کد خبر: ۶۱۸۰۳۷
تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: متأسفانه استفاده از قرص برنج موجب مسمومیت ۱۴ نفر و فوت ۲ نفر در استان بوشهر شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

عبدالمحمد خواجه‌ئیان عصر امروز اظهار داشت: جمع‌آوری و جلوگیری از عرضه قرص برنج با همکاری فرمانداری، مراجع قضایی و نیروی انتظامی در حال انجام است و قطعاً در این راه نیازمند همکاری مردم و کشاورزان هستیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: توصیه می‌کنیم کشاورزان برای نگهداری محصولات خود از سموم مورد تأیید سازمان جهاد کشاورزی استفاده کنند.

مسمومیت ۱۴ نفر در بوشهر با قرص برنج / ۲ نفر فوت شدند

وی با تأکید بر اینکه مردم به‌هیچ‌عنوان از قرص برنج به‌عنوان یک آفت‌کش یا هر عنوان دیگر استفاده نکنند، گفت: قرص برنج در مجاورت رطوبت و هوا گازی بسیار سمی به‌عنوان فسفین تولید می‌کند که استنشاق آن برای انسان بلافاصله مرگ را به دنبال دارد.

خواجه‌ئیان اضافه کرد: استفاده از قرص برنج به هر صورتی ممنوع است و مسمومیت با این قرص از مرگ‌آورترین مسمومیت‌هایی است که مرگ حتمی را به دنبال دارد و تاکنون راهکاری برای نجات جان بیماران یافت نشده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: کارشناسان سازمان جهادکشاورزی و نیروی انتظامی با همکاری مراکز و شبکه بهداشت و درمان از عرضه و استفاده غیرقانونی از این قرص جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه قرص برنج یا قرص فسفید آلومینیوم ترکیبی است که در واقع به‌عنوان یک آفت‌کش در کشور برای جلوگیری از فساد محصولات کشاورزی در قدیم استفاده می‌شده است، تأکید کرد: استفاده از قرص برنج به هر صورتی ممنوع است چون این محصول ممکن است برای همسایه افرادی که از قرص برنج استفاده کرده‌اند هم مشکل ایجاد کند.

خواجه‌ئیان اضافه کرد: مردم از استفاده این قرص تحت هر عنوان پرهیز کنند و هرجایی متوجه عرضه و استفاده از آن شدند به کارشناسان مراکز و شبکه‌های بهداشت و درمان و سازمان جهاد کشاورزی اطلاع دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: بازرسان بهداشت محیط و کارشناس واحد موادغذایی و بهداشتی در چندین نوبت به‌صورت تیم‌های نظارتی از کارخانه‌ها، عطاری‌ها و همچنین سم‌فروشی‌ها بازرسی به عمل می‌آورند و در خصوص مضرات و خطرات قرص برنج آموزش‌های لازم را ارائه می‌کنند.

خواجه‌ئیان گفت: متأسفانه استفاده از قرص برنج موجب مسمومیت ۱۴ نفر و فوت ۲ نفر در استان بوشهر شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این قرص بسیار کشنده است بیشتر تمرکز دانشگاه علوم پزشکی و مراکز و شبکه‌های بهداشت و درمان بر آموزش و پیشگیری از استفاده و عرضه قرص برنج است.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر همچون گذشته همکاران بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با شدت بیشتر در حال بازدید از انبارهای محصولات کشاورزی هستند و تا الآن متوجه شده‌اند بخش بزرگی از انبارهای نگه‌داری محصولات کشاورزی از قرص برنج به‌عنوان آفت‌کش استفاده کرده‌اند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین