کد خبر: ۶۱۵۹۵۳
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰
توانایی کلیه‌ها در حفظ تعادل آب برای سلامت بدن مان ضروری است. کلیه‌ها بر تعادل آب کنترل دارند و زمانیکه کم آب باشند با تولید ادرار غلیظ به خروج مواد زائد از بدن کمک می‌کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

محققان هشدار می‌دهند کم آبی به سلامت کلیه‌ها آسیب می‌رساند.

محققان واترلو کانادا «کلیه کامپیوتری» را طراحی کرده اند که از طریق آن می‌توانند به تاثیر دارو‌ها بر افرادی که به اندازه کافی آب نمی‌نوشند پی ببرند.

توانایی کلیه‌ها در حفظ تعادل آب برای سلامت بدن مان ضروری است. کلیه‌ها بر تعادل آب کنترل دارند و زمانیکه کم آب باشند با تولید ادرار غلیظ به خروج مواد زائد از بدن کمک می‌کنند.

جمعیت مسن که مبتلا به بیماری‌های کلیوی هستند و افرادی که داروی فشارخون مصرف می‌کنند گاهاً دارای مشکل در حفظ تعادل آب هستند.

محققان دریافتند افراد مسن دارای اختلال در عملکرد کلیه‌ها و افرادی که چندین نوع دارو مصرف می‌کنند نیاز به مصرف آب بیشتر دارند.

«آنیتا لایتون»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «افراد مبتلا به فشارخون بالا معمولا قرص‌های برای ادرارکردن زیاد استفاده می‌کنند تا حجم خون شان و در نهایت فشارخون شان کاهش یابد.»

این بیماران غالباً داروی دیگری هم برای تاثیر بر سیستم هورمونی استفاده می‌کنند که بر کلیه‌ها تاثیر خواهد داشت.

وی در ادامه می‌افزاید: «بسیاری از افراد این دو نوع دارو را مصرف می‌کنند و هیچ مشکلی هم ندارند. اما زمانیکه دچار سردرد شده و آسپرین مصرف نمایند، مصرف همزمان این سه دارو به کلیه‌ها آسیب می‌رساند.»

لایتون برای اولین بار یک مدل محاسباتی را طراحی کرده که انقباض ماهیچه‌ها را در زمان انتقال ادرار از کلیه‌ها به مثانه شبیه سازی می‌کند.

بررسی‌ها از طریق این مدل نشان داد بیماری که آب کافی نمی‌نوشد، و همزمان دو داروی فشارخون را با آسپرین مصرف می‌کند، به کلیه هایش آسیب جدی وارد می‌شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین