کد خبر: ۶۱۵۸۵۲
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
تیم نانو استارتاپی دانشجویان دانشگاه کاشان، موفق به ساخت دستگاه پایلوت تصفیه پساب با استفاده از فناوری پلاسما شدند.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر مسعود همدانیان، رئیس پژوهشکده علوم و فناوری نانوی دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه این دستگاه تصفیه پساب با استفاده از فناوری پلاسماست، گفت: پلاسما حالت چهارم ماده است که با ایجاد آن نقاط پرانرژی در مقیاس‌های میکرو و نانو بوجود می‌آید که می‌تواند تمام ترکیبات آلاینده را با راندمان بالا تخریب کند.

وی افزود: سیستم تیم ما بر اساس پلاسمای پالسی است که می‌تواند در مقایسه با روش‌های معمول هزینه انجام فرآیند را با کاهش انرژی مصرفی همراه داشته باشد.

رضا محصل، یکی از محققان این طرح گفت: این دستگاه قابلیت حذف رنگ تقریبا ۱۰۰ درصد انواع رنگ‌های آلاینده، کاهش ۹۰- ۸۰ درصدی COD آب و کاهش آرسنیک موجود در آب و رساندن به استاندارد آشامیدنی (زیر ۱۰ppb) را دارد.

وی افزود: مدت زمان راه‌اندازی و عملیاتی کردن این دستگاه نسبت به روش‌های متداول بسیار اندک است و می‌تواند حتی در مسیر فرآیند تصفیه انواع صنایع قرار گیرد، در حالی که تغییر اساسی در مسیر تصفیه آنها انجام نمی‌گیرد، در عین آنکه راندمان تصفیه را بالا می‌برد.

محقق این طرح با اشاره به اینکه پلاسما حالت چهارم ماده بوده و محتوی ذرات باردار، یون‌ها و رادیکال‌هاست، گفت: با ایجاد پلاسما و تخلیه الکتریکی بدون تغییر دمای توده سیال، محیطی با نقاط پرانرژی در مقیاس‌های میکرو و نانو به وجود م‌آید که قادر است هر نوع ترکیب آلاینده و آلی را با راندمان بالا تخریب کند.

محصل اظهار کرد: مطالعات زیادی بر روی استفاده از این فناوری بر روی تصفیه انواع پساب‌ها انجام گرفته است که انتخاب تجهیزات و نوع خروجی آن اهمیت بسزایی در کنترل راندمان تخریب آلاینده‌ها و کاهش هزینه‌ها داراست.

وی با بیان اینکه سیستم‌های پالسی نسبت به حالت‌های معمول، کاهش مصرف انرژی و افزایش توان تخلیه در زمان کوتاه را درپی خواهد داشت، افزود: در حقیقت این سیستم‌ها با کاهش زمان وصل دستگاه، کاهش انرژی را در پی دارد.

محصل، از مزایا و قابلیت‌های این دستگاه را افزایش راندمان تصفیه در مقایسه با روش‌های معمول، کاهش هزینه عملیاتی، حذف آرسنیک به کمتر از ppb ۱۰، عدم استفاده از مواد شیمیایی، کاهش فضای مورد نیاز جهت فرآیند تصفیه، عدم افزایش TDS نسبت به روش‌های متداول، حذف کامل میکروب‌ها و آلاینده‌های بیولوژیکی (پساب بیمارستانی) از پساب، سرعت بالای سیستم، عدم نیاز به فیلتراسیون، هزینه راه‌اندازی پایین، افزایش اکسیژن محلول در آب با آبکافت (هیدرولیز) آب و داخلی بودن بیشتر تجهیزات عنوان کرد.

اکبر تکری، یکی دیگر از محققان و اعضای این تیم با اشاره به اینکه تیم ما تاکنون توانسته است یک پایلوت از فناوری پلاسما جهت تصفیه پساب کارخانه فرش بسازد، خاطرنشان کرد: دستگاه مذکور قابلیت ارائه برای مراکز مختلف جهت انواع آزمایشات بر روی پساب‌های مختلف با قابلیت تغییر شدت جریان، ولتاژ و زمان قطع و وصل متفاوت را داراست.

وی با بیان اینکه ارائه سیستم پلاسمایی ما به شرکتهای تصفیه پساب و آب با قابلیت قرارگیری در مسیر تصفیه بدون تغییر اساسی در جریان فرآیندی تصفیه شرکت مذکور از دیگر قابلیت‌های این دستگاه است، افزود: این تیم در گام بعدی به دنبال افزایش مقیاس سیستم خود با جذب سرمایه خواهد بود.

بر اساس اعلام وزارت علوم، رضا محصل، اکبر تکری، حامد بنانی فرد و سید علی رضا موسوی از محققان ساخت این دستگاه هستند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین