کد خبر: ۶۱۴۹۳۰
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۱
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که طبق توضیحات وزیر خارجه در جلسه کمیسیون رئیس‌جمهور فرانسه خواهان گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی شد که این خواسته رد شد،؛ ایران در جلسه 1+4 تاکید داشت که روش اروپا اشتباه است و نباید منتظر اجازه آمریکا باشد و باید مستقل به تعهدات خود عمل کند.
آفتاب‌‌نیوز :

سیدحسین نقوی حسینی در توضیح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در این جلسه چهار طرح ضد آمریکایی مقابله با تحریم‌های آمریکا از طریق جایگزینی کالا و خدمات، تاسیس موزه جنایات آمریکا، طرح الزام دولت مبنی بر پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا علیه اتباع ایرانی و طرح الزام دولت در تعیین سرفصل جنایات آمریکا در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

وی با اشاره به حضور ظریف در جلسه کمیسیون گفت: وزیر خارجه گزارشی از سفر رئیس جمهوری و هیات جمهوری اسلامی به نیویورک و اتفاقات و اقدامات صورت گرفته در این سفر ارائه کرد.

نقوی حسینی ادامه داد: طبق گزارش وزیر خارجه با وجود ایجاد محدودیت‌های گسترده از طرف آمریکایی‌ها حدود 70 دیدار و سخنرانی برای وزیر خارجه و 40 دیدار و سخنرانی برای رئیس جمهوری پیش بینی و اجرا شد.

وی اضافه کرد: آقای ظریف در توضیح جزئیات مذاکرات صورت گرفته با مقامات فرانسوی و طرح مکرون گفت که تاکید این بود که تعهد فروش و بازگشت پول نفت ایران دو شرط بازگشت جمهوری اسلامی به موضوعات برجام و اجرای تعهدات و توقف کاهش تعهدات باشد، همچنین فروش سالانه نفت جمهوری اسلامی ایران و کسب درآمد آن باید به طور طبیعی انجام شود، به طوری که قابل هزینه شدن باشد اما در جریان این گفتگوها مکرون موفق به تضمین این طرح نشد و سراغ طرح دیگری رفت.

نقوی حسینی افزود: آقای ظریف اشاره داشت که مقام معظم رهبری صریح و روشن راهبرد جمهوری اسلامی را اعلام و تبیین فرمودند و ما موظف بودیم در چارچوب این راهبرد گفتگوهای بعدی را انجام دهیم. مکرون در خلال این گفتگوها تلاش کرد که ملاقاتی‌ در سطح سران ۱ + ۵ و ایران را ترتیب دهد و نظرش این بود که اگر آمریکا از تحریم‌ها برگردد، آمادگی ملاقات با ترامپ وجود دارد که هیات ایرانی این موضوع را نپذیرفت.

وی گفت: آقای ظریف گفت که مکرون پشنهاد دیگری مطرح کرد که در آن بحث بازگشت آمریکا به شرایط ۲۰۱۷ فروش نفت ایران و همزمان با آن، بازگشت ایران به تعهدات برجامی و مسائل امنیت منطقه و آزادی کشتیرانی در خلیج فارس مطرح شده بود. رئیس جمهور فرانسه خواهان گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی شد که این خواسته رد شد. همچنین جلسه 1+4 هم تشکیل شد و ما در آن جلسه گفتیم روش اروپا اشتباه است اروپا نباید منتظر اجازه آمریکا باشد بلکه باید مستقل به تعهدات خود عمل کند.

ظریف: ایران پیشنهاد گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی را رد کرد

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین