کد خبر: ۶۱۷۰۶۹
تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
مدیرکل حقوقی وزارتخانه میراث‌ و گردشگری:
با وجود عدم رعایت ضوابط ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان، پرونده مرتبط با این بنای میراث جهانی همچنان در دادگاه باز است و نتیجه خاصی اعلام نشده است.
آفتاب‌‌نیوز :

ابراهیم شقاقی (مدیرکل حقوقی وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) درخصوص آخرین وضعیت پرونده کاخ گلستان گفت: بر روی پرونده کاخ گلستان و درخصوص ملک چلوکبابی، دو شکایت مطرح شده است. یکی از موارد درخصوص توقف عملیات اجرایی و دیگری درخصوص ساخت و ساز بی‌ضابطه در حریم کاخ گلستان است. مدعی هستیم که چلوکبابی حدود ۱۶ متر از اراضی کاخ گلستان را تصرف کرده است. در این میان برخی مدارک ارائه شده و کارشناسی نخست با اعترض طرف مقابل روبه رو شد و کار به نظر کارشناس دوم کشیده شد. اکنون هم در انتظار اعلام نظر کارشناس دوم هستیم.

او ادامه داد: انجام کار کارشناسی زمان بر است بخصوص وقتی اسناد و مدارک جدید ارائه می‌شود. اکنون که مدعی آن هستیم که بخشی از اراضی، مالکیت دولتی دارد از آن روست که به کمک کارشناسان رسمی دادگستری نقشه آن محدوده پیاده شده است. این مستندات در اختیار کارشناسان جدید و دادگاه قرار گرفته است.

پرونده کاخ گلستان همچنان باز است

به گفته شقاقی، پرونده‌های اینچنینی ممکن است به هیات‌های کارشناسی هم کشیده شود. شاید نظرات کارشناسان اشتباه باشد و نیازمند نظر هیات کارشناسان شود. با این وجود هنوز آخرین نظرات توسط دادگاه به ما ارائه نشده.

مدیرکل حقوقی وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یادآور شد: شکایت دوم که درخصوص عدم رعایت ضوابط ارتفاع ساخت و ساز بود، کارشناسان تایید کردند که ضوابط ارتفاع و حریم رعایت نشده که با شکایت مالک روبه رو شد و از این رو همچنان در حال بررسی است. از این رو پرونده کاخ گلستان همچنان باز و در دست بررسی است.

علی اصغر مونسان (وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) در بازدیدی که ۲۴ آذر ۹۷ به همراه محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی) و مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان تهران از ساخت و ساز غیرمجاز در اطراف عمارت تاریخی شمس‌العماره داشت، بر لزوم رسیدگی سریع به این پرونده تاکید کرده بود اما اکنون بیش از ۱۰ ماه از آن بازدید می‌گذرد و همچنان پرونده کاخ گلستان به نتیجه‌ای نرسیده است.

در این میان شقاقی خاطرنشان کرد: هنوز مشکل خاصی از سوی یونسکو برای کاخ گلستان پیش نیامده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین