را پرداختم.

مهدی قوانلو گفت که اگر میرمحمدی می‌گوید دفاتر را شاکیان بردند چطور لیست ماشین‌ها و پلاک‌ها رو دارند؟

قوانلو خطاب به رئیس دادگاه گفت: من خودم در دفتر حضور داشتم و شاهدم که وکیل سابق وی و مسئول مراقبت پاساژ آمدند و دفاتر و کامپیوتر را بردند و برخی از سند‌ها و پلاک‌های سیستان و گلستان را تحویل دادند.

قاضی مزیدی هم با اشاره به اینکه تفاوت این دادگاه با سایر دادگاه‌ها در این است که ما باید با سرعت و دقت کار رسیدگی را انجام دهیم خطاب به متهمان متذکر شد که چنانچه مدارک و مستندات دارند در اسرع وقت به دادگاه ارائه دهند.

در ادامه قاضی مزیدی از متهم ردیف اول راجع به مبالغ واریزی از سیستان و بلوچستان پرسید و میرمحمدی گفت: اعداد و ارقام دقیق را در ذهن ندارم، اما طبق نظریه کارشناسی حدود ۱۵۴ میلیارد تومان به آقای بخشان پرداخت کرده‌ام تا به عنوان واسطه به مردم پرداخت کنند.

در ادامه دادگاه قاضی مزیدی گفت: به علت زمان بر بودن فرآیند استعلام‌ها، و بررسی ادعا‌های مطرح شده در دادگاه، جلسه بعدی دادگاه پرهام یکشنبه هفته اینده ۲۱ مهر برگزار می شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین