کد خبر: ۶۱۵۴۱۵
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
بدترین اشتباهی که آمریکا مرتکب شد، رفتن به خاورمیانه بوده است
رئیس جمهور آمریکا گفت که کار پاسبانی از خاورمیانه باید به عهده کشورهای دیگری از جمله ایران باشد نه آمریکا.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش پایگاه خبری اردوپوینت، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره مداخله این کشور در امور کشورهای خاورمیانه گفت: به نظر من، بدترین اشتباهی که آمریکا مرتکب شد، رفتن به خاورمیانه بوده است.

وی در ادامه گفت: ما در نواحی پاسبانی می‌کنیم، ما کاری را انجام می‌دهیم که کشورهای دیگر باید انجام بدهند. ما کاری را انجام می‌دهیم که صراحتا، اروپا باید انجام بدهد. ما کاری را انجام می‌دهیم که روسیه باید انجام بدهد، ایران باید انجام بدهد، عراق، ترکیه و سوریه باید انجام بدهد.

ترامپ: محافظت از خاورمیانه بر عهده کشورهایی از جمله ایران است نه آمریکا

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ایران تاکید دارد: تشکیلِ هرگونه ائتلاف امنیتی، تحت هر عنوان در منطقه، با محوریت و فرماندهی نیروهای خارجی، مصداق بارز مداخله در امور منطقه است. رویکرد امنیتی‌سازیِ دریانوردی در تناقض با حق دریانوردیِ آزاد و حق توسعه، و باعث تشدیدِ تنش و پیچیده‌تر شدنِ شرایط است و صلح، امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌نماید.

امنیت منطقه با خروج نظامیان آمریکا، تأمین می‌شود و نه با سلاح و مداخله آنان. آمریکا پس از ۱۸ سال نتوانست اقدامات تروریستی را کاهش دهد، اما جمهوری اسلامی ایران فتنۀ داعش را به کمک ملت‌ها و دولت‌های همسایه، خاتمه داد. راه‌حل نهایی صلح و امنیت خاورمیانه: "دموکراسی در داخل؛ و دیپلماسی در خا رج" است. امنیت را نمی‌توان خرید و توسط دولت‌های خارجی، تأمین کرد.

آمریکا اینجاست، نه در خاورمیانه. آمریکا وکیلِ هیچ ملتی و کفیلِ هیچ دولتی نیست. هیچ دولتی به دولتِ دیگر، وکالت نمی‌دهد و کفالت خویش را به دیگری نمی‌سپارد. اگر امروز شعله‌های آتشِ یمن، تا حجاز هم زبانه‌کشیده‌است، باید آتش‌افروز را جست و تنبیه کرد، نه اینکه بی‌گناهان را آماج تهمت‌ها و کینه‌ها قرارداد. امنیتِ عربستان با پایان دادنِ تجاوز به یمن، حاصل می‌شود، نه با دعوت از بیگانگان. ما حاضریم برای صلح از همه توان ملی و اعتبار منطقه‌ای و اقتدار بین‌المللی خویش، مایه‌بگذاریم. راه حل صلح در جزیره‌العرب، امنیت در خلیج فارس و ثبات در خاورمیانه، را باید در درون خاورمیانه جستجو کرد و نه در بیرون آن. مسایل منطقه ما، بزرگ‌تر از آن است که آمریکا از عهدۀ آن برآید. دولتی که حتی نتوانسته مسأله افغانستان و عراق و سوریه را حل کند و بانی افراطی‌گری، طالبانی‌گری و داعشی‌گری بوده‌است؛ هرگز قادر به حل معضلات پیچیده‌ترِ امروز نخواهد بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
1
13
حرفای ترامپ بو دار است یعنی ما رفتیم کنار حالا خودتان امنیت منطقه را حفظ کنید
مطمئنا هزینه حفظ امنیت را یک نهادی در خاورمیانه باید بپردازد کی کجا چه جوری خدا داند رفتن امریکا در وضعیت فعلی کاملا به سود او و مردمانش خواهد بود این یعنی سیاست مطمئنا به موقع بر می گردد(خاورمیانه ای که همه مدعی هستند سخت میشود فرمانده ثابت پیدا کرد)
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
1
6
حال که مسئولیت حفظ امنیت را به خود کشور های منطقه واگزار کرد البته زبانی شاید هم روی حساب و کتاب هزینه و فایده . باید دید این کشور ها دست از اختلافات خود بر میدارند اگر پایگاه امریکا در قطر نبود مسلم بدانید این بن سلمان دست به اسلحه میبرد ادعاهای امارات در مورد جزایر استخوانی لای زخم نتیجه آنکه این کشور های کوچک دست بدامان امریکا خواهند شد که هزینه اش را هم ما میپردازیم خواهشمندیم نروید و تشریف داشته باشید .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
درست می فرمایید
ناشناس
|
Oman
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
0
5
این یعنی اینکه آمریکا دیگر به نفت و انرژی این منطقه وابسته نیست، خبر بسیار خوبی است. اروپا و روسیه هم نمیتوانند سیاستهای کثیف استعماریشان را در درازمدت به تنهایی ادامه بدهند. کافیست حکومتهای منطقه دست از تعصبات دینی و جنگهای ایدئولوژیک ساخت انگلیس و روسیه بردارند تا این منطقه ثروتمند روی خوشی و آرامش را ببیند. ایکاش عاقل باشیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
1
2
ناامنی در غرب آسیا(خاورمیانه)بعهده امریکاست؛نه امنیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
3
6
اگرامریکا دست بردارد داعش زمین و زمان را میگیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
1
2
میخواد حرج و مرج درست کنه بعد قدرت مند بیاد بگه ببینیت اگه ما نباشیم چی میشه ، حالا برای بودنمان پول بدید، عجب ....ای هست این دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
0
0
این .... فکر میکنند می تواند مردم منطقه را دایم درحال غارت همدیگرنگهه دارد و لذا بخاطر غارت نشدن امر و نهی میکند که بایست از منافع نامشروع آمریکا باید پاسبانی کنید تا از نفاق و توطئه آمریکا در امان باشید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین